Фонд державного майна України затвердив учора уточнений план розміщення акцій ВАТ «Укртелеком». Відповідно до нього 50% акцій плюс 1 акція закріпляються в державній власності, 37,86% акцій запропонують для продажу на міжнародних фондових біржах у період з 1 серпня по 31 грудня цього року, а 5% акцій будуть реалізовані на фондових біржах України пакетами по 1% акцій у період з 28 березня по 23 липня.
Нагадаємо, що 7,14% акцій «Укртелекому» вже реалізовані за пільговою підпискою. 14 березня на засіданні урядового комітету з питань економічної політики пропозиції ФДМУ щодо продажу «Укртелекому» були підтримані, й проект уточненого плану розміщення акцій цього ВАТ погоджено.
Як повідомила «Дню» прес-служба ФДМУ, відповідні департаменти Фонду вживають усіх заходів, щоб забезпечити продаж акцій ВАТ «Укртелеком», передбачений уточненим планом розміщення акцій.
Тим часом експерти «Дня» зазначають, що такий підхід до продажу цього великого об’єкта може виявитися неефективним, оскільки гроші від продажу дрібних пакетів акцій на підприємство, яке терміново потребує великих інвестицій, не надійдуть. Та й підсумки продажу цих дрібних пакетів на міжнародних і вітчизняних біржах можуть виявитися невтішними. Дуже довго українські уряди тягнули з приватизацією цього підприємства, яке в результаті щорічно давало все менший і менший прибуток. У той же час Секретаріат Президента піддав критиці такі плани ФДМ і наполягає на продажу пакета акцій «Укртелекому» стратегічному інвестору.
Сьогодні існує небезпека, що історія з «Укртелекомом» певною мірою повториться і в процесі приватизації енергокомпаній. Вони, за словами віце-прем’єра Андрія Клюєва, будуть відсутні в первинному плані-переліку підприємств для приватизації в 2007 році, який Кабінет Міністрів мав намір ухвалити на засіданні 21 березня. Уряду необхідний додатковий час для прийняття остаточного рішення з цього питання, повідомив журналістам Клюєв. «Сподіваюся, що до кінця березня визначимося», — назвав він можливі терміни, коли має бути вироблена урядова позиція. Адже ФДМУ ще у вересні 2006 року розпочав погодження та візування проекту постанови уряду про продаж міноритарних пакетів акцій 21 енергокомпанії. Чим викликана така швидкість прийняття рішень? Адже, як відомо, навіть погане, але рішення, краще, ніж нескінченні відстрочки.
ФДМУ пропонує залишити в держвласності пакети акцій у розмірі 60%+1 акція статутного фонду (у випадку з «Київ- енерго» — 50%+1 акція, «Черкасиобленерго» — 40%+1 акція), решту — продати. Фонд також пропонує продати блокуючі держпакети акцій шести обленерго: «Одеса-», «Полтава-», «Прикарпаття-», «Суми-», «Чернігівобленерго» (по 25% акцій) і 27% акцій «Львівобленерго».
Міністр палива та енергетики Юрій Бойко в середині лютого повідомив про погодження міністерством продажу пакетів акцій шести обленерго в розмірі від 10% до 15%, не уточнивши їхні назви. У середині березня його заступник Олексій Шеберстов підтвердив погодження Мінпаливенерго продажу акцій 16 обленерго. Віце-прем’єр Клюєв цього місяця заявляв, що вважає за доцільне продавати великі пакети акцій енергокомпаній, оскільки продаж міноритарних пакетів економічно невигідний.
Невже уряд, який заклав до бюджету 10 мільярдів гривень надходжень від приватизації, не розуміє, що часто одна лише оперативність прийняття рішень визначає успіх справи, а всілякі відстрочки можуть призвести лише до збільшення реального бюджетного дефіциту?