Коаліція просить Генеральну прокуратуру розібратися з бездіяльністю Центрвиборчкому. Опозиціонери називають такі дії незаконними. Генпрокурор Медведько, тим часом, очікувально відмовчується.
Чергове, вже п’яте засідання ЦВК, що ініціюється висуванцями коаліції, на початку тижня знову не відбулося внаслідок відсутності кворуму. Нове засідання заплановане на четвер, 21 червня. Тим часом, спікер ВР п’ятого скликання Олександр Мороз просить Генеральну прокуратуру розібратися з бездіяльністю Центрвиборчкому. Відповідне рішення коаліція узгодила вчора вранці. А днем раніше на погоджувальній нараді ВР Мороз зачитав лист від голови Центрвиборчкому Володимира Шаповала. У посланні, зокрема, зазначається, що замістити новими людьми звільнених депутатів від БЮТ і «Нашої України» неможливо, «оскільки це питання зараз розглядається в судовому порядку». Голова ВР із такою позицією категорично не згодний, про що й збирається повідомити керівнику ЦВК у листі у відповідь.
До речі, виказують своє «фе» на адресу роботи ЦВК не тільки соціалісти Мороза, але й регіонали Януковича. Так, Олександр Єфремов, голова регламентного комітету ВР від «синьо-білих», заявляє: «Те, що сьогодні відбувається в ЦВК, коли вона не збирається, а від її імені робить заяви одноосібно її керівник, — це не є офіційним документом. Якщо, згідно із законодавством, не працює якийсь із центральних органів, то Генпрокуратура повинна розібратися, чому й на якій підставі він не працює і хто, власне, його блокує».
Главу держави ж, судячи з усього, робота нинішнього складу ЦВК цілком влаштовує. Так, за словами заступника голови Секретаріату й постійного представника Президента в Центрвиборчкомі Марини Ставнійчук, Віктор Ющенко не збирається ні до, ні після дострокових виборів ставити питання щодо зміни складу Центральної виборчої комісії. «Єдине, що хотілося б побажати, щоб кожний член ЦВК вирішував робочі питання в робочому порядку. І не створювали на людях проблеми щодо тих питань, які можна вирішувати на робочих засіданнях комісії», — зазначила пані Ставнійчук на недавньому брифінгу.
Генеральна прокуратура не повинна втручатися в діяльність Центрвиборчкому. Так вважає нашоукраїнець Микола Оніщук, який привів свої аргументи на спеціально зібраній з цього приводу прес-конференції: «Чи є повноваження в ГПУ втручатися в діяльність ЦВК? Мені здається, це дуже сумнівна теза. Я переконаний, що ЦВК повинна сама упорядити свою роботу». Оніщук вважає, що й народні депутати не мають права втручатися в діяльність ЦВК, а тим більше примушувати правоохоронні органи забезпечувати кворум засіданню комісії. У зв’язку з цим нашоукраїнець нагадав політичним опонентам, що змінами в Закон про вибори народних депутатів у заключних положеннях визначено, що закон набирає чинності з моменту його опублікування, але вступає в дію лише з початком виборчого процесу: «Коаліція сама себе перехитрила... Це означає, що цим законом у ЦВК забрали компетенцію до 2 серпня цього року приймати будь-які рішення щодо визнання новообраних депутатів або обнуління списків», — вважає представник НУ.
Тим часом, як ми вже зазначали, Центрвиборчком ніяк не може зібратися на засідання через відсутність кворуму (11 осіб). За словами коаліційного члена ЦВК Михайла Охендовського, нез’явлення на роботу семи членів ЦВК (від опозиції) не дає можливості вирішити багато злободенних виборчих питань. «Для нас незрозумілою залишається логіка дій наших колег, які вже, зрозуміло, свідомо ігнорують вимоги закону про ЦВК і присягу, яку ми давали першого червня. Наступне засідання скликатимемо 21 го числа», — повідомляє пан Охендовський.
«Нині навряд можна казати про самостійну інституційну роль ЦВК. Продуктивність Центрвиборчкому залежатиме від позиції політичних сил, які направили туди своїх представників. Нині є зразкова рівність сил у ЦВК, що дає можливість кожній стороні в будь-який момент заблокувати роботу цього органу», — упевнений політолог Вадим Карасьов.
