Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ювілей поета чиновники не помітили

22 лютого, 2007 - 00:00

Культурна громадськість Дніпропетровська відзначає 100 річчя від дня народженнясвого земляка — поета Дмитра Кедріна (1907 — 1945). На честь ювілею в Літературному музеї Придніпров’я відкрилася виставка, присвячена життю і творчості відомого майстра поетичного слова. У одному із залів музею представлені документи, рукописи, листи і фотографії, що зберігаються в обласному архіві. В іншому — відтворена обстановка кабінету з особистими речами поета, що відображає епоху 20— 30-х років минулого століття.

Біографія і поезія Д. Кедріна детально аналізувалися в доповідях дніпропетровських дослідників і шанувальників його творчості на літературному вечорі, що відбувся у міській бібліотеці. А в Літературній вітальні, нещодавно відкритій при Національному гірничому університеті, відбулося вручення премії імені Д. Кедріна, заснованої безпосередньо університетом, місцевою організацією Національної спілки письменників України і журналом «Сичеслав».

Лауреатом премії в номінації «проза», за рішенням журі, стала дочка самого поета — Світлана Кедріна за книгу спогадів про батька «Жити всупереч всьому». Книга відкриває читачам нові факти з життя поета і обставини його трагічної і загадкової загибелі. Сьогодні 73-літня С. Кедріна живе в Москві, а тому премію їй погодився передати давній друг, дніпропетровський поет Олександр Ратнер. Якраз завдяки його допомозі дочці поета вдалося перевидати свою книгу в Дніпропетровську.

Сам О. Ратнер став лауреатом премії ім. Д. Кедріна в номінації «поезія» за збірники «Старий двір» і «Так дихає вічність». А в номінації «художній переклад» журі посмертно відзначило поета Гаврила Прокопенка за книгу вибраних віршів Д. Кедріна, які він переклав з російської на українську мову.

Як повідомила голова обласної організації НСПУ Леся Степовичка, той факт, що в заснуванні премії взяв участь гірничий університет, аж ніяк не випадковість — вчитель нинішнього ректора НГУ Геннадія Півняка, видатний вчений, професор НГУ Сергій Волотковський у молоді роки належав до літературного об’єднання «Молода кузня» і товаришував з Дмитром Кедріним. Силами Національного гірничого університету виготовлений і лауреатський знак літературної премії ім. Дмитра Кедріна: у вигляді свічки, що горить (полум’я — з блідого агату, підставка — з сіро-чорного змійовика). Нагороду виготовили студенти старшого курсу цього університету під час проходження практики в гемологічному центрі НГУ. Лауреатський знак став їхньою курсовою роботою. Безпосередньо на врученні премій в Літературній вітальні студенти-гірники разом з дніпропетровськими поетами читали вірші Дмитра Кедріна — лірику, уривки з поем «Зодчі» і «Рембрандт». Причому як російською, так і українською. «На жаль, — зазначила Л. Степовичка, — місцева влада залишилася байдужою і фактично проігнорувала ювілей знаменитого земляка-поета. А в Дніпропетровську, де поет провів свою молодість і почав писати вірші, очевидно з тієї ж причини, досі немає ніякого пам’ятного знака.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: