У рамках святкування 15 річчя камерного оркестру«Пори року», при підтримці Фонду Віктора Пінчука, у Великій залі НМАУ ім. П. Чайковського відбувся спільний концерт українських музикантів і 16-річних близнюків-вундеркіндів, кларнетистів Олександра і Даніеля Гурфінкелів. Це був перший візит братів на батьківщину їхнього батька і діда.
Дніпропетровський камерний оркестр «Пори року», створено в квітні 1993 року з ініціативи відомого українського скрипаля, концертмейстера оркестру Дніпропетровського театру опери та балету Гаррі Логвина і диригента Дмитра Логвина, — підніс до свого ювілею справді прекрасний музичний подарунок усім своїм шанувальникам.
Якби ми жили в іншій за рівнем культури країні, виступ таких талановитих, фантастично артистичних музикантів, як брати Гурфінкелі, викликав би сенсацію і черги до кас. До речі, вони були єдиними музикантами, які удостоїлися честі виступати на святкуванні 70-річчя знаменитого диригента Зубіна Метти, яке проходило в Лос-Анджелесі. Сам маестро назвав виступ братів-віртуозів кульмінацією цього свята. Їхній концерт у п’ятитисячній, заповненій повністю залі, завершився тривалими оваціями! Але, оскільки, академічна музика в нас цінується лише обраними, а їх вельми обмежена кількість, то ювілейним концертом камерного оркестру «Пори року» і приголомшуючим виступом близнюків-вундеркіндів пришли натішитися істинні цінителі високого мистецтва. Публіка прийшла в захват, коли після першого оркестрового відділення на сцену вийшли два симпатичних юнаки і з першої хвилини своєю грою зачарували залу. Найтонша бісерна техніка, феноменальна музичність, винятковість нюансувань, об’ємне, стереофонічне звучання, повна, всепроникна дуетна гармонія — явила меломанам двох супермузикантів. Не даремно світова преса охрестила їх «юними диво-кларнетистами», а всіма визнана «Королева кларнета» Сабіна Маєр вважає їх обдарування феноменальним і провіщає їм зоряну кар’єру.
Завдяки Дмитрові Логвину, який завжди шукає цікаві творчі союзи свого оркестру і солістів, цей вечір познайомив нашу публіку вже з третім поколінням Гурфінкелів-кларнетистів. До 1979 року родина Гурфінкелів жила в Дніпропетровську. Батько братів — Михайло Гурфінкель — тепер соліст оркестру Тель-Авівської опери, який у день київського концерту дав майстер-клас за участю Олександра і Даніеля, — розповів, що його батько також був кларнетистом, викладачем і аранжувальником. Гурфінкель другий — став кларнетистом у симфонічному оркестрі, а дружина Лілія, мати братів — 14 років пропрацювала скрипалем у оперному театрі.
Унікальним у цьому концерті виявилося й те, що київська публіка (услід за дніпропетровською) почула перший кларнетний дует у світі. Навіть музику писати їм доводиться замовляти за гроші, у різних авторів. У програмі прозвучали оригінальні аранжування найвідоміших творів: Ж. Бізе—М. Дулитського Фантазія «Кармен» для 2-х кларнетів і оркестру, Дж. Бокк—Е. Левітаса Сюїта «Кларнети на даху». На біс віртуози зіграли ще один парафраз на теми з опери «Кармен», 24-й «Капріс» Н. Паганіні, а також логічний для оркестру за назвою «Пори року» номер — «Осінню пісню» П. Чайковського.
Дніпропетровський оркестр «Пори року», який утримує меценат Віктор Пінчук, — із шиком справився з вельми делікатним у цьому випадку акомпаніаторським завданням, а в сольному першому відділенні зіграв свою нову програму, в якій прозвучало, в тому числі і не виконуваний раніше в Україні твір забутого австрійського композитора Хуго Вольфа «Італійська серенада». Загалом, Дмитро Логвин подарував слухачам декілька відкриттів за один вечір: і чудову, легку, витончену музику Вольфа, і класичну Ернеста Блоха, і знайомство з дивовижними музикантами Олександром і Даніелем Гурфінкелями, вірніше навіть із цілою династією.
ДОВІДКА «Дня»
Олександр і Даніель Гурфінкелі народилися в Ізраїлі 1992 року. Володарі головної премії камерної музики на фестивалі Duxbury (США). Їм довірено грати щорічний концерт із Національним симфонічним оркестром Ізраїлю. Протягом останніх років вони були учасниками багатьох міжнародних концертів і фестивалів, виступаючи спільно з оркестрами під керівництвом Зубіна Метти, Юрія Башмета, Володимира Співакова. Їх батько Михайло Гурфінкель — перший кларнет Національного симфонічного оркестру Ізраїлю, соліст оркестру Тель-Авівської опери.
Оркестр «Пори року» — є учасником Міжнародного фестивалю «Володимир Крайнєв запрошує». Творча дружба і співпраця об’єднують колектив із солістами «Віртуози Москви» під керівництвом Володимира Співакова. Колектив — постійний учасник багаторічних добродійних проектів, здійснюваних Фондом Віктора Пінчука. Це музично-освітні програми «Музичний круїз» і «Світ музики». Камерний оркестр «Пори року» був партнером таких виконавців, як Катя Немирович-Данченко (фортепіано, Німеччина), Джулія Зільберквіт (фортепіано, США), Володимир Віардо (фортепіано, США), Фредерік Пелясси (скрипка, Франція), Домінік Шоссар (скрипка, Франція), Бернар Мулен (валторна, Франція), Володимир Сніцаренко (труба, Україна), Остап Шутко (скрипка, Україна), Єлизавета Бушуєва (арфа, Росія), Євген Кострицький (скрипка, Лондон — Київ). Із колективом виступали талановиті юні виконавці, лауреати престижних міжнародних конкурсів, а також видатний український тенор Анатолій Солов’яненко. Солістами в концертах оркестру виступали такі відомі актори, як Ігор Бутман, Олександр Малінін, Нона Суржина та інші.