Як уже писав «День», останнім питанням так званого виборчого компромісного пакету домовленостей між Президентом, прем’єром і спікером стало кадрове перетасовування в ЦВК. Недавно Рада без особливих дискусій це питання вирішила, шляхом голосування затвердивши новий склад Центрвиборчкому, в якому сім крісел закріпила за собою коаліція й вісім (включаючи голову ЦВК) — опозиція. Однак, у коаліції є свій «козир» — портфель секретаря комісії, який отримала близька до регіоналів Тетяна Лукаш. Адже секретар ЦВК не просто готує засідання Центрвиборчкому, без її автографа під протоколом засідання ЦВК вважається недійсним. Таким чином, якщо виникне необхідність, соратники прем’єра можуть без особливих проблем заблокувати роботу такого важливого у виборчий період органу. Проте і в опозиції є чим «крити». Опозиція також може «заморозити» діяльність Центрвиборчкому, адже щоб засідання комісії відбулося, необхідний кворум у 11 осіб. У коаліції такої кількості «своїх» немає, а представники опозиції можуть, як у нас часто буває, раптом «захворіти».
ДОВІДКА «Дня»
Згідно із Законом «Про Центральну виборчу комісію», ця структура є постійно діючим колегіальним (!) органом, наділеним повноваженнями з організації й проведення виборів і референдумів в Україні. У складі ЦВК 15 членів, які затверджуються Верховною Радою за представленням Президента України.
За своїм статусом голова Центрвиборчкому прирівнюється до рангу першого віце-прем’єра, заступник голови — віце-прем’єра, члени ЦВК — міністрів.
ТИМ ЧАСОМ
У Раді нещодавно зареєстрований проект постанови про дострокове припинення повноважень члена Центральної виборчої комісії Андрія Магери. Проект внесений депутатом-регіоналом Валерією Матюхою.
У пояснювальній записці до проекту зазначено, що 27 грудня 2004 року Верховний Суд, розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу на дії члена ЦВК Магери, вирішив визнати їх незаконними.
«26 грудня 2004 року Магерою були розіслані неправомірні роз’яснення й рекомендації щодо застосування законодавства України про вибори й мали місце безпідставні втручання в хід виборчого процесу», — зазначає автор постанови. На переконання пані Матюхи, були розіслані за власним підписом Магери указані роз’яснення, в яких члени територіальних виборчих дільниць незаконно орієнтовані на здійснення «зловживань службовим становищем в інтересах одного з кандидатів на посаду президента України».
Автор постанови переконана, що вказані дії призвели до істотних порушень виборчого законодавства і дають підстави вважати дії члена ЦВК Магери незаконними й такими, які порушують присягу члена комісії, що є підставою для дострокового припинення його повноважень.
У Секретаріаті Президентa щодо цього іронізують, мовляв, Рада п’ятого скликання «за всіх обставин» втратила правомочність з 15 червня. Заступник голови Секретаріату Президентa Марина Ставнійчук нагадала коаліціянтам, що саме цього дня в парламенті була зачитана остання частина заяв депутатів від опозиції про вихід із фракцій БЮТ і «Наша Україна» і, взагалі, на п’ятницю їхня кількість становила 155. А немає Ради — немає рішень, у тому числі й про звільнення того чи іншого члена ЦВК.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Генпрокурор попросив не примушувати його слідкувати за ЦВК
Генпрокуратура заявляє, що не уповноважена здійснювати нагляд за діяльністю ЦВК, але може реагувати на факти перешкоджання здійсненню виборчого права. Про це йдеться в повідомленні Генпрокуратури, поширеному у вівторок у зв’язку з тим, що «останнім часом до ГПУ почали надходити численні запитання щодо можливого реагування на порушення закону у ході виборчого процесу». «Генеральна прокуратура не уповноважена здійснювати нагляд за ЦВК, додержанням виборчого законодавства та не є суб’єктом виборчого процесу», — зазначається в повідомленні.