Що й казати, уряд — це саме той орган, який громадяни мають право і навіть повинні постійно критикувати. Щоб знав, що за ним постійно спостерігають і за жодних умов не дозволять зашкодити країні, а головне — її людям.
Але чи варто перетворювати це правило на абсолют, а кожний законопроект в якусь маленьку громадянську війну? От з ініціативи уряду український парламент розглядає поправки до закону про держбюджет, відповідно до яких передбачено наблизити терміни підвищення мінімальної зарплати. З 1 квітня її буде підвищено до 420 гривень, з 1 липня — до 440 гривень, з 1 жовтня — до 460 гривень. Проблема тут у тому, щоб одночасно не збільшити дефіцит бюджету, що, як знають економісти, може викликати додаткову інфляцію. І парламентський бюджетний комітет, на чолі якого, до речі, представник опозиції Петро Порошенко, пропозиції Кабміну дещо підкорегував, щоб не вийти за граничний розмір дефіциту. У результаті, уникнули загрози, оскільки внесені зміни дефіциту, який на поточний рік був затверджений у розмірі 15,7 мільярда гривень, не наростили. І парламент, переважно голосами більшості, доповнення до бюджету ухвалив, а от відповідні президентський і народного депутата Миколи Сивульського (фракція БЮТ) законопроекти відхилив.
Але все одно немає миру під парламентським куполом. Фракція БЮТ має намір звернутися до Президента з пропозицією не підписувати зміни до закону про держбюджет. За словами керівника радикальної опозиції Юлії Тимошенко, урядовий законопроект має, виявляється, чотири недоліки. Один із них, як вона вважає, полягає в тому, що в урядовому законопроекті «приховуються інфляційні процеси». «Через тиск на Держкомстандарт вони (уряд. — Уточнює Інтерфакс Україна) не правильно показують інфляційні процеси», — гнівно зауважує Тимошенко. (Не будемо з’ясовувати, при чому тут цей комітет, який ніколи не займався макроекономічними проблемами. Напевно, Ю.В. просто обмовилася). Проблема тут у тому, що лідер опозиції напускає туману, добре знаючи, яких зусиль докладає уряд задля того, щоб не дати розгулятися інфляції, і, до речі, які ж отримано результати — за два місяці вона в Україні становить усього 1,1%. І за всіма прогнозами, як урядовим, так і незалежних експертів, до кінця року не перевищить 7,5—8%. Але в Тимошенко свій прогноз — 8,7%. Спираючись на нього, лідер БЮТ стверджує, що запропоноване збільшення пенсій і зарплат менше за реальну інфляцію в країні. «Це обман, який не дає реального зростання пенсій і зарплат», — заявляє Тимошенко, не наводячи серйозні аргументи на користь такого твердження. Чому її прогнози мають підтвердитися? Відповіді немає. І тут же йдеться про «істотне збільшення дефіциту бюджету». За словами Ю. Тимошенко, це призведе «до абсолютно непрогнозованих наслідків». А про те, що Бюджетний комітет зняв цю проблему, вже забули?..
Між тим, перший віце-прем’єр-міністр, міністр фінансів Микола Азаров сповнений оптимізму. «Ми ухвалили збалансоване рішення, воно абсолютно співпадає, за своєю суттю, з пропозиціями Президента, і ми сподіваємося, що Віктор Андрійович підпише законопроект і ми встигнемо оприлюднити його... бюджет буде підписаний, набере чинності, і з 1 квітня наші люди отримають дійсно реальне підвищення зарплати», — сказав перший віце-прем’єр. За його словами, вже цього року уряд може ще раз переглянути, наприклад, за результатами першого півріччя можливості збільшення соціальних виплат. Підхід уряду до альтернативних законопроектів нищівний: «Попри зовнішню привабливість їхні автори не повною мірою визначили реальні джерела покриття означених витрат. Є багато явних прорахунків, припущень, популізму, відвертого популізму», — сказав під час виступу в парламенті Азаров. Він наголосив, що державний бюджет «надзвичайно складний документ, як щодо розрахунку ресурсних джерел, так і в плані витратної частини». «Бюджет, як і зміни до нього, має складати урядовий орган — Міністерство фінансів», — зазначив Азаров, пославшись при цьому на Конституцію, Бюджетний кодекс, закон про Кабмін. «У нас є відповідні фахівці. А головне, ми його виконуватимемо. Ми за це відповідальні», — наголосив Азаров.
І якими б не були запальними лозунги лідера опозиції, слово «відповідальність» у них не знайти.