Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не хвороба, а спосіб життя

14 листопада, 2007 - 00:00

МОЗ України не може зупинити зростання захворювання на цукровий діабет і закликає людей самостійно контролювати власне здоров’я.

З 1992 року 14 листопада позначене в календарі як Всесвітній день діабету. Цукровий діабет вже набув значення соціальної проблеми, адже кількість хворих на нього у світі перевищує 240 мільйонів осіб, при цьому кожні 10 років зростає удвічі. Нині в економічно-розвинутих країнах на цукровий діабет хворіє 4—6% населення. Як повідомила голова ради Української діабетичної федерації Валентина Очеретенко, проблема настільки загострилася, що 20 грудня 2006 року ООН прийняла Резолюцію щодо цукрового діабету, а до того подібні документи були прийняті лише по СНІДу, туберкульозу та малярії. Таке прогресування захворювання — світова тенденція, яка не обійшла й Україну: за даними Міністерства охорони здоров’я, нині у нас налічується понад 1 млн. хворих на цукровий діабет, з яких 7900 — діти. Важливо те, що 90% від усіх хворих мають другий, легший тип діабету — тобто потребують не інсуліну, а препаратів, які знижують рівень цукру в крові.

— Серед хворих у нас багато молоді та людей працездатного віку, а ще, на жаль, збільшується кількість хворих дітей до п’яти років. З 1 млн. хворих — 160 тисяч інсулінозалежних. Від діабету і ускладнень, які він спричиняє, життя скорочується на 10—30%, — розповів заступник міністра охорони здоров’я Андрій Мусієнко. — На жаль, поки що тенденції у нас невтішні... В цьому році закінчується державна програма по боротьбі з цією недугою, і наразі ми спільно з Академією медичних наук України розробили проект концепції державної програми на 2008— 2012 роки, на виконання якої в наступному році буде виділено 646 млн. грн., а в цілому — близько 3,5 мільярда.

Як зазначають експерти, основна робота в новій програмі буде спрямована на лікування інсулінозалежних форм діабету, підтримання в належній формі хворих без інсулінової залежності, а головне — на краще виявлення випадків захворювання на ранніх стадіях.

— Як показують дослідження, на кожен виявлений випадок діабету в Україні припадає 2—3 не виявлених, і про хворобу люди не здогадуються, — зазначив директор Інституту ендокринології та обміну речовин Микола Тронько. — Завдяки виконаній в минулих роках державній програмі, у нас зроблено позитивні кроки, але кардинальних змін ще немає. Хоч робота по виявленню випадків цукрового діабету в порівнянні з 2001—2005 роками покращується, та в порівнянні з Європою і США просувається погано. Тому для продовження виявлення випадків цукрового діабету та моніторингу рівня глюкози в крові людей необхідно забезпечити тест- смужками сільські амбулаторії, районні лікарні. На жаль, ми не можемо стримати вал зростання захворюваності населення, і тому своїм завданням бачимо ще й пропагування здорового способі життя.

Здоровий спосіб життя — на думку голови ради Української діабетичної федерації Валентини Очеретенко — це менше їсти і більше рухатися (як стверджують фахівці, основними причинами зростання захворюваності є нераціональне харчування, гіподинамія, ожиріння і хронічний стрес). Також пані Очеретенко пропонує звернути особливу увагу на профілактику і лікування цукрового діабету у дітей, як це зробила Міжнародна діабетична федерація, адже від діабету й досі у світі помирають діти, зокрема, кілька таких випадків трапилося й в Україні. Загалом же, найбільше ця хвороба поширена в промислово розвинутих регіонах, причому більше за все рівень захворюваності залежить від профілактичної роботи лікарів, зокрема, по ранньому виявленню хворих на цукровий діабет II типу.

До Всесвітнього дня діабету в Україні МОЗ та Українська діабетична спілка ініціювала проведення низки профілактично-інформаційних заходів. Зокрема, незабаром розпочнеться скринінг (обстеження) жителів Київської області. Він став можливим завдяки тому, що ЗАТ «Ганза» профінансувало ці заходи на суму 300 тис. грн. На думку лікарів, оскільки після 40 років ризик захворіти на цукровий діабет зростає в кілька разів (особливо при атеросклерозі, ожирінні, гіпертонічній хворобі, захворювань печінки, підшлункової залози), необхідно щорічно контролювати рівень цукру в крові в представників усієї цієї вікової групи.

Богдан Бенюк, народний артист, за сумісництвом президент Української діабетичної федерації:

— Мене і мою сім’ю ця хвороба обминула, але ми не повинні стояти осторонь від людей, які страждають від неї, — переконаний Богдан Бенюк. — Оскільки багато людей хворіють на цукровий діабет і не знають про це, ми маємо робити для них лікнеп: розповідати про здоровий спосіб життя, профілактику, вміння жити з хворобою, зрештою, про те, що вони не одні у світі з цією недугою — так, як це робиться у всьому світі.

Народний артист допомагає не лише як публічна особа, а й фінансово: зібрані кошти від благодійної вистави «Сентиментальний круїз» за участі Богдана Бенюка, яка відбулася в минулу суботу в театрі ім. Івана Франка, перераховані на підтримку хворих на цукровий діабет. Експерти закликають й самих людей не лінуватися, а зробити мужній вчинок й підтримати виконання державної програми та резолюції ООН по боротьбі з цукровим діабетом: сходити в поліклініку і перевірити рівень цукру у себе в крові.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: