Якщо проаналізувати, за рахунок яких своїх передвиборних лозунгів прийшли до влади БЮТ і його лідер Юлія Тимошенко, то ми побачимо, що найсильніше вплинули на рядового виборця обіцянки повернути внески, що зникли в Ощадбанку колишнього СРСР, і скасувати призов на термінову службу в українську армію. При цьому на такий дійсно важливий і багатообіцяючий пункт програми, як «Український прорив», ніхто особливо й не звертав уваги. Бо виконувати його складно, й терміни тут, природно, розмиті. А ось перші два наміри чітко визначені за часом. І за них доведеться відповідати. Тому саме їм приділяється стільки уваги й самим урядом, і тими громадянами, які чогось від нього чекають.
І ось з’явилася вже якась конкретна інформація, за якою можна судити про те, чи збирається насправді уряд виконувати обіцяне. Учора стало відомо, що оновлений проект державного бюджету України на 2008 рік передбачає компенсацію зі знецінених внесків в Ощадбанку колишнього СРСР у розмірі 20 мільярдів гривень. Цю страшну таємницю, з посиланням на поданий у Секретаріат проект держбюджету, «розголосив» керівник служби економіки та фінансових ринків Секретаріату Президента Роман Жуковський.
«Фінансування цієї статті частково здійснюватиметься за рахунок перевищення запланованих надходжень від приватизації — близько 12 мільярдів гривень, частково — за рахунок компенсації боргів за оплату послуг ЖКГ», — повідомив Жуковський у ЗМІ.
Нагадаємо, що на початок 2007 року борги вкладникам, які оформлені в Ощадбанку видачею нових ощадних книжок, становили 127,9 мільярда гривень. Ця сума дуже сильно відрізняється від тієї, яку хочуть закласти до бюджету, і для її повернення буде потрібно, як мінімум, шість років. Але угода про створення коаліції у Верховній Раді між Блоком Юлії Тимошенко та блоком «Наша Україна — Народна самооборона» передбачає компенсацію населенню знецінених внесків у Ощадбанку СРСР протягом двох років...
Отже, реальних грошей уряд у бюджеті, як бачимо, не знайшов і зробив ставку, з одного боку, як то кажуть, на ділення шкури невбитого ведмедя — продаж таких об’єктів, як «Укртелеком» і Одеський припортовий завод, які постійно втрачають у ціні. Перший — через те, що ніяк не може освоїти ліцензію на зв’язок третього покоління, яку отримав першим з українських операторів, і постійно програє в конкуренції з мобільними операторами, що працюють на українському ринку. Другий підкосила нова ціна на газ... Якщо вона ще більше підвищиться, до чого можуть призвести дії уряду на газовому ринку, а також невдалі переговори Росії з Узбекистаном, то цей гігантський завод узагалі може залишитися без покупців.
Друге джерело фінансування повернення внесків, що зникли, на яке покладає надії новий уряд, — компенсація боргів ЖКГ — буде дуже погано сприйнятий населенням, якому обіцяли живі гроші, а не взаємозаліки.
Крім того, обіцяючи повернення внесків, Тимошенко не говорила про те, що вони будуть повернені далеко не всім і не в повному об’ємі. Якби перед виборами з’явилися ті її роз’яснення, які ми чуємо сьогодні, то виборець поставився б до почутих обіцянок абсолютно інакше. Тепер з’ясовується, що лише «60% людей, які мають внески, отримають їх у повному об’ємі». Тимошенко уточнює, що внески будуть повернені в повному об’ємі насамперед тим, у кого їхній розмір складав до двох тисяч рублів. Прем’єр сьогодні заявляє, що новий уряд уже закінчив ревізію внесків і визначив їхній об’єм, який «приблизно вдвічі менший, ніж завжди називався». Після цього нова її обіцянка про те, що «ми плануємо почати серйозне повернення грошей», в одних викликає сміх, а в інших — сльози. Ці люди можуть підозрювати, що насправді уряд збирається ще почекати, щоб і вони померли й можна було б ще раз провести ревізію і пересвідчитися, що потреба в грошах ще більше поменшала.
Імовірність такого нового коректування виключити важко, оскільки населення України, переважно за рахунок старших поколінь, які саме й були прямими вкладниками, постійно скорочується. Тільки з 1 жовтня по 1 листопада 2007 року його чисельність знизилася на 22 тисячі осіб і склала близько 46,42 мільйона. Порівняємо: на кінець 1992 року в країні проживало 52,24 мільйона.