В Україні почалася епідемія грипу. В областях масово закриваються школи, в Києві з 15 лютого теж для школярів почнуться вимушені канікули. Такі заходи пов’язані з тим, що через кілька днів фахівці прогнозують пік захворюваності на грип. За даними Міністерства охорони здоров’я, на грип та гострі респіраторні захворювання в Україні вже захворіло понад 42 тисячі громадян. Тож у цей час слід особливо обережно ставитися до свого здоров’я: тим, у кого імунітет не здається, — підтримувати його, а тим, хто захворів, — не легковажити з хворобою. В обох випадках людям допоможуть ліки, подаровані природою.
Коли починає лютувати грип, зазвичай люди лікуються антибіотиками, найрізноманітнішими сиропами і таблетками, які пропонують фармацевти, зрештою, часником-цибулею — аби пришвидшити одужання. Нікуди правди діти: вживаємо те, що рекламують, не задумуючись, яким боком нам вилізе вживання таких ліків. Проте природа подбала про ліки, які дають людині лише користь, а максимальна шкода, яку вони можуть заподіяти, — алергія (при неправильному вживанні). Йдеться про продукти бджільництва. І не лише про мед, а й багато інших корисних продуктів, які вже понад півтора десятиліття досліджують в київському Національному науковому центрі «Інститут бджільництва ім. Прокоповича».
Найкраще лікування — профілактика, тож люди, знайомі із цілющими властивостями квіткового пилку, перги, маточного молочка чи меду починають систематично вживати ці продукти ще з літа, аби поповнити організм енергією та зміцнити імунітет. Адже не секрет, що ми хворіємо тоді, коли погіршується імунітет, коли зазнаємо стресів (при стресах першими в організмі витрачаються вітаміни). Говорячи мовою східних лікарів, хвороба — це наслідок втрати енергії. Кандидат біологічних наук, завідувачка лабораторії якості продукції Інституту бджільництва Надія Мулявко переконалася на власному досвіді і п’ятнадцятирічній дослідницькій практиці з продуктами бджільництва, що при лікуванні та профілактиці найрізноманітніших захворювань, в тому числі і простудних, вони не просто цінні, вони — безцінні.
— Це високоенергетичні продукти. Бджолиний хліб, квітковий пилок, маточне молочко лікують хронічні захворювання, які вилікувати майже неможливо, — стверджує пані Надія. — Вони та всі інші продукти, які виготовляє бджола, є природними біологічно активними продуктами. Це не просто біологічні добавки, коли з сировини виділяють одну складову і говорять, що це біологічно активний компонент. Він таким не буде, оскільки біологічно активним може бути лише комплекс компонентів. Продукти бджільництва — це дуже багатий комплекс, у якому є багато вітамінів, мікроелементів. Коли людина знаходиться в стресовому стані, яким є хвороба, у неї швидко починають витрачатися вітаміни і біологічно активні сполуки. Тому потрібно поповнювати їх запас.
Фахівці інституту стверджують, що при застуді та грипі продукти бджільництва є дуже ефективними і при профілактиці, і при лікуванні. Найперше вони наголошують на важливості вживання квіткового пилку (до речі, він є й найдешевшим). У ньому, стверджують спеціалісти, є 240 біологічно активних речовин, які потрібні кожній людині для нормального існування. Якщо з осені приймати по чайній ложечці пилку, можна отримати значний ефект — людина ні разу не застудиться взимку і не підхопить грип.
— Про пилок я кажу так багато тому, що такого продукту в світі більше не існує. Це єдиний комплекс вітамінів, який створила сама природа. В чайній ложці цього продукту є 23 мікроелементи з потрібних нам 24. Також у ній є необхідна добова доза комплексу вітамінів. Погодьтеся, якщо ви купуєте вітаміни в комплексі по 2—3 вітаміни, вони ніколи не будуть такими ж ефективними, як комплекс вітамінів в пилку. Тому щодня людина повинна вживати одну чайну ложечку пилку. Пилок добре підвищує апетит, за тиждень знімає анемію. Для людей це повинно бути законом — мед і пилок, — переконана Надія Мулявко.
Продукти бджільництва дещо специфічні. Широкому загалу, як правило, відомі саме ці два продукти — мед і пилок. Але є ще інші цінні і безцінні продукти. Серед них — перга або бджолиний хліб.
Перга — це пилок із стільників, які бджоли використовують для вигодовування розплоду. Говорячи про унікальність перги, бджолярі наголошують, що в штучних умовах пергу отримати ще нікому не вдалося. Перга дуже цінна й тим, що бджоли її виготовляють небагато. За словами Надії Мулявко, при простудних захворюваннях бджолиний хліб вживається менше, проте для відновлення організму після перенесеної хвороби (особливо при лікуванні антибіотиками) пергу не замінить ніщо.
