Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи не замерзнемо?

У 2008 році вчені прогнозують глобальне похолодання. Але Україні це не загрожує
10 квітня, 2008 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

За прогнозами Всесвітньої метеорологічної організації, влітку цього року середня температура повітря на Землі знизиться на кілька градусів. Учені пояснюють це відступом глобального потепління. До речі, подібне похолодання було на планеті у 1935 році (температура знизилась на 3,5 градуси). Тоді на початку зими в Іраку зафіксували мінусові температури повітря (звичайна зимова температура +25 градусів), а в Багдаді вперше за 10 років випав сніг. З аномально сніговою та морозною зимою зіткнулися тоді жителі Китаю, Афганістану, Саудівської Аравії, Таджикистану. Українські вчені стверджують: нам це не загрожує, бо наразі йдеться не про глобальне, а про регіональне похолодання.

— Інформація про похолодання у районі Північної Атлантики з’явилася ще кілька років тому, — розповів старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Владислав Тимофієв. — Але слід розрізняти термін глобального та регіонального похолодання. Якщо говорити про Європу, зокрема, Англію, яку цієї зими просто засипало снігом, це якраз і є наслідки регіонального похолодання, причина якого — зниження температури прибережних вод. Глобальними процесами керують зовсім інші — зовнішні чинники (зміна параметрів обертання землі, більше потужна океанічна лінія тощо), таким чином зміни в Атлантиці впливають тільки на Європу, викликаючи сильні дощі, снігопади тощо.

Як запевнив учений, вигідне географічне положення України врятує нас від наслідків регіонального похолодання в Атлантиці (ми знаходимося надто далеко від зон кліматичних аномалій). Циклони, рухаючись до України, поступово ослаблюються, тому ми відчуємо наслідки похолодання значно менше. Усі пам’ятають снігопад 24—25 березня — це один з наслідків атлантичних змін. Але пан Тимофієв переконаний, що це навіть пішло Україні на користь, оскільки весняний сніг зволожив верхній шар грунту, що так важливо перед майбутнім урожайним сезоном. У цілому Україна, на відміну він інших європейських держав, має стійкі погодні умови. Нинішню погоду науковці вважають нормальною для кліматичних норм останнього десятиріччя, але у порівнянні з нормою 60—90-х років ХХ століття, теперішня температура значно вища за норму.

Проте вчені не поспішають з висновками про цілковитий відступ глобального потепління. Щороку для цього з’являються нові причини, а отже — і нові наслідки. Наразі процеси глобального потепління тривають: змінюється властивості води в Атлантиці, руйнуються льодовики Гренландії та Антарктики. Наскільки він затягнеться — думки вчених розходяться. Так, британські та російські науковці наголошують, що нині на планеті настав пік глобального потепління, після чого настане поступова стабілізація кліматичних умов та припинення росту температури повітря.

— Україна майже не відчує наслідків цих процесів, знову ж таки через вигідне географічне положення і завдяки власному внутрішньому басейнові — Чорному морю, яке бере на себе основний удар від змін клімату, — запевнив пан Тимофієв. — Якщо припустити, що глобальне потепління затягнеться ще на років 5—10, що суттєво підвищить рівень океанічних вод, найбільше це зашкодить містам, що розташовані на берегах океанів. Решта планети поза небезпекою.

Натомість фахівці Всесвітньої метеорологічної організації пояснюють прихід похолодання тим, що у Тихому океані протягом кількох місяців або навіть двох років пануватиме явище «Ла-Нінья», що охолодить океанічну воду на 0,5— 1 градус. Відповідно знизиться температура повітря на всій планеті. Проте вони погоджуються, що наслідки глобального потепління час від часу будуть про себе нагадувати (приміром, у Росії аномальні погодні явища простежуються вже нині: у Сибіру панують 20-градусні морози замість весняного тепла, а у Москві середньодобова температура перевищує норму на 6-8 градусів).

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: