Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нарешті...

27 лютого, 2007 - 00:00
ФОРЕСТ УІТАКЕР І ДЖЕННІФЕР ХАДСОН / ФОТО РЕЙТЕР МАРТІН СКОРСЕЗЕ ДО ОСТАННЬОГО МОМЕНТУ НЕ ВІРИВ, ЩО ЦЕ СТАНЕТЬСЯ ФОТО РЕЙТЕР

Отже, володарі «Оскарів» відомі, і разом із цим з’ясувалися дві головні інтриги нинішнього нагородження. Перша — світоглядна. Адже, судячи зі списку претендентів, намічалося суперництво двох принципово різних навіть не фільмів, а поглядів на кінематограф. За кількістю номінацій лідирував музичний фільм «Дівчата мрії» (у восьми категоріях) і соціально-політична драма Алехандро Гонсалеса Іньярріту «Вавилон» (претендував на сім статуеток), причому шанси останнього видавалися більш переважаючими. Враховуючи, що в шести номінаціях отримали нагороди картини «Королева» (Британія) і «Лабіринт Фавна» (Іспанія — Мексика — США), у трьох — військова драма Клінта Іствуда «Листи з Іводзіми», вималювалася певна тенденція. Питання стояло так: якій роботі академіки віддадуть перевагу — картині, що відволікає від хвилі бід і катастроф, що охопили світ, або фільмам, які про ці біди не те що попереджають, а волають?

Другим інтригуючим моментом, звичайно, була ймовірність нагородження Мартіна Скорсезе. Живого класика американського кінематографа висували на здобуття статуетки п’ять разів — без найменшого успіху. Цього разу він ішов з поліцейською драмою «Відступники», і його шанси були як ніколи великі — бо, крім «Золотого глобуса», картина Скорсезе отримала також головну нагороду впливової Американської гільдії кінорежисерів, — а фільми, відзначені цим призом, практично приречені на «Оскара». Так чи інакше, але несподіванок не сталося. Ось список нагороджених:

«Відступники» отримали найбільше нагород — чотири золотих статуетки: цю картину визнано кращим фільмом 2006 року, вона також перемогла в номінаціях «краща режисура», «кращий адаптований сценарій» і «кращий монтаж». Вручити нагороду і привітати свого друга вийшли Стівен Спілберг, Френсис Форд Коппола і Джордж Лукас. Сам Скорсезе до останнього моменту не вірив, що це станеться, навіть перепитав: «Чи не могли б ви перепровірити, що там написано?»

На звання «кращого режисера» претендували, крім Скорсезе, Стівен Фрірз («Королева»), Алехандро Гонзалес Іньярріту («Вавилон»), Клінт Іствуд («Листи з Іводжіми»), Пол Грінграсс («Рейс-93»).

Володаркою «Оскара» за кращу жіночу роль, як і передбачалося, стала актриса Хелен Міррен за роль у фільмі «Королева» (Queen): 61-річна актриса виграла у таких актрис, як Меріл Стріп («Диявол носить Prada»), Пенелопи Круз («Повернення»), Кейт Вінслет («Маленькі діти»), Джуді Денч («Записки про один скандал»).

Лауреатом премії за кращу чоловічу роль став актор Форест Вітакер за головну роль у фільмі «Останній король Шотландії». На статуетку в цій номінації також претендували Леонардо ді Капріо («Відступники»), Пітер О’Тулл («Венера»), Віл Сміт («Погоня за щастям»), Райян Гослінг («Половина Нельсона»).

Володаркою «Оскара» за кращу жіночу роль другого плану стала Дженніфер Хадсон за роботу в «Дівчатах мрії», а «Оскар» в аналогічній чоловічій категорії вручений актору Алану Аркіну за роль у картині «Маленька міс Щастя» — мелодраматичне кіно про дівчинку, яка мріє перемогти на дитячому конкурсі краси. Картина також була нагороджена як кращий оригінальний сценарій.

«Оскар» у категорії «кращий іноземний фільм» присуджений досить пристойній німецькій картині «Життя решти» Флоріана Хенкеля фон Доннерсмарка. Несподіваним і певною мірою політично зумовленим стало рішення академіків у номінації «кращий повнометражний документальний фільм». Переможцем визнано «Гірку правду» — стрічка про проблему глобального потепління, автором якої виступив колишній віце-президент США Альберт Гор. А пісня, що прозвучала в картині «Мені треба прокинутися» (I Need to Wake Up) Меліси Етерідж визнана кращою у відповідній номінації. Кращим документальним коротким метром визнали роботу гонконгського режисера Рубі Янг «Кров провінції Інчжоу» про дітей, які вражені СНІДом і мешкають у китайській провінції. Фаворити масової аудиторії «Пірати Карибського моря-2» отримали нагороду «Оскара» за кращі візуальні спецефекти. Кращою анімаційною стрічкою став добре відомий нашим глядачам повнометражний мультфільм «Веселі ніжки» (Happy Feet), випередивши мультфільми «Тачки» (Cars) і «Дім-монстр».

Що ж до лідерів номінацій, то всі вони в результаті залишилися в стороні та перемогли у другорядних категоріях: «Дівчатам мрії» дали приз за кращі звукові спецефекти, «Вавилону» — за кращу оригінальну музику до фільму (композитор Густаво Сантаолалья), «Листам з Іводзіми» — за кращу звукорежисуру, «Лабіринту Фавна» — за кращий грим, за роботу художника-постановника і операторську роботу.

А «Почесного Оскара» за внесок у розвиток кінематографа отримав італійсько-американський композитор Еніо Морріконе; 78-річний композитор за свою 45-річну кар’єру написав музику до більше як 300 картин, зокрема й до тих, що стали класикою кіно.

Підсумки нинішнього нагородження свідчать, що Кіноакадемія іноді все-таки здатна і на адекватні рішення. Безумовно, «Відступники» — далеко не кращий фільм Скорсезе, і будь-який його фільм 70-х міг би претендувати на справжній букет «Оскарів» в основних категоріях; однак серед сьогоднішніх претендентів саме цей фільм об’єктивно був найсильнішим. Журі також не піддалося нав’язуванню актуальної кон’юнктури: відсутність вагомих призів таким архіпроблемним, але художньо посереднім фільмам, як «Вавилон» і «Лабіринт Фавна», — свідчення тому. Не взяла верх кон’юнктура і з іншого боку — «Дівчата мрії», звичайно, по-своєму цікавий фільм, але кінематографічною подією його ніяк не назвеш. Одним словом, сам вибір — між розвагою і тривогою — визнано певною мірою штучним. Життя набагато різноманітніше, яскравіше і багатше. Ось така нехитра мораль у виконанні кіноакадеміків.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: