Як і кожного року, навесні спливає проблема фінансування весняних польових робіт. Нині до її розв’язання активно підключилися банки. Всеукраїнське громадське об’єднання «Українська аграрна конфедерація» (УАК), спільно з Укрексімбанком та Райффайзен банком Аваль провели практичний семінар на тему: «Нові технології фінансування агропромислового комплексу».
Президент УАК Леонід Козаченко зазначив, що це — перша спеціалізована подія по лінії «фінансові установи — підприємства АПК». На його думку, особливо важливо, що на семінарі представлені як компанії, капіталізація яких сягає десятків і сотень мільйонів гривень, так і середній та дрібний бізнес в АПК.
Отже, куди селянин має iти за кредитом? Адже сьогодні, як розповів директор департаменту фінансово-кредитної та податкової політики, Міністерства аграрної політики Григорій Зуб, забезпеченість агрогосподарств власними коштами становить лише 45% від потреби (дефіцит 2,6 мільярда гривень). Фахівець зазначає, що частково його буде покрито за рахунок коштів з держбюджету, у якому на пряму фінансову підтримку АПК закладено 3,7 мільярда гривень, а також за рахунок місцевих бюджетів. Бюджетна допомога селу витрачатиметься на дотації (2,3 мільярда гривень) тваринництву и рослинництву, на компенсацію вартості мінеральних добрив (150 мільйонів гривень), на здешевлення кедитів (667 мільйонів гривень).
До речі, перші кошти вже направлені в регіони. Це — 36 мільйонів гривень державної компенсації аграріям вартості міндобрив, 12,7 мільйонів — на підтимку селекції у тваринництві, 285 мільйонів — на погашення заборгованості за минулий рік щодо дотацій у сфері виробництва продукції тваринництва.
Крім того, як зазначає Зуб, на сьогодні аграрії залучили близько одного мільярда гривень кредитів. З них 20% — середньострокові і 80% — короткострокові. Фахівець наголошує на тому, що процес кредитування тільки розпочався, а тому знаходиться на рівні минулого року.
В свою чергу, представники ряду банків зазначили, що серед їхніх клієнтів чимало представників агропромислового комплексу, а кредитування цієї галузі в їхніх портфелях є чи не найпріоритетнішим. Зокрема, про традиційні банківські послуги в сфері фінансування виробників аграрної продукції розповіла начальник управління продаж департаменту малого та середнього бізнесу Райффайзен банк Аваль Олена Рудик. А заступник начальника управління зовнішніх запозичень Укрексімбанку Олена Юр, розповіла про середньострокове та довгострокове фінансування зовнішньоторговельних контрактів з іноземними експортерами. Банкіри переконували селян, що брати «аграрні» кредити у їхніх банках доречно і вигідно для будь-якого господарства агроромислового сектору. Чи вже дійсно на ринку банківських кредитів для аграрного сектору пропозиція перевищує попит, чи то компенсація відсотків урядом робить такі кредити вигідними для банків?