Фахівці інституту дослідили, що антибактеріоз, який чекає на кожного, хто лікувався антибіотиками, пергою можна вилікувати за кілька днів. Її добова доза — одна чайна (без верха) ложечка на день. Їдять її натщесерце. Завдяки такому лікуванню кишечник хворого заселяється корисною мікрофлорою, а печінка очищається від токсинів. Крім того, перга добре розріджує кров, тому її рекомендують вживати людям, які перенесли інсульти, черепно-мозкові травми, тим, хто страждає на тромбофлебіти. А оскільки вона багата на калій — буде незамінною для людей, котрі страждають на серцево-судинні захворювання. Фахівці радять вживати пергу, куплену в аптеках, і не піддавати себе ризику, купуючи її на ринку.
Надія Мулявко розповіла, що деякі продукти бджільництва мають дуже сильні бактерицидні властивості. Серед них — прополіс і маточне молочко. Маточне молочко — це теж продукт, яким бджоли годують перші дні свій розплід. Забирати по крапельці цього молочка від бджоли — дуже копітка праця, проте ефективність продукту вражає.
— Маточне молочко можна вживати як для профілактики, так і для лікування простудних захворювань і грипу. Коли ви знаходитеся серед людей, у вас попадають різні віруси. Маточним молочком їх можна знищити. Тобто можна бути деякий час в агресивному середовищі і не захворіти. Всі ці продукти не вважаються ліками, але ними можна й лікуватися. Приміром, я лікую ангіни саме маточним молочком: коли ви зрошуєте горло ним, воно дезинфікує ротову порожнину. До речі, молочко вбиває навіть золотистий стафілокок, — переконує пані Мулявко.
Унікальними властивостями відрізняється й прополіс — бджолиний клей, ним бджоли замазують щілини у вулику. В його складі є рослинні смоли, перга, пилок й інші домішки. Прополіс вважається природним антибіотиком. В інституті дослідили, що він знищує понад 100 видів патогенних мікробів, вірусів та бактерій, добре поєднується із хіміотерапевтичними препаратами, підсилюючи їхню дію. Взимку, аби не підхопити вірус, бджолярі радять людям, які виходять на вулицю, змащувати прополісним медом всередині ніс і рот. Це можна повторити, й повернувшись додому. Дуже ефективний прополіс при лікуванні й інших захворювань — хронічних захворювань передміхурової залози, ерозії шийки матки, нежиті, шлунково-кишкових захворювань тощо. В аптеках його можна знайти у вигляді мазей, паст, спиртових та олійних витяжок, водних розчинів тощо.
Мед — єдиний продукт бджільництва, який є харчовим продуктом (всі інші — біологічно активними сполуками). Він є найвідомішим і найпопулярнішим. Мед має протизапальну, антибактерицидну, тонізуючу дію. На відміну від цукру, він швидко всмоктується організмом і є ідеальним джерелом енергії. Пасічники стверджують: якщо вам потрібно виконувати напружену розумову або фізичну роботу, з’їжте перед цим мед, він додасть вам сил. Надія Мулявко радить вживати мед разом із відварами трав — цілющий ефект від цього поєднання буде ще більшим. Також аби мед подіяв на ваш організм краще, його слід потримати в роті кільки хвилин.
Фахівці Інституту бджільництва стверджують, що продукти бджільництва для людей похилого віку — просто незамінні. Особливо вони рекомендують маточне молочко.
— Маточне молочко — це геніальний продукт, даний Богом. Це — концентрація прани. Він дає людині енергію, запасає її енергією. Один пасічник розповів мені випадок, що його 80-річна мама довгий час хворіла і лежала. Коли ж почала вживати маточне молочко — стала рубати дрова. Тому я стверджую, що діти повинні зробити для батьків подарунок і порадувати їх маточним молочком (добова норма — 100 міліграмів), не забуваючи про квітковий пилок, — говорить Надія Мулявко.
Досліди показали, що маточне молочко діє і як антидепресант, покращує настрій. За спостереженнями Надії Мулявко, після його вживання людина заспокоюється, в неї виникає відчуття радості. А дітям всі ці продукти дають ріст, активність, підвищується гемоглобін, проходить авітаміноз.
На основі цих та інших продуктів в інституті вже створили близько 20 авторських розробок лікувально-профілактичних препаратів, які підійдуть і малим і людям похилого віку. Також Інститут бджільництва може похвалитися й екзотичними розробками. Останнє «ноу-хау» — це продукт на основі воскової молі. Як розповіли в інституті, воскова міль — це унікальна личиночка, яка харчується воском, і подібної до неї немає у світі. Дослідження фахівців показали, що препарат на основі молі добре лікує бронхіальну астму, бронхіти, пневмонію. Під його впливом дуже добре відновлюється легенева тканина, розсмоктуються легеневі рубці. Також його продукт можна вживати для профілактики бронхо-легеневих захворювань.
Важливо, що всі ці продукти можна знайти в спеціалізованих аптеках. Щодо застережень для людей, схильних до алергії, то фахівці Інституту бджільництва наголошують, що в цьому випадку дуже важливо дотримуватися правильного дозування. Зрештою, перед вживанням слід порадитися з лікарем. Проте, за спостереженнями фахівців цього інституту, чомусь до них люди звертаються тоді, коли випробували на собі всі інші хімічно-терапевтичні препарати. Невже так важко повернутися до природнього? А варто згадати, що все геніальне — просте.