Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

До побачення, «Євробачення»?

17 березня, 2007 - 00:00

Тричі був правий луганчанин Олександр Крамаренко, коли кілька тижнів тому передрікав у «Дні» безальтернативну перемогу Андрія Данилка на так званому відборі претендентів на виступ від України на цьогорічному пісенному конкурсі «Євробачення». Хоча, слід відзначити, подібних прогнозів було достатньо з різних боків. Але моя 16-річна донька Галя після того, як на екранах висвітилися результати голосування, звернула увагу на факт, що все залежало від рішення журі. Якщо б вони поставили на перше місце Євгенію Власову, яка це цілком заслужила, то до Гельсінкі повинна була б їхати саме вона, а не Вєрка Сердючка. До речі, з вибраними іміджем і піснею ця співачка могла гідно представити там нашу країну. В той час, як Данилко, крім звичного екстравагантного одягу, вигуків «айн- цвай-драй» і «гуд бай Раша», які навіть перекладати не треба, а ще примітивних рухів з потугою представити якийсь танок, нічого не показав. Картину шоу абсурду доповнила підтанцьовка у стилі блазнів. Дивно, що з усього репертуару «співачки» обрали саме цю пісню, адже можна було б знайти зна чно цікавіший образ. Зважаючи на згадане, мимоволі засумніваєшся в прогнозі того ж О. Крамаренка, який гадає, що Сердючка здатна перемогти на «Євробаченні». Єдине, з чим у його висновках не можливо не погодитися, — що її ймовірний успіх (від себе додам, що і сам виступ) матиме великі негативні наслідки для України як у політичному сенсі, так і в сприйнятті нашої країни Європою.

Особисто я, а також багато моїх рідних і знайомих, хто вважає себе патріотами рідної країни (перш за все, громадянами, які щиро вболівають за її долю), думаємо також, що поява цього номера в ефірі європейських країн стане ганьбою для України. Оскільки виставить нашу державу в ідіотському карикатурному вигляді. В зв’язку з цим можна згадати фінських «монстрів», але їхній образ від початку був розрахований на успіх унаслідок епатажу публіки. Щодо А. Данилка, я завжди вважав, — коли він сам вбачає гідним заробляти в образі недолугої малоросійки Вєрки Сердючки, не турбуючись про імідж країни, громадянином якої є, то ніхто йому заборонити цього не може. Інша справа, що рішення журі про його перемогу у відборі на «Євробачення» виглядає дуже спірним не тільки з точки зору образу України, але й з огляду на низьку мистецьку вартісність представленого ним номеру, так і його якостей як хорошого шоу.

Що б не говорили тепер люди, які виносили це рішення, про свою компетентність і незаангажованість, повірити цьому, особливо після того, що побачив на власні очі, практично не можливо. На догоду Росії, місцевим «культреггерам» у міністерських кріслах (про що О. Крамаренко теж згадував) і тим, хто за лаштунками керує Першим Національним каналом, українцям свідомо плюють у душу, і хочуть, щоб цей плювок бачила вся Європа.

Буде великою помилкою, якщо політики (депутати, очільники певних партій, представники президентської гілки влади) здіймуть великий галас навколо делегування на «Євробачення» Вєрки Сердючки та спробують ініціювати перегляд рішення щодо цього: А. Данилко не вартий такої безкоштовної реклами. Крім того, в його покровителів та прихильників з’явиться привід для заяв про політичне втручання в мистецький процес. Оскільки історія з лобіюванням гурту «Гринджоли» на «Євробаченні-2005» з подачі тодішнього віце-прем’єра Миколи Томенка, яка явно не виглядала розумною ініціативою, навряд чи забулась.

Питання, «що робити з цим плювком», залишається відкритим. Домагатися зняття А.Данилка з конкурсу «Євробачення» громадою, не пов’язаною тісно з політиками, зараз теж навряд чи варто. Причини зазначені вище. А ось закликати тих, хто вважає себе гідними українцями, засипати електронну та звичайну пошту Національної телекомпанії України листами з обуренням щодо такого рішення, могли б громадські організації, які претендують на вболівання за честь країни. А на майбутнє слід повністю змінити принцип формування журі — з кулуарного на публічний, щоб до нього увійшли люди з високою репутацією — як з фахової точки зору, так і моральної та громадянської.

...Руслана проривалась на «Євробачення» і перемогла там практично без будь-якого відбору та журі, на власний ризик і власними силами. А оригінальний стиль Тіни Кароль під час відбору в минулому році так звані фахівці настільки знівелювали, що вона позбавилась можливості претендувати на значно вище місце в цьому конкурсі, яке їй вочевидь було до снаги.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: