Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кіно та Юля

20 вересня, 2007 - 00:00

Учора, за десять днів до виборів, у київському кінотеатрі «Україна» відбулася презентація документального фільму про українських заробітчан в Італії. Автор, сценарист і ведуча — Юлія Тимошенко.

Із самого ранку біля кінотеатру було не проштовхнутися — чекали головну героїню. А її все не було (потім з’ясувалося, що в цей час Тимошенко перебувала в Секретаріаті). Приблизно через годину після заявленого часу почали демонструвати фільм. Юлія Володимирівна в залі так і не з’явилася.

У фільмі «Мати й мачуха» Тимошенко подорожує Неаполем і спілкується з українцями, які працюють там нелегально. Потрібно визнати, фільм вийшов дуже зворушливим. Навіть у чоловіків очі були на мокрому місці. І як тут не розплакатися. Ось жінка з інтелігентним обличчям (колишня вчителька) розповідає, що в Італії їй добре і вона щаслива, а в самої сльози в два струмки.

Після показу Юлія Тимошенко таки з’явилася в залі. Пояснила, що спокійно цей фільм дивитися не може, а перед виступом, мовляв, потрібно було зосередиться. Вона розповіла, що була вражена кількістю українців, які проживають в Італії. «Я згадую, коли ми вперше приїхали в Неаполь, ми зупинилися в центрі міста. І враховуючи те, що в мене є такий упізнавальний знак, як коса, то через п’ять хвилин мене оточили півтора десятка українців. Я не знаю, є в Неаполі італійці чи ні. Але наші українці там практично стали народом», — розповіла Тимошенко.

Часто наші заробітчани живуть і працюють в одному місці. І не бачать ні пальм, ні сонця, ні моря, ні прекрасної італійської архітектури. А працюють майже цілодобово. Але все одно, хоч як важко, в Україну повертатися не збираються. По-перше, менше 5000 гривень у місяць ніхто в Італії не заробляє. (Погодьтеся, нашому вчителю така зарплата й не снилася.)

По-друге, є й інші «чинники». У фільмі чоловік розповідає, як після нічної зміни в пекарні поїхав електричкою з маленькою дочкою в посольство. І перед ним зачинили двері. Причому навіть черги не було. Його просто не пустили. Виявляється, потрібно було дати хабар у 10 євро охороннику й тоді все було б добре.

Ще один приклад. Тіла людей, які померли в Італії, дуже важко переправити додому, щоб поховати. І вони роками зберігаються в італійських моргах. Виходить, навіть у ставленні до мертвих Україна — мачуха.

В Італії, за словами Тимошенко, живе від трьох до чотирьох мільйонів українців, 90% із яких — жінки. «Пам’ятаєте висловлювання нашого колишнього президента? Він сказав: «А хто їде закордон? Туди їдуть повії». Мені здається, що навіть враховуючи те, що він вже екс-президент, можна було б відрізати те, чим він це говорив».

У БЮТ підрахували, що кожного року заробітчани перераховують в Україну 23 мільярда євро. «Ця цифра просто шокова. Вони сьогодні найбільші інвестори. Я вважаю, що якщо такими темпами це відбуватиметься, то скоро ця сума виросте в половину ВВП», — заявила Тимошенко.

Не обійшлося й без «домашніх заготівок» — у залі виявилися герої фільму. Жінка із Запоріжжя, яка побачила Тимошенко на неапольській вулиці й ледве не задушила в обіймах, і сім’я з Волині — чоловік, дружина й дві маленькі дівчинки. Вони вранці прилетіли в Київ з Італії.

«Я точно знаю, чим хоче займатися сім’я, яка стоїть перед вами, — Тимошенко підійшла до них. — Вони хочуть виготовляти меблі, бо побачили, як це робиться в Італії. І знаю, що ви це зможете зробити. Не сировину вивозити, а зробити маленьке сімейне підприємство з виробництва меблів. Я знаю багато чого й хочу, щоб ці знання об’єднали наш народ, об’єднали нашу націю, об’єднали наші сім’ї. Щоб ми нарешті відчули, що Україна стає матір’ю і вже ніколи більше для своїх дітей не буде мачухою».

Тимошенко пообіцяла, що новий уряд займатиметься працевлаштуванням заробітчан, які повертатимуться в Україну, а також сприятиме видачі пільгових кредитів для дрібних бізнесменів.

«Я знаю, що сьогодні в цій залі багато людей небайдужих. Я ніколи це слово не використовувала, але я хочу вам саме поклястися, що повернення наших дітей додому стане головною стратегією життя нашої влади. Або нашої опозиції. Я сьогодні не знаю, де ми будемо. Але де б не були, ми повертатимемо вас додому. Я хочу, щоб наступного разу, коли ми з вами зустрінемося, ми не сльози проливали. Хто в залі, а хто за кулісами. А нарешті відчули задоволення від того, що в країні щось налагоджується».

На тому й розійшлися. Юлія Тимошенко відразу відправилася в Дніпропетровську область проводити мітинги й прес-конференції. До речі, учора там само перебував і Віктор Янукович. Як відомо, Партія регіонів перейняла деякі ідеї «помаранчевих». Це й недоторканність, і ідея з референдумом. «Повернемо українців додому» — мабуть, найкраща ідея. Ось саме таку ідею не гріх перейняти.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: