Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Будівельники хочуть позбутися ризиків

Страхувальники поки що не готові взяти їх на себе
15 травня, 2007 - 00:00
ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Демографічна ситуація в Україні залишається напруженою значною мірою також і тому, що молоді сім’ї через надвисокі ціни не можуть купувати житло. Як розв’язати цю проблему? Зростання цін на нове житло, на думку голови ради директорів Української будівельної асоціації (УБА) Лева Парцхаладзе, можна зупинити шляхом модернізації страхового ринку. Про це відомий будівельник заявив на нещодавній конференції, присвяченій страхуванню будівельних інвестицій.

Ситуація з космічними цінами на нерухомість зумовлена наявністю великої кількості ризиків для будівельників. Вони досягають третини вартості квартири. Позбутися їх, на думку Парцхаладзе, можна дуже просто — застрахувавши від фінансових ризиків будівельні інвестиції. Страхова компанія, взявши на себе певні забов’язання, уважно слідкуватиме за прозорістю всіх процесів — від якості матеріалів до кількості квартир, що продаються. Адже в разі прорахунків платити їй.

Жорсткий контроль та підвищення відповідальності учасників проектів зменшать фінансові ризики. Це сприятиме приросту іноземних інвестицій у сферу будівництва. Зростання пропозиції житла, встановлення оптимальних цін та можливість планування показників — основні переваги використання даного механізму. Крім того, можна очікувати «відсіювання» значної частини недобросовісних гравців на ринку. Так зване любительське будівництво, яке сьогодні становить 95% від загального обсягу, або почне грати чесно, або просто помре, переконаний президент Ліги страхових організацій України Олександр Філонюк.

Однак станеться це, мабуть, не скоро. Голова ради директорів компанії «Слав-Інвест» Мілан Паєвич вважає, що переважна частина страхових компаній ще не готова працювати в цьому напрямку. Тільки 10% таких структур в Україні видають страхові поліси на будівельні інвестиції. У світі ж давно користуються таким інструментом. Небажання українських страхувальників виконувати обов’язки, прописані їхнім регламентом, експерт пояснює дуже просто: будівництво — не та галузь, де можна легко відрізати ласий шмат. Потрібно працювати, а цим, за словами Паєвича, у нашій країні «займаються тільки 50% згаданих організацій». Щоправда, й закордонні показники фінансової звітності фіксують частку такого страхування на рівні 10%. Тим часом для українського будівельного ринку така «пасивність» дорого коштує.

Тому Парцхаладзе пропонує учасникам будівельного ринку прийти до «єдиних цивілізованих правил гри, шляхом надання будівельно-монтажним роботам обов’язкового страхового статусу». Можливо, для цього доведеться ухвалити спеціальний закон. За це виступає і Паєвич. Він також пропонує деякі зміни до банківського законодавства. На його думку, банкам варто було б заборонити брати участь у незастрахованих інвестиційних проектах.

Голова правління ЗАТ «Український страховий альянс» Андрій Перетяжко вважає, що розробити закон — півсправи. Потрібно виробити зацікавленість гравців ринку у його дотриманні. І вигадувати для цього нічого не потрібно. «Наступає ера проектного фінансування, коли банк бере комплексний проект і протягом 5—10 років фінансує його з початку до кінця. Безумовно, він зацікавлений у виписуванні такої процедури, яка б мінімізувала всі ризики», — говорить він.

Ще одним позитивним фактором Паєвич називає рішення про проведення фінальних ігор чемпіонату Європи з футболу в Україні та Польщі. Тепер будівельники, на його думку, просто змушені будуть дотримуватися у роботі міжнародних стандартів. Збільшиться й кількість страхових компаній, що надаватимуть послуги будівельникам. Такий прогноз озвучив Філонюк. За його словами, через п’ять років цілком реально очікувати, що 20% українських страхових компаній страхуватимуть інвестиції в будівництво. Він також розповів, що фінансове страхування (або як його ще називають титульне) коштує 2,5—5% загальної вартості об’єкта, а страхування нерухомості від 0,15 до 0,4%. Це — чималі кошти. Але набагато менші за шахрайські «націнки».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: