Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Контрабанда на замовлення

Українці можуть придбати рідкісного зубра чи сокола... по телефону
13 вересня, 2007 - 00:00
«ПОЦIЛУНОК» / ФОТО ОЛЕГА БУРБОВСЬКОГО

Куренівський ринок у Києві вважається основним місцем купівлі- продажу диких та домашніх тварин. Однак наразі придбати екзотичних тваринок можна навіть не виходячи з дому. Досить лише знайти в інтернеті номер телефону постачальників і домовитися з ними про доставку екзотичної тваринки. Так, за невисоку плату у вашому домі може поселитися вовк (коштує він 600 гривень), сова (150-200 гривень) чи навіть крокодил (1000 гривень). Як кажуть, будь-яка примха за ваші гроші. Та окрім «ветеринарки» (довідки від ветеринарного лікаря про здоров'я тварини), інших документів на свого нового друга ви не отримаєте. Звісно, якщо у вас є зайвих 400-500 гривень, то горе- постачальники оформлять вам відповідний дозвіл від Міністерства охорони навколишнього середовища.

Усе це, за переконаннями екологів, є доказом процвітання контрабанди диких тварин та рослин в Україні. Адже нині на чорному ринку можна купити все, чого душа забажає. Дике кенгуру коштує дві з половиною тисячі доларів, ведмідь — три з половиною тисячі доларів, мангуст — 200 доларів, пітон — 600, білка — 100, а їжак — усього 15 доларів.

— Контрабанда живого товару значно активізувалася в Україні протягом останніх десяти років, — вважає директор Київського еколого-культурного центру Володмир Борейко. — Через зручне географічне розташування наша держава стала своєрідним трафіком — зоною перевезень тварин із Середньої Азії в Росію та Україну. А неналежний контроль цієї ситуації прикордонними, митними та правоохоронними органами призвів до того, що нині наплив контрабандних тварин дуже важно зупинити. Бити ж на сполох вкрай необхідно, оскільки це становить велику загрозу здоров'ю українців. Адже ті екзотичні тварини — мавпи, папуги, черепахи тощо, які не пройшли ветеринарного контролю на митному посту, можуть стати джерелом поширення вірусів сказу, пташиного грипу та СНІДу.

Найчастіше, за даними екологів, в Україну везуть екзотичних крокодилів, папуг та мавп. Натомість вивозять рідкісних змій, комах, ящірок, хижих птахів та трофеї зубрів. Серед рідкісних рослин найбільше потерпають підсніжники (одні з перших весняних квітів) та білі лілії. Їх вивозять за кордон для оформлення приватних будинків. Незважаючи на заборону київської мерії, фотографи продовжують працювати на вулицях міста із незаконно здобутими тваринами. Так, за результатами рейду Київського еколого-культурного центру, жоден із них не показав необхідних документів на тварин.

Серед основних причин зростання контрабанди тварин, експерти називають підкуп працівників митної служби під час перевезень та підробку документації. Виявляється, окрім чорної контрабанди, в Україні існує так звана «сіра» контрабанда. Юристи говорять, що це коли під ярликом червоної ікри перевозять чорну, а у клітках із табличкою «Собаки» вивозять занесених до Червоної книги України ведмедів. Але найжахливіше те, в яких умовах живуть тварини під час таких мандрівок.

За словами юриста «Екоправо-Київ» Галини Пристинської, диких мавпочок накачують алкоголем або клофеліном, щоб вони спали, а папуг замотують у газети. Іноді браконьєри вдаються до таких жорстоких умов транспортування, як обмотування тварин скотчем та запаювання у консервні банки. Після таких тортур гине близько 60% тварин.

Щоб зменшити рівень контрабанди, на думку пані Галини, перш за все треба змінити українське законодавство. Юрист вважає, що всі нормативно-правові акти, що діють у нашій державі, по суті дозволяють незаконну торгівлю тваринами. Доказом цього, на її думку, є закон про облік та паспортизацію зубрів для селекції. Згідно з ним іноземним мисливцям-туристам дозволяється добувати рідкісних зубрів (нагадаємо, що тварини занесені до Червоної книги України, отже, полювання на них — заборонене) та продавати трофеї тварини — шкіру, череп або роги.

— Крім цього, ще й досі діє наказ Державного комунального лісового господарства, який встановлює ціни на трофеї зубрів, — продовжує пані Галина. — Приміром, щоб отримати золоту медаль — так званий сіз — іноземний мисливець продає вище названі трофеї за 3100—3600 євро. Тому доки існуватимуть такі неприпустимі закони, доти будуть гинути сотні невинних тварин. А для того, щоб зупинити це, ми подали позов до адміністративного суду Києва із вимогою скасувати ці закони.

До речі, за інформацією Інтерполу, в усьому світі незаконна торгівля тваринами та рослинами перегнала контрабанду зброєю та наркотиками. Незаконний обіг живим товаром у нашій країні щороку складає близько 200 мільйонів доларів. Якщо говорити мовою фактів, то щороку українські митниці затримують одну-дві великі партії тварин. А це лише десять відсотків усіх тих тварин, що незаконно перетинають кордони нашої та інших країн.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: