Результатом трирічної роботи українських екологічних організацій із світовими товариствами стало прийняття знаку «Екологічно чисто та безпечно», який за функціями та значенням відповідає аналогічному знакові Європейського Союзу. За словами експертів, видача цього знаку дозволить усім вітчизняним товаровиробникам знайти свою нішу на міжнародному ринку. Та найважливіша перевага знаку — інформування споживачів про те, що маркований продукт здійснює мінімальний вплив на довкілля та здоров’я людини.
Щоб проставити знак на товарах, їхні виробники повинні отримати відповідні сертифікати — тобто пройти цілу низку перевірок, починаючи з якості сировини і закінчуючи оцінкою кінцевих продуктів виробництва.
— Наразі сертифікацію пройшли 37 підприємств України, більшість із яких зорієнтовані саме на внутрішній ринок, — розповіла президент Всеукраїнської громадської організації «Жива планета» Світлана Берзіна. — Це означає, що нині на вибір споживачів представлені 120 видів продукції, які пройшли екомаркування. Продукти харчування, які містять генетично модифіковані організми (ГМО), не підлягають маркуванню, тому єдиною вимогою до цієї продукції залишається позначення її як такої, що виготовлена із модифікованої сировини рослинного походження (нагадаємо, Держспоживстандарт переніс маркування продукції з ГМО на українському ринку з 1 листопада на 1 грудня). За світовими показниками, допустимою нормою ГМО у продуктах харчування є 0, 9% від загальної маси продукту.
Зволікання із позначенням ГМО-продукції, на думку фахівців, зумовлено відсутністю в Україні добре налагодженої схеми розробки та впровадження відповідного маркування. Хоч усі необхідні закони прийняті, вони не передбачають відповідального за перевірку якості продукції з ГМО та контролю її руху на ринку, а також не визначають штрафні санкції для тих виробників, які відмовляються від ГМО-маркування. На думку Світлани Берзіної, закон про біотехнології, прийнятий Кабміном навесні, дає зелене світло для ввезення в Україну ГМО- сировини та виробництва товарів на їхній основі. Він передбачає маркування ГМО-продукції лише для споживача, тоді як працівники аграрного сектору, виробники продуктів харчування та інші товаровиробники будуть купувати сировину для виробництва, не знаючи, наскільки безпечна вона для використання (тобто, чи містить генетично модифіковані організми). У таких умовах вберегтися від вживання ГМО-їжі значно складніше, адже споживачів приваблює ще один фактор — її дешевизна.
Продукти харчування, на переконання екологів, — це лише частина товарів на споживчому ринку, які можуть нести загрозу людському здоров’ю. До ряду екологічно небезпечних фахівці додають й предмети побуту, меблі, лаки, фарби та багато інших речей — так звану «брудну продукцію».
— Якщо раптом ви захочете зробити ремонт у будинку, використовуючи тільки екологічно чисті та безпечні товари, вам це вдасться лише частково, — переконує керівник проекту «Зелений офіс» Національного університету «Києво-Могилянська академія» Наталія Шульга. — Тому що більшість продукції містить шкідливі для людини речовини. У цьому ми переконалися, коли шукали екологічно чисті матеріали для ремонту однієї з аудиторій університету... В основі нашого проекту, який з’явився в Україні рік тому, лежить запровадження екологічних стандартів для організацій або місць, що надають послуги: університетів, перукарень чи звичайних житлових будинків. Об’єктами нашої роботи є стіни, стелі, вікна, підлога, меблі та інші компоненти інтер’єру, які повинні бути мінімально токсичними для людей, які працюють в цих приміщеннях.
Наразі ініціатори «Зеленого світу» (а це здебільшого студенти-магістри університету) домовилися із компаніями-продавцями іноземних автомобілів та банками про запровадження системи найменших відсоткових кредитів на закупівлю екологічно чистих автомобілів. За словами Наталії Шульги, поки що попит на «гібридні» автомобілі в Україні незначний. Та дивуватися немає з чого, бо ще кілька років тому людство вважало фантастичним явищем воду в пляшках. Хто знає, можливо, через певний час реальністю стануть нинішні фантазії про балончики з чистим повітрям.