Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«На око» — небезпечно

Україна всерйоз замислилася про якість масложирової продукції
23 червня, 2007 - 00:00

Деякі продукти, що випускаються вітчизняною харчовою промисловістю, є шкідливими для здоров’я людини, вважають вчені. Ними встановлено, що безпечність масложирової продукції для здоров’я споживачів залежить не лише від збалансованого складу жирних кислот, але й від умісту в них їхніх трансізомерів — речовин, що порушують роботу ферментів, які руйнують клітинні мембрани, що підвищують рівень холестерину в крові й які знижують стійкість до онкологічних захворювань. Небезпечний вплив трансізомерів на нормальну роботу людського організму, їхня здатність знижувати імунітет на клітинному рівні й тим самим провокувати різні небезпечні захворювання, в тому числі онкологічні та серцево-судинні, досліджено порівняно недавно. Ці речовини нагромаджуються в організмі як токсини.

Нині в Україні розроблені й набрали чинності нові стандарти, які регламентують вміст трансізомерів й харчових продуктах. Але як споживачу обрати натуральну продукцію без вмісту трансізомерів, коли навіть фахівцям нелегко це зробити, оскільки українська система маркування розкидана по різних стандартах і нормативних актах. Єдиного документа не існує. Українцям залишається поки лише «на око» визначати, може даний продукт містити небезпечні речовини чи ні. Та тільки ціна помилки дуже висока...

Щоправда, нові стандарти не дуже істотно змінили ситуацію. Якщо в країнах ЄЕС, згідно з прийнятими там стандартами, вміст трансізомерів не повинен перевищувати 8%, у скандинавських країнах — 2%, то в Україні їх може бути навіть 8—10%.

І все ж, прийняття нових ДСТУ (з 1 січня 2007 року) — свого роду сенсація. І не лише через те, що про захист здоров’я українців заговорили різні організації й фахівці, але головним чином тому, що проблема небезпеки трансізомерів уперше стала предметом для обговорення. Про неї заявлено на весь голос і на високому рівні. Це дало свої результати...

Як повідомила начальник відділу рафінації жирів і маргаринів науково-дослідного інституту масла та жирів Зоя Седякіна, на цей час багато провідних українських виробників масложирової галузі впроваджують технології зі зниження вмісту трансізомерів. Першопроходцем у цій справі стала компанія «Креатив», яка володіє альтернативною безпечною технологією виробництва, за якої вміст трансізомерів у продукті є мінімальним. Унаслідок застосування нової біотехнології «Креатив» змогла отримати продукти, в яких вміст трансізомерів практично дорівнює нулю. Якщо за цією компанією, що навіть перевершила прийняті в країні стандарти, потягнуться й інші, то можна буде говорити про бар’єр, створений проти загрози здоров’ю української нації. До речі, розв’язання цієї проблеми стало одним із містків, який дозволяє нашій країні вступити до Свiтової організації торгівлі (СОТ).

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: