Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

12 квітня, 2008 - 00:00

Адамкус — за бюджетне фінансування виборів

Президент Литви Валдас Адамкус пропонує перейти на фінансування виборчих кампаній тільки з держбюджету. На думку Адамкуса, це дозволило б «уникнути порушень принципу рівної конкуренції та незаконного фінансування». Глава литовської держави вважає, що відмова від пожертв фізичних і юридичних осіб дозволить позбутися впливу капіталу на політичні рішення, разом із тим, громадянам надається можливість підтримати партії за рахунок частини зборів від прибуткових податків. Законопроект, що пропонується, передбачає, щоб розміри бюджетних дотацій залежали не тільки від кількості отриманих на виборах голосів, але і від кількості членів партії. Бюджетне фінансування пропонується розповсюдити на використання ЗМІ в політичних дебатах і оприлюднення програм, причому за умови заборони прямої реклами, наприклад, відеороликів. Одночасно президент запропонував зміни до закону про політичні партії, зокрема, створення бази даних про членство в партіях, адмініструвати яку доручається міністерству юстиції. Також пропонується ввести й обов’язкове декларування прибутків для членів партій.

Таллінн «програмно» інтегрує неестонців

Уряд Естонії схвалив програму інтеграції естонського та російськомовного населення на 2008—2013 роки. Як повідомила міністр народонаселення Урве Пало, головною метою програми є зближення у сферах освіти, культури, соціально-економічному та політико-правовому середовищі. Основним напрямом, як і раніше, залишається поглиблене вивчення естонської мови некорінним населенням. Планується також «посилити контакти та спілкування між людьми, які розмовляють різними мовами». «За підсумками опитування суспільної думки населення 2007 року, 65% естонців і 39% неестонців практично не мали контактів одне з одним. Ця дуже велика кількість», — заявила У. Пало. Крім того, якщо 12% естонців входили в різні громадські товариства, то серед росіян цей показник становив лише 1%. «Тут є що робити й куди рухатися далі», — зазначила міністр. Також у планах уряду «посилення заходів для підвищення довіри різних мовних общин одна до одної, ширшої інформованості некорінних жителів про життя Естонії тощо». «Основа програми — показати усім жителям країни, що Естонії потрібна кожна людина», — підкреслила У. Пало.

Баррозу закликав Туреччину швидше реформуватися

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу закликає Туреччину до продовження намічених реформ. Про це він заявив в Анкарі на зустрічі з турецьким прем’єр-міністром Реджепом Тайіпом Ердоганом. Баррозу підкреслив, що Туреччина є кандидатом на вступ до Євросоюзу, але ЄС зможе прийняти до своїх лав як повноправного члена тільки демократичну та світську країну. Пріоритетними реформами для країни голова Єврокомісії назвав поліпшення ситуації зі свободою слова. За його словами, Брюссель настирливо вимагає від турецького уряду змінити статтю 301 кримінального кодексу, що обмежує свободу слова в країні. Варто зазначити, що візит голови Єврокомісії до країни відбувався на фоні спроб генпрокуратури Туреччини заборонити проісламську правлячу партію. Щодо цього, Баррозу заявив, що заборона Партії справедливості та розвитку може істотно вплинути на відносини Туреччини з ЄС. «Ненормально, що партія, яку підтримала на виборах більшість населення країни, зараз перебуває під таким розслідуванням», — заявив Баррозу. Голова Єврокомісії закликав суд «ухвалити рішення, грунтуючись на принципах закону, демократії й поваги до стандартів, прийнятих у Європі». Нагадаємо, що Євросоюз розпочав переговори з Туреччиною щодо вступу ще 2005 року, але справа відтоді майже не зсунулася з мертвої точки через конфлікт щодо Кіпру й небажання Франції та деяких інших країн ЄС прийняти Туреччину в євроспільноту.

У Молдові заборонене подвійне громадянство для чиновників

Вищим чиновникам Молдови заборонили подвійне громадянство — відповідний закон був прийнятий парламентом із другої спроби. Вперше його прийняли в грудні минулого року, але президент Володимир Воронін не підписав його й повернув на доопрацювання. У відредагованому законі з’явилося м’якiше формулювання — що подвійне громадянство не можуть мати тільки чиновники, які мають доступ до державної таємниці. Таким чином, позбавлені права мати його: президент, міністри, члени Центрвиборчкому та Рахункової палати, а також деякі інші чиновники. Для депутатів парламенту республіки передбачена окрема процедура — власники подвійного громадянства можуть брати участь у виборах до парламенту, однак у разі перемоги вони повинні будуть відмовитися або від другого громадянства, або від депутатського мандату. Перевірятиме чиновників на наявність подвійного громадянства міністерство інформаційного розвитку, що займається видачею документів, і МЗС. У випадку, якщо з’ясується, що чиновник приховував друге громадянство, йому загрожує звільнення.

Латвійські виборці можуть отримати право розпускати сейм

За внесення до конституції Латвії поправок, що дозволяють виборцям ініціювати розпуск сейму, зібрана необхідна кількість підписів. Про це повідомив голова ЦВК республіки Арніс Цимдарс. За попередніми даними, за внесення поправок підписався 213 тис. 751 виборець. Очікується, що через три тижні результати збору підписів будуть перевірені й офіційно затверджені. Потім їх передадуть президенту, який внесе проект поправок до сейму. А. Цимдарс зазначив, що до зібраних підписів будуть додані підписи виборців, зібрані за кордоном, а також 11 тис. 95 підписів, зібрані раніше авторами ініціативи — профспілками. Для того, щоб провести референдум щодо поправок, які пропонуються, необхідно зібрати не менше 1/10 підписів громадян, які брали участь в останніх виборах до сейму, тобто 149 тис. 64 виборців. Тим часом, голова сейму Латвії Гундар Даудзе вважає, що проект поправок до конституції потрібно передати на розгляд в юридичну комісію парламенту. Спікер також повідомив, що, за його даними, право розпуску парламенту з країн Євросоюзу мають лише жителі Ліхтенштейну та двох федеральних земель Німеччини.

Газета: 
Рубрика: