Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

28 вересня, 2007 - 00:00

У п’ятницю Президент зустрінеться з інтелектуальною елітою

Президент України Віктор Ющенко в п’ятницю, 28 вересня, в прямому ефірі телеканалу ICTV о 19.20 візьме участь у спеціальному загальнонаціональному проекті «Свобода слова». Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу глави держави, загальнонаціональний проект «Свобода слова» з Президентом України також транслюватимуть Національна телекомпанія України та «5 канал». Працюватимуть студії в Києві, Харкові, Львові. «Відверта розмова глави держави з інтелектуальною елітою про сценарії майбутнього України», — говориться в повідомленні прес-служби.

Волинський університет отримав статус національного

Цю довгоочікувану для колективу новину оприлюднено вчора під час зустрічі Президента України Віктора Ющенка зі студентами і викладачами ВНЗ. Президента у Луцьку чекали з самого ранку, і площа перед університетом була заповнена студентами у мантіях. Зустріч відбулася в актовому залі з трансляцією виступу першої особи держави на вулицю. Указ Президента Ющенка про надання Волинському університету статусу національного озвучив заступник глави Секретаріату Президента Іван Васюник: «За загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Волинського державного університету імені Лесі Українки, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки постановляю: надати Волинському державному університету імені Лесі Українки статусу національного і надалі іменувати його Волинський національний університет імені Лесі Українки», повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День».

Хлапотин, він же — Красностав

Сьогодні, 28 вересня, в убогому селі Красностав Славутського району (Хмельницька область) відбудеться урочисте відкриття пам’ятника знищеному татарською навалою Хлапотину. Відповідно до архівних даних, у XIV — XVII століттях на території Красностава і сусіднього села Гориця існувало велике місто Хлапотин, через яке пролягав торговий шлях із Росії до Польщі. Перша письмова згадка про місто сягає далекого 1386 року, коли князь Ягайло закріпив Хлапотин за князем Федором Даниловичем Острозьким, визнаним після смерті церквою святим, преподобним. Хлапотин був одним із 102 великих міст Волині, у 1616 році одержав Магдебурзьке право. Місто мало свою печатку, два храми — церкву святої Параскеви П’ятниці і костел успіння Діви Марії, божницю (єврейську школу). Подробиці щодо того, що було, що є, чому так сталося — в одному з наступних номерів «Дня», повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Адамкус проти фальсифікації фактів «радянської окупації»

Президент Литви Валдас Адамкус, виступаючи на сесії Генеральної Асамблеї ООН, висловив докори на адресу сусідніх держав, передусім Росії. «Нам шкода суспільство тих країн, де влада вирішує витрачати природні ресурси на виробництво зброї, а не на демократичні реформи», — сказав В. Адамкус. Глава держави закликав ООН «не терпіти спроби фальсифікувати історичні факти про радянську окупацію країн Балтії чи заперечувати Голодомор на Україні, який забрав мільйони людських життів». Окрім того, він заявив, що «заморожені конфлікти» у Східній Європі і Закавказзі, якщо не буде здійснено термінові заходи, можуть розпалитися. За словами президента Литви, байдужість міжнародного співтовариства до «заморожених конфліктів» у країнах ГУАМ «є морально неприйнятною». «Не забуваймо, що там «заморожено» не лише конфлікти, але й життя та долі людей, які проживають на території цих конфліктів — тут ООН мають бачити й чути. Це стосується й Косово, де не можна припустити виникнення ще одного «замороженого конфлікту», — підкреслив президент Литви.

США готується до «комп’ютерної війни»

Адміністрація президента США Джорджа Буша готує нову ініціативу для захисту країни від «комп’ютерного нападу» з-за кордону, передусім із Китаю, і розглядає можливість створення в структурі американського уряду нової агенції чи «центру комп’ютерної війни», повідомляє телекомпанія Ей-Бі-Сі. За даними телекомпанії, можливість створення таких структур для захисту комп’ютерів федерального уряду США обговорювалася на серії зустрічей у Білому домі, які відбулися протягом вересня на рівні членів президентського кабінету. Із посиланням на неназваних на ім’я радників Білого дому Ей-Бі-Сі повідомляє, що особливу тривогу в адміністрації Буша викликав інцидент, що трапився в червні цього року, коли китайські хакери проникли до несекретних комп’ютерів міністра оборони США Роберта Гейтса. Телекомпанія зазначає також, що на посилення комп’ютерної безпеки Білий дім у поточному бюджетному запиті на 2008 рік заклав 6 мільярдів доларів.

Качиньський наполягає на включенні до НАТО країн ГУАМ

Польща надає офіційну підтримку ідеї включення Грузії, України, Азербайджану та Молдови до складу НАТО, заявив президент Польщі Лех Качиньський під час візиту до Чикаго. «Польща дуже сильно зацікавлена в районах, із яким вона об’єднана історичними зв’язками. Йдеться про райони на схід та південний схід від Польщі», — зазначив він. За словами Л. Качиньського, польська сторона прагне до зміцнення таких зв’язків для того, щоб перераховані країни, «які нещодавно стали незалежними, відчули себе більш упевненими на світовій арені». «Тому Польща проводить політику, націлену на те, щоб ці держави стали членами НАТО, а також, у більш довготерміновій перспективі, членами Європейського Союзу», — сказав Л. Качиньський під час зустрічі, організованої Чиказькою радою з міжнародних справ.

Газета: