Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Високий динамізм

Україна та Польща разом готуються до нових викликів
7 грудня, 2007 - 00:00
ЮЩЕНКО ВРУЧАЄ КАЧИНЬСЬКОМУ ОРДЕН ЯРОСЛАВА МУДРОГО І СТУПЕНЯ «ЗА ВИЗНАЧНИЙ ОСОБИСТИЙ ВНЕСОК У ЗМІЦНЕННЯ УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИХ ВІДНОСИН» / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Відносини між Україною та Польщею все більше характеризують такі слова, як повне взаємопорозуміння і високий динамізм. Між країнами немає заборонених тем, і, більше того, вони разом думають, як готуватися до майбутніх викликів. Підтвердженням цього став дводенний офіційний візит глави польської держави Леха Качиньського в Україну, який розпочався вчора. Президент України Віктор Ющенко та президент Польщі Лех Качиньський підписали спільну заяву «Спільні виклики, нові виміри партнерства».

«Для нас є знаковими стосунки між Україною і Польщею. Ми маємо гарний прогрес в наших відносинах за останні роки, і мені приємно, що цей високий динамізм сьогодні підтримується на самому високому державному рівні». Так характеризував розвиток українсько- польських стосунків Віктор Ющенко на спільній прес-конференції з польським колегою після переговорів. Про серйозність намірів сторін говорить сам склад учасників делегації. Зокрема, з української сторони це міністр палива та енергетики Юрій Бойко, міністр сім’ї, молоді та спорту Віктор Корж та заступник голови Секретаріату Президента Олександр Чалий, а з польської сторони — міністр спорту і туризму Мірослав Джевєцький та віце-прем’єр-міністр, міністр економіки Вальдемар Павляк, який курує енергетичні питання.

Український Президент сказав журналістам, що для України було дуже важливо почути, що після виборів у Польщі формування нового уряду, стратегія наших відносин залишається незмінною по всіх ключових питаннях. Ющенко назвав одним із викликів формування нового режиму облаштування спільного кордону і організації малого прикордонного руху. За його словами, це питання було обговорено з польським президентом і сторони запланували зробити все необхідне, щоб в грудні поточного року така угода була підписана.

Зрозуміло, що однією з тем була підготовка обох країн до фінальної частини чемпіонату Європи Євро-2012. За словами українського Президента, в першому кварталі наступного року буде підписана окрема урядова угода, яка забезпечить формальну координацію всіх питань, пов’язаних з підготовкою до Євро-2012.

Крім цього, під час переговорів обговорювалася тема добудови нафтопроводу Одеса—Броди до Гданська і підготовки до Енергетичного саміту, який наступного року буде проведено в Києві. Сьогодні обидва президенти відвідають Одеський нафтотермінал і відправну точку нафтогону. «Цим ми хочемо підкреслити, що Україна сумлінно ставиться до виконання всіх комерційних зобов’язань, пов’язаних з реалізацією цього проекту», — пояснив Ющенко мету поїздки.

За словами українського президента, в ході переговорів сторони торкалися і чутливих питань, зокрема, які відносяться до власності культових споруд, польських поховань в селі Биковня. «Ми виходимо з того, що спільна робота над документами історії, формування адекватної пам’яті до жертв війни, визвольних рухів — це обов’язок обох сторін. Ми уважно, коректно з глибокою шаною будемо відноситися до пам’яті польських жертв на українській території, і я отримав запевнення мого друга президента Леха Качиньського, що симетричну позицію займає польська сторона, яку вона, до речі, до цього займала», — відзначив Ющенко.

Зі свого боку, польський президент наголосив, що розвиток відносин між Україною і Польщею є зразком відносин споріднених народів, які прямують до того, щоб знайти місце в рамках однакових структур. Лех Качинський підкреслив, що Польща дуже гаряче підтримує український шлях до НАТО, а Україна буде і в ЄС, і в НАТО, що є основою наших відносин. «Ми вважаємо, що такий шлях повністю обґрунтований, але, звичайно, рішення залежить від українського народу», — наголосив він. За його словами, обидві сторони хочуть показати, що такі відносини можуть бути дуже близькими, і сторони можуть спільно вирішувати багато проблем у майбутньому. «Ми також можемо спокійно розмовляти про минуле, спокійно увічнювати героїв обох сторін. Наші відносини та історія не були легкими. Але, як бачите, ми є прикладом двох країн, яким це не заважає, країн, які вирішують ці питання в поточному порядку», — сказав польський президент. Він пообіцяв, що Польща зробить все можливе, щоб перехід країни в Шенгенську зону не ускладнив пересування українців.

Качиньський нагадав, що Польща зацікавлена в тому, щоб нафта йшла до Польщі по новому нафтопроводу. Тим самим, зазначив він, — «ми хочемо показати, що Польща служить для всіх — для України, Грузії, Азербайджану — як транзитна країна, яка об’єднує їх з Європою». Він сказав, що ініціатива 2006 року з добудови нафтопроводу дуже гарно розвивається, і цієї мети буде досягнуто.

Микола СІРУК, «День»
Газета: