Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Столичний старт

27 березня, 2008 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Учора в Києві офіційно стартувала кампанія щодо виборів мера та депутатів міськради. Кандидатури претендентів можна реєструвати до 15 квітня.

Поки партії і блоки шикуються в чергу до Центрвиборчкому, щоб офіційно зафіксувати свою участь у київських перегонах, Президент Віктор Ющенко застерігає від масових перевиборів до органів місцевого самоврядування. Напередодні гарант Конституції, зазначивши, що є небезпека продовження ініціації дострокових перевиборів на місцях, заявив: «Всі ми чітко розуміємо з кого треба почати, але ми не всі розуміємо, коли треба зупинитися. Щоб не трапився ланцюжок, який торкатиметься десятків обставин». Глава держави вважає, що це може призвести до нівелювання результатів волевиявлення громадян. «Ми його підміняємо не законом, а політичною доцільністю. Склалася політична карта на тій або іншій території не на догоду якійсь політичній силі, нам треба провести переобрання місцевої влади і мера, тому що він не того кольору носить прапор, тому що він не читає статут тієї чи іншої політичної сили. Переконаний, що це жовта картка цьому процесу», — цитує Президента його прес-служба. Такий шлях, на переконання гаранта Конституції, може призвести до політичної нестабільності в тому чи іншому регіоні.

Нагадаємо, тиждень тому парламентарії підтримали постанову про проведення дострокових виборів столичного мера і Київради. Свого роду локомотивом у прийнятті даного рішення виступили партійні соратники прем’єра. Своє «так» перевиборам у столиці сказали також кілька «литвинівців» і фракція Компартії в повному складі. Сьогодні ж, знов-таки, бютівці — депутати Сумської міськради збираються висловити недовіру меру Геннадію Минаєву. БЮТ має на меті масово заволодіти містами, посадивши в крісла градоначальників «своїх» людей, — відповідають опоненти. Тим часом представники однойменного Блоку пані Тимошенко наполягають, що перевибори в столиці і ініціатива щодо відставки мера Сум — не мають нічого спільного.

Між тим у Києві вчора офіційно стартувала виборча кампанія. Згідно з календарним планом, висунення кандидатів у депутати Київради, а також на пост міського голови завершиться 15 квітня. Про свою участь в достроковій виборчій естафеті вже заявила Партія вільних демократів (Михайло Бродський). Щоправда, вільні демократи на нинішні перегони йдуть під іншою назвою — Блок Михайла Бродського «Кияни». На 4 — 5% голосів киян сподіваються комуністи, позицію яких озвучив нардеп Олександр Голуб. Ще до офіційного старту виборчої кампанії про свої претензії заявили бютівці, які мають намір отримати близько 60% мандатів у Київраді. Назвати ім’я претендента на мерський пост лідер Блоку свого імені Юлія Тимошенко пообіцяла 31 березня. А проте народний депутат від БЮТ Олег Ляшко вчора в інтерв’ю «Радио Свобода» заявив, що на 99,9% таким кандидатом стане Олександр Турчинов, який обіймає нині пост першого віце-прем’єра, давній і вірний соратник пані Юлії. І це при тому, що в БЮТі були кандидати, які ще задовго до виборчої кампанії висловлювали свої мерські амбіції. Зокрема Михайло Поживанов і Микола Томенко. Але, очевидно глава уряду, стратегічно важливий в електоральному плані Київ вирішила віддати неодноразово перевіреному в політичних змаганнях Олександру Валентиновичу Турчинову. До речі, представники БЮТ в режимі «без диктофона» кажуть, що сам Турчинов не в захопленні від рішення Юлії Володимирівни висунути саме його кандидатуру.

Свою позицію щодо виборів у столиці все ще не оприлюднили представники пропрезидентської «Нашої України». Правда, відомо, що «помаранчеві» ведуть переговори з соратниками пані Тимошенко про можливий блоковий виборчий дует. Учора заявив про самостійну участь в столичній виборчій кампанії народний депутат фракції НУ-НС, лідер Європейської партії України Микола Катеринчук. Окремою колоною збирається вести свою «Пору» й Владислав Каськів. Візьме участь в перегонах і блок імені Віталія Кличка (а сам Віталій вже заявив, що боротиметься за крісло міського голови).

Найімовірніше, блоком з «есдеками» підуть на вибори соціалісти Олександра Мороза.

Про те, що блок Леоніда Черновецького піде на дострокові вибори, заявив відразу ж після відповідного рішення Ради діючий мер. Регіонали вустами Василя Горбаля (найбільш імовірного претендента від «синьо-білих» на мерський пост) також підтвердили своє бажання поборотися за мандати столичних депутатів.

Нагадаємо, результати останніх виборів депутатів Київради, а також мера столиці стали повною несподіванкою. Крім непрогнозованої перемоги на мерських виборах Леоніда Черновецького, несподіванкою стало і співвідношення сил безпосередньо в Київраді. БЮТ отримав 41 мандат, Блок Черновецького — 21, Наша Україна — 15, Блок Віталія Кличка — 14, Партія регіонів — 9, ГАК і соціалісти — по 7, і Народний блок Литвина — шість мандатів.

ЦІНА ВИБОРУ

Згідно з розрахунками Центральної виборчої комісії, проведення позачергових виборів депутатів Київської міської ради і мера обійдеться в 16 млн. 530 тис. грн. Центрвиборчком вже подав до Міністерства фінансів свої пропозиції щодо обсягу фінансування позачергових виборів у столиці. Як повідомляє прес-служба ЦВК, кошти мають бути виділені як субвенція з Держбюджету місцевим бюджетам.

ВИБОРИ І «ВИЛА»

Головними проблемами виборчої кампанії у Києві стануть стислі терміни проведення і незавершені списки виборців, прогнозують у Комітеті виборців України. Спікер КВУ Олександр Черненко очікує досить напружену боротьбу за Київ, в якій буде і застосування адмінресурсу, і підкуп виборців, причому — з боку всіх політичних сил. Проте, на його думку, ці вибори будуть не складніше всіх попередніх. Шанси обрання випадкової людини мером Києва істотно зменшаться в тому випадку, якщо у виборче законодавство буде внесено зміни про вибори в два тури, зазначає спікер КВУ: «На хвилі якогось піару чи на хвилі загальної апатії виборців можуть прийти випадкові люди. Двотурова система, в принципі, зменшує такий ризик дуже істотно», — заявив в інтерв’ю «Німецькій хвилі» пан Черненко. Він також прогнозує, що на посаду столичного міського голови в будь-якому разі претендуватиме кілька кандидатів від демократичних сил, а це розпорошуватиме електорат, налаштований проти Черновецького.

Наталя РОМАШОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: