Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

МОЗАЇКА

28 серпня, 2007 - 00:00


Мадридський погляд на Iсуса

Прем’єра нової версії знаменитої американської рок-опери «Ісус Христос — Суперзірка» в постановці британського режисера Стівена Рейна відбудеться у вересні в іспанській столиці, повідомляють РІА «Новости» з посиланням на місцеві ЗМІ. Прем’єра знаменитої рок-опери у виконанні іспанських акторів відбудеться в мадридському театрі «Лопе де Вега», і вже розпродано більше 10 тисяч квитків на всі найближчі покази. Нагадаємо, рок-оперу «Ісус Христос — Суперзірка», яка з’явилася 1970 року, американці Ендрю Ллойд Веббер і Тім Райс задумали не як традиційний мюзикл, який веде свій родовід від оперети, а як повноцінну оперу, написану сучасною музичною мовою і з дотриманням усіх оперних традицій (арія героя, хор, арія героїні). На відміну від традиційних мюзиклів тут немає драматичних частин — усе побудовано на вокалі і речитативах. Того ж року після успішного «живого» концерту була записана і випущена платівка, яка розійшлася мільйонними тиражами, а в жовтні 1971 року на Бродвеї відбулася прем’єра розширеного сценічного варіанта. Мюзикл, який оповідає про останній тиждень життя Ісуса з Назарета, мав величезний успіх і надалі неодноразово ставився на головних сценах усього світу.


Шкільна бронеформа

Британська компанія Bladerunner почала продаж «броньованої» шкільної форми, прошитою кевларовою ниткою, яка має захистити школярів від ударів ножем або заточкою, передає lenta.ru з посиланням на Бі-Бі-Сі News. За словами представників компанії, з проханням виготувати захисні блейзери і джемпери до них звернулися самі батьки. Приводом слугували випадки різанини, що частішали в британських школах. За поточний рік у лондонських школах були зарізані сім учнів. За даними газети The Daily Mail, вартість прошитого захисною ниткою шкільного піджака становить 120 фунтів стерлінгів, а джемпера — від 60 до 70 фунтів. Випуск «броньованої» шкільної форми викликав неоднозначну реакцію з боку британської влади. Представники поліції розцінили це як «екстраординарне рішення». Зі свого боку, міністр у справах дітей, шкіл і родини Джим Найт заявив, що випадки різанини в британських школах надто рідкі. «Приватна компанія просто нагнітає паніку на догоду своїм комерційним інтересам», — додав він.


Розкрито загадку еволюції

Біологи, схоже, змогли відповісти на одне з головних питань генетики: в чому полягає відмінність мавпи від людини на генетичному рівні? Це питання турбувало вчених давно. Справа в тому, що шимпанзе генетично ідентичні людині на 99%. І при цьому відмінність їх від людини абсолютно очевидна, пишуть РІА «Новості». Раніше вважалося, що загадка криється в одному відсотку, що залишився. 2006 року навіть було відкрито ділянку генома, що змінилася у людини найсильніше, однак ніякої ясності це не дало. Можливо, відмінності між мавпою і людиною ховаються не лише у відмінних генах, але і в однакових.

Ральф Хейгуд і його колеги з університету Дюка змогли довести вірність цієї здогадки. Вчені проаналізували 6280 генів, присутніх у людини, шимпанзе і макаки. Виявилося, що у 575 людських генів, багато з яких пов’язані з роботою мозку і, що більш дивно, травленням, промоутери мають сильні відмінності від своїх аналогів у мавп. Це вчені вважають ознакою позитивного еволюційного відбору, яка допомогла нам стати тими, хто ми є.

Цікаво, що ділянки ДНК, які найбільше відрізняють мавпу від людини, пов’язані з роботою мозку і травленням. Понад 100 генів з 575 відмінних ділянок пов’язані з метаболізмом вуглеводів, а особливо глюкози. Хейгуд вважає, що колись енергію для розвитку мозку людина отримала завдяки змінам у раціоні — переходу від фруктів до бульб і коріння.

Газета: 
Рубрика: