Українці і багато хто з європейських парламентарів з натхненням сприйняли нещодавнє рішення Європейського парламенту. Як повідомлялося, майже 90 відсотків євродепутатів проголосували за поправку, в якій чітко фіксується європерспектива України в новій угоді з Євросоюзом.
Після голосування депутат Європарламенту, член делегації з співпраці з Україною, колишній прем’єр-міністр Польщі Єжі Бузек (група Європейська народна партія — Європейські демократи) висловив упевненість, що вслід за Європарламентом перспективу членства в Євросоюзі Києву нададуть і Єврокомісія і Рада ЄС. «Це — дуже сильний документ і Єврокомісія, Рада ЄС мають прийняти його до уваги», — сказав європарламентар.
Позитивно оцінив рішення Європарламенту про чітку фіксацію європерспективи України в новій угоді з ЄС заступник глави секретаріату Президента Олександр Чалий. «Рішення Європарламенту має тільки рекомендаційний характер, і не передбачає легких переговорів з європейськими бюрократами. Безумовно, вони будуть стояти на досить консервативній позиції, це зрозуміло. Проте у нас сьогодні є такий сильний союзник, як Європарламент, і він чітко сформулював певний мандат», — сказав він. За його словами, безумовним позитивом є те, що за цю поправку проголосувало більше 90% євродепутатів. «А головне — це посилює нашу переговорну позицію, дає нашим пропозиціям про політичну асоціацію і економічну інтеграцію певну моральну підтримку з боку європейського громадянського суспільства» — сказав О. Чалий. На його думку, таке рішення Європарламенту створює нове вікно можливостей для євроінтеграції України. «Це дає нові аргументи нам на переговорах з Євросоюзом щодо посиленої угоди. Роль Європарламенту — це насамперед роль європейського суспільства, і сьогодні воно чітко висловилося за Україну в Європейському союзі», — наголосив він.
КОМЕНТАР
Чи можна очікувати на те, що Рада міністрів Європейського Союзу та Європейська комісія підтримають рішення Європарламенту щодо чіткої фіксації європейської перспективи Україні у новій розширеній угоді з Євросоюзом?
Майкл ЕМЕРСОН , експерт Центру європейських політичних досліджень, Брюссель
— Причини є інституційними. Європейський парламент ухвалює закони чи документи на основі простої більшості, в той час як Рада міністрів Європейського Союзу приймає рішення щодо прийняття нових членів одностайно. А деякі члени Євросоюзу виступають проти розширення за винятком існуючих зобов’язань щодо балканських країн. Також і в самому Європейському парламенті може бути значна опозиція щодо України. І нічого не зміниться, якщо прихильники України не зможуть отримати більшості (щодо вступу України в ЄС). Європейська комісія перебуває між цими двома інституціями, але зазнає більшого впливу з боку Ради. Сама ж Рада міністрів є тією інституцією, яка має найбільше підстав побоюватися подальшого розширення Європейського Союзу, оскільки керованість міжурядових переговорів ускладнюється зі збільшенням кількості країн-членів ЄС. Тим часом чисельність Європейського парламенту назавжди обмежена величиною 700 депутатів. І подальше розширення лише зменшить кількість членів Європарламенту, які представляють країну-члена ЄС.