Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Презентація надії

У переддень виборів людям обіцяли здешевити житло
2 жовтня, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Головна ознака хронічної недуги пересічного українця — сутужні житлові умови і, що навіть гірше, — відсутність можливостей та навіть надії придбати собі житло, ціни на яке ростуть, мов на дріжджах.

Свій варіант порятунку презентував громадськості міністр регіонального розвитку та будівництва України Володимир Яцуба. Це — підтриманий Кабміном у липні цього року проект концепції загальнодержавної програми «Забезпечення житлом громадян на 2009—2012 роки». У розданих журналістам матеріалах зазначалося, що реальні кроки для розв’язання озвученої проблеми полягають не стільки у збільшенні обсягів щорічного бюджетного фінансування, скільки в створенні умов для формування прозорого, конкурентноздатного ринку житла.

Сама ця теза не надто нова. Але у переддень виборів вона, безумовно, виглядала цілком актуальною і не тільки для виборців, які навряд чи якось виділили її серед багатьох інших передвиборних обіцянок учасників владних перегонів, а головним чином для майбутніх урядовців, яким так чи інакше доведеться розв’язувати цю проблему.

Отож за пропозицією уряду пропонується сформувати три сегменти житлового ринку. На перший продаватиметься продукція так званого соціального будівництва. «Соціальне житло потрібно надавати безкоштовно тим, хто не має жодної можливості придбати квартиру і не може заробити на неї. При цьому це житло не можна буде продавати, приватизувати чи передавати в спадок», — говорить міністр. З самим механізмом визначення категорій громадян, що можуть претендувати на соціальний метр, поки не визначилися. А от продукуватимуть його численні міністерства, серед яких і Мінпраці.

Другий сегмент житлового ринку охоплюватиме, за задумом Яцуби, прошарок населення, якому потрібно посприяти у придбанні житла. «Держава допомагає певною кількістю коштів у відсотковому відношенні для придбання людиною житла чи для його будівництва», — якось непевно говорить Яцуба і зазначає, що для цього пропонують п’ять способів і серед них, звичайно, стимулювання іпотечного кредитування. Тут підхід такий: перший внесок у вигляді 30% від вартості житла має надійти з держбюджету через Державний іпотечний фонд або іншу фінансову установу. Другий передбачає накопичення громадянином впродовж певного періоду на спеціальних депозитних рахунках у банках коштів для першого внеску, 20% якого держава з часом має повернути у вигляді «премій». Інший механізм співфінансування спорудження житла окремими категоріями громадян і державою може здійснюватися за схемою «50 на 50» чи «30 на 70».

Третій сегмент житлового ринку оперуватиме комерційним житлом, продаж якого зростає не чекаючи жодних урядових рішень і законодавчих змін. «Доки ми збираємося — люди будують. У різних регіонах це відбувається по-різному», — зазначає Яцуба.

Однак у його відомстві, мабуть, розуміють, що розвивати названі сегменти не вдасться без реального здешевлення вартості збудованого житла. Тож Мінрегіонбудом розроблено декілька перспективних варіантів. Перший полягає у збільшенні обсягів виробництва будматеріалів. Сьогодні половина з них завозиться в країну з- за кордону. А чому б не запустити власний будівельний конвейєр в Україні? Він вже діє, переконує Яцуба і додає: «Темпи розвитку виробництва будівельних матеріалів у два рази перевищують темпи будівництва взагалі. На 30% зросли обсяги виробництва цегли, гіпсокартону. Але цього не досить». Ще одним фактором була і залишається вартість робочих рук. Нинішнім рівнем заробітку будівельників міністр не задоволений. Але говорити про його збільшення потрібно обережно, бо це автоматично потягне вгору ціну житла. Третій момент житлової істини стосується ПДВ. За словами міністра сьогодні це велика сума, яка перекладається на плечі забудовників. «На будівельні матеріали ПДВ, на всі комплектуючі ПДВ, а потім іще й на будмонтаж. Тобто, приблизно тричі будівництво має збільшення ціни за рахунок ПДВ»,— пояснює він і додає, що логічно було б зняти цей податок з будмонтажу.

Останню тезу вже запропонували Мінфіну. Найближчим часом очікують на його розгляд. А доти безсумнівним, за словами Яцуби, залишається один факт: ще десять років півтора мільйона людей чекатимуть у черзі на квартиру.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: