Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

День зірок

Один концерт дали в столиці артисти, чия майстерність створює світову славу України
2 березня, 2007 - 00:00
РЕЖИСЕРОМ ПРОГРАМИ «НА УКРАЇНУ ПОВЕРНУСЬ...» ВИСТУПИВ АНАТОЛІЙ СОЛОВ'ЯНЕНКО, А ДИРИГУВАВ СИМФОНІЧНИМ ОРКЕСТРОМ ФІЛАРМОНІЇ МИКОЛА ДЯДЮРА / ДВІ ОПЕРНІ ПРИМАДОННИ ВІКТОРІЯ ЛУК'ЯНЕЦЬ І ОЛЬГА МИКИТЕНКО ВИСТУПИЛИ В ПРОГРАМІ «НА УКРАЇНУ ПОВЕРНУСЬ...». ЦЕ БУЛО ПРИГОЛОМШЛИВО! ВІКТОРІЯ ЛУК'ЯНЕЦЬ — ОДНА З НЕБАГАТЬОХ ОПЕРНИХ УКРАЇНСЬКИХ ПРИМАДОНН, ЯКА, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ЩІЛЬНИЙ ГАСТРОЛЬНИЙ ГРАФІК, НАМАГАЄТЬСЯ ХОЧА Б РАЗ НА РІК ВИСТУПИТИ В КИЄВІ З РОКАМИ ДРАМАТИЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ І ВОКАЛЬНІ ДАНІ СЛАВЕТНОГО БАСА ВАЛЕНТИНА ПИ

Вікторія Лук'янець, Валентин Пивоваров, Ольга Микитенко, Володимир Кузьменко, Мар'ян Талаба дуже рідко виступають на сцені Національної опери України. Їх можна назвати оперними дипломатами нашої країни. Співаки з честю репрезентують українське мистецтво, виступаючи в найпрестижніших театрах світу. Незважаючи на фантастичну зайнятість, вони не забувають про Україну і нехай рідко, але все ж таки приїжджають у рідні пенати. Адже в Києві вони починали своє сходження на оперний Олімп, тут їх пам'ятають і люблять.

На концерті «На Україну повернусь...» співаки виконали класику: популярні арії з опер, твори зарубіжних композиторів, які рідко звучать у нас, українські народні пісні, романси, продемонструвавши свій найвищий талант і майстерність, яка нині заграла різноманітними гранями. Слухачі насолоджувалися кожною нотою, звуком, словом, фразою.

Нова, майже незнайома, приголомшуюча — з'явилася перед публікою Ольга Микитенко. Вона змінилася не лише зовні (дуже покращала, змінила імідж — зробила коротку стрижку, розлучившись із розкішним довгим волоссям), але й голос співачки забринiв поліфонічніше, з масою відтінків. До Києва Микитенко приїхала з Ліона (там із успіхом вона співала в опері «Євгеній Онєгін»). Ольга, виступаючи за кордоном, поєднує гастрольну діяльність і стажується, підвищуючи свою майстерність, як співачка (бере уроки вокалу). «Дню» вона призналася, що уроки співу проводить щодня. Микитенко ангажована в багатьох театрах. Нещодавно відбулися її гастролі в Гамбурзі та Берліні.

— Я сьогодні виступаю на кращих сценах світу, про які навіть не могла раніше мріяти, — призналася співачка. — Намагаюся не пропускати оперні новинки. На жаль, в Україні публіка дуже мало знає про тенденції, напрямки, пошуки й експерименти, які нині проходять у оперному мистецтві. Мені дуже хочеться трохи вiдкрити цю завісу для нашого глядача, і я готую нову сольну програму. У неї я включу рідковиконувані твори («Сестра Анжеліка» Пуччіні і «Русалочка» Дворжака, виконанi мною на київському концерті), або твори, які зовсім невідомі українській публіці. Хочу показати цю програму в Києві, але це, мабуть, буде вже у наступному роцi.

