Незважаючи на рішення коаліції, шанси двотурових виборів у Києві зменшуються з кожним днем. Учора стало відомо, що Партія регіонів не підтримає відповідний законопроект. «Ми не хочемо», — коротко й зрозуміло пояснив журналістам Василь Хара. (Цілком можливо, що на позицію регіоналів вплинула ситуація в Харкові.)
Але навіть якщо станеться так, що законопроект про вибори в два тури буде включено до порядку денного й він набере достатньо голосів, аж ніяк не факт, що його підпише Президент. Як відомо, Віктор Ющенко виступає категорично проти голосування в два тури. Мовляв, це не вибори, а «довибори» в Києві, та й узагалі, «у більшості країн мери міст обираються в один тур».
Слід визнати, певна логіка в позиції Президента є: міняти правила гри під час самого виборчого процесу не зовсім етично й політично коректно. Але з другого боку, сам Віктор Андрійович був обраний лише в третьому турі.
У БЮТі такою позицією Президента та його Секретаріату, м’яко кажучи, незадоволені:
— Сьогодні Секретаріат Президента — це юридична служба Черновецького. Я це відповідально заявляю, — сказав у розмові з «Днем» бютівець Валерій Писаренко. — Юристи заступника Балоги Ігоря Пукшина ведуть усі судові справи Черновецького. Секретаріат Президента займається супроводом усіх справ у прокуратурі, у МВС. Ця канцелярія перетворюється ще й на канцелярію міської мерії.
Проте «самооборонець» Тарас Стецьків оптимізму не втрачає. Він сподівається, що Президента ще можна переконати:
— Наше завдання — ухвалити закон про два тури, а потім ми матимемо діалог із Президентом, якщо Президент не підпише — це буде мінус Президенту. Але спочатку слід ухвалити ці закони.
Чимало експертів сходяться в думці, що коаліція припустилася серйозної тактичної помилки — спочатку треба було ухвалити зміни до закону про вибори міських голів, і лише потім ухвалювати постанову про вибори в Києві. Було порушено алгоритм дій.
Чому Президент так пручається другому туру? На думку політолога Володимира ФЕСЕНКА , відповідь очевидна: Ющенко побоюється, що внаслідок двотурових виборів до влади в Києві може прийти кандидат від БЮТ.
— Хоча зараз Турчинов і не є фаворитом виборів, проте такий ризик є. Для Президента Черновецький — це менше зло, ніж Київ під бютівським контролем. За однотурової системи виборів у Черновецького, звісно, збільшуються шанси, хоча я б поки не робив ніяких висновків і прогнозів. Кияни мінливі, й можливі сюрпризи. По суті справи, кампанія лише починається. Це по-перше.
А по-друге, після закінчення виборів нас можуть чекати нові інтриги з київською владою. Ми можемо зіткнутися із ситуацією, коли мером буде обрано Черновецького, а більшість у Київраді матимуть його противники. І це може спричинити спробу не визнати Черновецького обраним мером, або оскаржити його обрання в судах, і знов-таки заблокувати роботу київської влади. Цим, до речі, може скористатися Президент — у ситуації подібної невизначеності він може тимчасово призначити його виконуючим обов’язки голови київської міської адміністрації.
— Як ви вважаєте, що все- таки дозволило Черновецькому відновити рейтинг? Невже в столиці так багато любителів гречки?
— Хоч як це парадоксально, а може прикро, але політикам і державним діячам у чомусь варто повчитися в Черновецького. Адже він провів непопулярне рішення (підвищення тарифів на комунальні послуги) в перші місяці свого мерства. І зараз про це дуже непопулярне рішення всі забули. Проте він запустив на повну котушку механізми соціальних виплат. Тобто він зараз використовує ту саму зброю, якою любить користуватися Юлія Тимошенко. І він переграв БЮТ на полі соціальних виплат, на полі соціального популізму. Тож ця ситуація свідчить, що соціальний популізм — це палиця на два кінці.