Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ініціативи Президента на землі великих українських благодійників

26 червня, 2007 - 00:00
ІГОР ПАСІЧНИК ЗНАЙОМИТЬ ПРЕЗИДЕНТА З РАРИТЕТАМИ В НОВIЙ БІБЛІОТЕЦI / НА ЖАЛЬ, НІ В ТЕЛЕТРАНСЛЯЦІЮ, НІ У ФОРМАТ САМОЇ ЗУСТРІЧІ НЕ БУВ ЗАКЛАДЕНИЙ ЧАС ДЛЯ ВСІХ ЗАПИТАНЬ СТУДЕНТІВ. А ВОНИ БУЛИ НАЙЦІКАВІШИМИ І ВИКЛИКАЛИ ЖИВУ РЕАКЦІЮ, (НА ФОТО: ЮРІЙ ЛУЦЕНКО, ЄДИНИЙ IЗ ПОЛІТИКІВ ПОСПІШИВ ПРИЄДНАТИСЯ ДО ГУБЕРНАТОРІВ, ЗАПРОШЕНИХ ПРЕЗИДЕНТОМ, ЧЛЕН НАГЛЯДАЛЬНОЇ РАДИ І АКАДЕМІК ОСТРОЗЬКОГО БРАТЕРСТВА ЛАРИСА ІВШИНА, ПРОРЕКТОР АКАДЕМІЇ ПЕТРО КРАЛЮК)

«Учні, які проходять студіювання в Острозькій академії, — це ті нові громадяни України, які з гідністю зможуть зустріти нові виклики і дадуть нові відповіді, яких так сьогодні потребує Україна», — такими словами розпочав презентацію свого нового проекту «Соціальні ініціативи Президента України», що проходила в Національному університеті «Острозька академія», Віктор Ющенко. За словами речниці Президента Ірини Ваннікової, місце презентації було обрано не випадково, адже, по-перше, «Острозька академія — це осередок інтелектуального життя України», а по-друге, «саме в такому форматі встановлюється безпосередній зв’язок з тими, кому ці ініціативи випаде честь реалізувати».

Візит Віктора Ющенка до Острозької академії планувався давно. Президента тут чекали на урочисте відкриття єдиної в Україні віртуальної наукової бібліотеки, проте політичні перипетії тривалий час не дозволяли йому відвідати університет. Тож 22 червня все ж таки відбулося за участю Президента довгоочікуване відкриття бібліотеки, що є не лише потужним інформаційним центром, архітектурним шедевром, а й справжнім проявом розвитку громадянського суспільства в Україні. Справа в тому, що ця бібліотека є унікальною для нашої країни ще й тому, що стала яскравим прикладом розвитку громадянського суспільства в Україні — вона фактично збудована на кошти благодійників та меценатів, серед яких як представники української діаспори, так і політики і бізнесмени, як, наприклад, Олена та Віталій Гайдуки, які надали значну суму на комп’ютерне оснащення бібліотеки. Імена всіх жертводавців вписані золотими літерами (в прямому, а не переносному значенні цього слова) на стінах бібліотеки.

«Це не перший і далеко не останній наймасштабніший в державі проект, реалізований Острозькою академією», — переконаний ректор Ігор Пасічник. «День» уже неодноразово писав про те, що Острозькій академії назначена особлива місія — бути в авангарді суспільного руху до синтезу національного з найкращими світовими надбаннями. «Звідси ідуть витоки української освіти, і не тільки української, тут пролунав перший церковний спів, тут багато чого зроблено, що потім назветься Українським Ренесансом, — говорить Віктор Ющенко, зворушений побаченим в Острозькій академії. — це дійсно святе місце, і для мене завжди є насолодою знаходитись в стінах Академії. Я відчуваю ту історію, час, які передають стіни, повітря і земля цього славного закладу». Це земля славетних українських магнатів-благодійників князів Острозьких, і, можливо, їх благословення допомагає зараз відроджувати Острозьку академію, за тринадцять років перетворивши її на один з найпрестижніших університетів України. Тому символічно, що програма Президента «Соціальні ініціативи» була презентована саме тут.

Цей проект передбачає покращення життя населення за допомогою оплати праці працівників бюджетних установ, підтримки сільської інтелігенції, гідного грошового забезпечення військовослужбовців, справедливих пенсій, більшої допомоги при народженні дітей, багатодітним сім’ям, підвищення розміру стипендій дітям-сиротам, покращення доступу до медичної допомоги на селі. Парадоксально, але ініціативи Президента, про які не треба говорити, а давно потрібно впроваджувати, викликали бурхливу дискусію серед політиків. І замість того, щоб шукати шляхи реалізацій запропонованого проекту, вони знову поринули у передвиборчу риторику. Тож як би не просив Президент студентів та викладачів не асоціювати свої «острозькі ініціативи», як вже охрестили їх журналісти і політологи, з початком передвиборчої кампанії, все ж в сьогоднішній ситуації важко розуміти їх інакшим чином. Лишається сподіватися, що, як вдало зазначили на початку зустрічі, ці ініціативи адресувалися тим, хто рано чи пізно їх зреалізує.

Ольга РЕШЕТИЛОВА, фото Миколи ЛАЗАРЕНКА
Газета: 
Рубрика: