У ХАМАСi готові до діалогу з ФАТХ
Колишній прем’єр-міністр Палестинської автономії Ісмаїл Ханія заявив, що радикальне угруповання ХАМАС, одним із лідерів якого він є, готове вести переговори з рухом ФАТХ голов автономії Махмуда Аббаса. Ці слова стали реакцією Ханії на заклик президента Єгипту Хосні Мубарака про «поновлення діалогу між усіма дітьми Палестини про вироблення загальної позиції, яка виражала б спрямування її народу». Мубарак виступив із цією заявою на триваючому в Єгипті близькосхідному саміті, на який приїхали Махмуд Аббас, прем’єр- міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт і король Йорданії Абдалла. Переговори на єгипетському курорті Шарм еш-Шейх покликані продемонструвати підтримку голови Палестинської автономії з боку регіональних політиків при одночасній ізоляції угруповання ХАМАС, яке захопило недавно контроль над Сектором Газа в ході озброєних зіткнень, що коштували життю багатьом палестинцям.
Сеул допоможе КНДР рисом
Південна Корея відновить продовольчу допомогу Північній Кореї, оголосив південнокорейський міністр у справах об’єднання Лі Че Чжон. Він зазначив, що перший вантаж — 3 тисячі тонн рису — попрямує в КНДР у суботу з порту Кунсан. Усього буде поставлено 400 тисяч тонн рису на загальну суму $152 млн. Сеул оголосив про цю допомогу наприкінці квітня, однак реальні поставки були припинені, оскільки Пхеньян не виконував обіцянку зупинити атомний реактор в Йонбені. Тепер усі перешкоди на цьому шляху зняті. КНДР оголосила, що реактор буде зупинений під міжнародним контролем і продовольча допомога з боку Південної Кореї може початися. Для Північної Кореї поставки продовольства грають велику роль. За оцінками Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО), цього року дефіцит рису в Республіці, навіть з урахуванням допомоги Сеула, може скласти понад 500 тисяч тонн.
США посилюють контроль під час в’їзду в країну
Сполучені Штати братимуть відбитки всіх десяти пальців у іноземців, що в’їжджають у країну, повідомляє міністерство внутрішньої безпеки. Поки ця міра діятиме в тестовому режимі в трьох аеропортах країни — у Нью-Йорку, Вашингтоні й Чикаго. Вона замінить там нинішню систему, при якій крім фотографії особи, що в’їжджає, потрібно відбиток двох його пальців. Міра розповсюджується не тільки на вихідців країн, яким потрібна американська віза для в’їзду в США, але й на громадян держав, що користуються м’якшим в’їзним режимом, наприклад, з Європейського Союзу. Влада США планує й надалі посилювати прикордонний контроль. Зокрема, готується введення на кордоні елементів біометричного контролю осіб, що в’їжджають, в яких перевірятимуть райдужну оболонку ока й параметри обличчя.
У Всесвітнього банку новий голова
Рада директорів Всесвітнього банку офіційно схвалила кандидатуру американця Роберта Зелліка на посаду президента цієї організації. Цю кандидатуру висунув президент США Джордж Буш 30 травня. Інших кандидатів не було: Всесвітній банк традиційно очолює американець. Зеллік, який в минулому був замдержсекретаря США й представником країни з торгових переговорів, приступить до роботи з неділі 1 липня. На день раніше остаточно залишить посаду Пол Вулфовіц, який був вимушений подати у відставку через скандал, пов’язаний iз підвищенням його подруги. Щодо свого обрання Зеллік заявив, що йому «кортить познайомитися з людьми, які проводять програму подолання бідності у всіх регіонах, приділяючи особливу увагу Африці». «Зеллік йде на президентську посаду з сильними лідерськими й менеджерськими якостями, перевіреним досвідом роботи в міжнародній сфері й необхідним прагненням підняти рівень довіри до банку та його ефективності», — говориться в заяві виконавчих директорів.
Велика Британія закликає до ядерного роззброєння
США, Росії й іншим ядерним державам слід відновити зусилля із скорочення своїх арсеналів ядерних озброєнь, щоб підтримати довіру до боротьби з ядерними амбіціями КНДР та Ірану, заявила міністр закордонних справ Великої Британії Маргарет Бекетт. «Наші зусилля з боротьби з поширенням (ядерної зброї) будуть небезпечно ослаблені, якщо інші вважатимуть.., що ядерні держави відмовилися від прихильності до роззброєння», — зауважила міністр у ході конференції, організованої Carnegie Endowment. Закінчення термінів дії угод із контролю над озброєннями між США та Росією, збереження великих арсеналів і захід у тупик ряду переговорів вказують на відсутність планів із просування вперед, сказала Бекетт. «Ми потребуємо як проекту — сценарію світу, вільного від ядерної зброї, так і дій, просування до скорочення числа боєголовок і обмеження ролі ядерної зброї в оборонній політиці», — сказала вона, зазначивши, що у світі залишається понад 20000 ядерних боєголовок, більшість із яких належать Росії та США.
США не вдалося отримати базу в Африці
Плани міністерства оборони США зі створення військової бази в Африці зустріли опір з боку держав континенту. Причиною ворожого відношення до намірів Пентагона стало небажання африканських держав зв’язувати себе союзницькими зобов’язаннями щодо США в ході оголошеної американським керівництвом «глобальної війни проти тероризму». Делегація Пентагона з’ясовувала думку африканських лідерів, зустрічаючись із представниками Африканського союзу, а також із чиновниками міністерств закордонних справ Алжиру, Марокко, Лівії, Єгипту та Джібуті. Усі ці держави, за винятком Джібуті, розташовані вздовж середземноморського побережжя Африки, а розташування Джібуті дозволяє контролювати стратегічно важливу Баб-ель-Мандебську протоку, що з’єднує Червоне море з Індійським океаном. Спроба США створити на території країн Північної Африки нове регіональне командування (Africom) викликала протестом з боку Лівії та Алжиру, які, незважаючи на нормалізацію відносин із США, заявили про побоювання щодо можливості втручання у свої внутрішні справи. Американські плани відмовився підтримати також уряд Марокко — найлояльнішої до США держави Північної Африки.