Фішер закликає Європу до єдиної політики щодо Росії
Колишній міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер закликав Європу сформувати єдину політику у відношенні Росії. «Я вважаю дуже важливим, щоб європейці прийшли до одноголосної та одноманітної політики на російському напрямку, і вважаю, що на основі пропозицій Єврокомісії потрібно розгорнути загальний форум по енергетичній політиці країн-членів ЄС», — заявив Фішер. Він також виступив із критикою Росії за переважання енергетичної складової в експорті. «Якщо Росія продовжуватиме нинішній курс, наполягаючи на своїй стратегії — залишатися передусім експортером ресурсів і енергії — я не думаю, що подібний розвиток Росії триватиме вічно, так що в нас із цією країною можуть бути проблеми», — сказав Фішер. «З іншого боку, я не хочу бути дуже великим песимістом. Росія — не Китай, не ісламський південь, більшість росіян, включаючи й еліту, спрямовують свій погляд на захід, так що Росія буде по визначенню партнером Європи, хоч, можливо, і проблемним», — додав він. За словами Фішера, Європі потрібно більше вкладати в партнерські відносини з Росією. «Партнерські відносини вимагають вкладень. Якщо ми піддаватимемося логіці «розділяй і володарюй», то ми подамо Росії неправильний сигнал щодо її майбутнього розвитку», — зауважив Фішер.
Солана вказує Києву на брак політичної солідарності
Верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана вважає, що Україна недостатньо політично згуртована, щоб стати частиною Заходу. Саме в цьому він бачить проблеми для інтеграції України в західні структури. На засіданні комітету з закордонних справ Європейського парламенту в Брюсселі Солана заявив, що союз НАТО відхилив заявку Києва на План дій щодо членства на саміті в Бухаресті через те, що Україна ще не досить зріла з політичного погляду. За його словами, послання Бухарестського саміту Україні полягає в тому, що її керівники мають діяти «значно конструктивніше всередині самої країни». Представник ЄС звернув увагу на те, що й економічне зростання України, яке б значне воно не було, не відповідає потенціалу, який має держава. Причиною, на переконання Солани, є «брак політичної солідарності, політичної згуртованості керівництва» України. «Отож ми допомагаємо Україні, як можемо... Але було б забагато просити від країн-членів (НАТО і ЄС) давати Україні такі винагороди, поки вона не зробила належним чином свою роботу», — додав він про перспективи вступу України до Організації Північноатлантичного договору і Європейського Союзу.
«Трійка» ЄС підніме в Ашгабаді питання щодо поставки туркменського газу в Європу
Так звана «трійка ЄС», що складається з представника Ради ЄС Хав’єра Солани, члена Єврокомісії з зовнішніх відносин Беніти Ферреро-Вальднер і міністра закордонних справ головуючої у ЄС Словенії Дімітрія Рупела прибуде сьогодні до Ашхабада, де серед іншого підніме питання щодо транскаспійського енергетичного коридору, пише The Wall Street Journal. «Переговори стосовно транскаспійського трубопроводу для надходження великих запасів туркменського природного газу через Азербайджан до Європейського Союзу тривають понад десятиріччя. Досі вони так і лишаються всього лиш розмовами, тоді як Росія і Китай працюють над укладенням реальних угод щодо туркменського газу. Проте на горизонті нарешті можуть з’явитися зміни», — пише газета. На думку автора статті, «Європа має нарешті виявити політичну та фінансову волю і зробити Туркменістану привабливу пропозицію відносно такого трубопроводу». «Це ослабило б непомірну владу Москви над джерелами й імпортними шляхами природного газу на європейському континенті», — підкреслює The Wall Street Journal.