До речі, 2 березня Ольга Микитенко виступить у ролі Тетяни в «Євгенії Онєгіні». Любителі опери матимуть шанс ще раз почути молоду примадонну. Адже вже наступного дня вона поїде за кордон, і наступного разу доведеться чекати дуже довго.

З Риму до Києва прилетіла Вікторія Лук'янець. «Я там співала останні твори Ріхарда Штрауса. Радіо «Ватикан» зробило запис того концерту, — розповіла «Дню» В. Лук'янець. — Я мрію познайомити українську публіку з чудовою музикою Ріхарда Штрауса та прекрасними текстами Германа Гессе. Рада, що мені вдалося це зробити. Адже це 40 хвилин співу! А нещодавно я виступала з концертами у Відні. До речі, там я також виконала чардаш Розалінди із «Летючої миші» Штрауса, який прозвучав на київському концерті. Ви знаєте, я не згодна, коли оперету називають легким жанром. Це зовсім нелегко! Гадаю, що цього разу я здивувала публіку, з'явившись у новому амплуа. Хоча опера все одно залишається в мене на першому місці. Попереду в мене дуже відповідальний період — за місяць потрібно підготуватися до прем'єри. У квітні в Ніцці виконуватиму оперу «Хитра вдова» В. Феррарі. Я виконую головну партію. А далі гастрольний графік такий щільний, що цього року сольний концерт у Києві, на жаль, не вдасться провести, але я хочу запевнити своїх шанувальників, якщо в мене з'явиться «хвилинка», то обов'язково приїду. Хоча я багато років живу за кордоном, але моє серце залишилося в Києві. Тут живуть мої батьки, друзі, і якщо мені потрібно отримати заряд бадьорості, то саме тут мені добре так, як ні в якому іншому місті на світі».

— Вже вдруге творчий проект «На Україну повернусь...» збирає майстрів опери і балету, — сказала солістка Національної опери України Марія Стефюк. — У концерті співали високопрофесійні артисти, якими можуть пишатися в будь-якому театрі світу. Знаєте, я слухала, як блискуче виступають мої колеги, і ловила себе на думці: «Боже, чому раніше ми не могли поїхати співати до Відня чи Мілану?». Добре, що тепер часи змінилися, і актори можуть виступати в різних країнах. Адже якщо «варишся» весь час у одному театрі, то це обмежує кругозір артиста. У нашій професії важливо спілкуватися з різними музикантами, співаками, диригентами, режисерами, іншою культурою, різними мовами. У цьому концерті я побачила, наскільки виросли в професійному плані молоді співаки Мар'ян Талаба і Ольга Микитенко. За декілька років вони дуже змінилися в кращий бік. У Микитенко з'явився внутрішній шарм, зник наліт провінціалізму, у вокальному плані вона співала блискуче. Чудово виступав тенор Володимир Кузьменко. Я вже не кажу про такого метра, як Валентин Пивоваров. Вражає, що з роками він все більше відточує свою майстерність як драматичний артист, і володіє розкішним басом. Я дістала грандіозну насолоду від концерту. Сидячи в залі, раділа — як глядач, а як колега — співпереживала, знаючи, де важкі місця, де висока нота, дихала разом з ними.

У програмі вечора брали участь і солісти балету Київської опери (Олена Філіп'єва, Наталя Мацак, Андрій Гура), диригент Олексій Баклан, які також досить часто виступають за кордоном, презентуючи український театр. У фіналі концерту, коли прозвучала «Молитва за Україну» з опери Гулака-Артемовского «Запорожець за Дунаєм» у виконанні В. Кузьменка, хору Національної опери та Симфонічного оркестру філармонії (диригент Микола Дядюра), то стало трохи сумно, що концерт закінчився, а «зірки» приїхали лише на один день...

— Перед нами виступили посли українського мистецтва, — сказав радник Президента України з питань культури, академік НАНУ Микола Жулинський. — Цей концерт ми, глядачі, дивилися з почуттям захоплення від мистецтва наших майстрів. В афіші написано «На Україну повернусь...», але це не зовсім вірно. Вони ніколи Україну не залишали (у своєму серці) і були, і залишаються українцями!

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: