Соціалістка запропонувала виборцям «чесну угоду».
Схоже, що кандидат у президенти Франції від Соціалістичної партії Сеголен Руаяль намагається зійти на вершину влади слідами колишнього президента-соціаліста Франсуа Міттерана. Якщо свого часу Міттеран ішов на вибори з програмою, що складалася зі 110 пунктів, то днями, під час двогодинного виступу, Руаяль представила основні положення своєї передвиборної програми зі 100 пунктів. При цьому заявила, що вона пропонує виборцям не просто програму, а «чесну угоду», своєрідний «президентський пакт», який містить 100 положень, направлених на те, щоб задовольнити найрізноманітніші устремління й об’єднати суспільство. Крім того, соціалістка запропонувала новий передвиборний лозунг: «Більш справедлива Франція стане більш сильною».
Програма Руаяль відображає традиційні напрями політики соціалістів: збільшення допомоги по безробіттю (SMIC) зі 1250 до 1500 євро, збільшення базової пенсійної допомоги на 5%, будівництво майже 120 тис. муніципальних квартир для малозабезпечених верств населення. Руаяль також виступила на підтримку подальшої децентралізації й надання департаментам більшої самостійності.
Крім того, Руаяль озвучила ті ідеї, які традиційно вирізняють її серед «ортодоксальних» соціалістів, висловившись, зокрема, за пом’якшення, так званої, шкільної карти — системи, яка жорстко регламентує кількість викладачів і учнів у державних освітніх установах залежно від регіону, і значно знижує мобільність викладацького складу.
Вона також повторила свою пропозицію про необхідність направляти малолітніх злочинців в армію, де вони, під впливом суворої армійської дисципліни, мають перевиховуватися. При цьому вона зі сльозами на очах говорила про те, що після бунтів 2005 року для бідної молоді з іммігрантських кварталів так нічого і не зробили.
Одночасно зі збільшенням соціальних програм, Руаяль заявила про необхідність боротися із зростаючим внутрішнім боргом держави, який, за її словами, вже став для країни «нестерпним», а також про обов’язкову підтримку малого й середнього бізнесу, що переживає період обвальних банкрутств. При цьому, вона жодним чином не порушила питання оподаткування, однак згадала про намір скоротити кількість міністерських структур.
Що ж до міжнародних відносин, то Руаяль зазначила, що зовнішня політика Франції залишиться «багатосторонньою», однак насамперед буде направлена на посилення впливу в Африці. «Інакше це місце займе Китай», — додала вона. З Росією Сеголен пообіцяла говорити «мовою правди», особливо відносно Чечні. Вона також не виключила можливiсть вступу в переговори з Сирією та Іраном з метою стабілізації ситуації на Близькому Сході.
Виступ Руаяль відбувся на тлі різкого падіння її популярності, про що свідчать нещодавні опитування громадської думки. І хоча голова Соціалістичної партії — цивільний чоловік Руаяль Франсуа Олан — заявив, що «президентський пакт» його дружини — справжня соціалістична програма, багато спостерігачів зазначають, що Руаяль захотіла задовольнити всі інтереси, що примусило її відійти від деяких традиційних для соціалістів ідей.
Критики та політичні противники Руаяль уже назвали представлену програму зі 100 пунктів «каталогом реформ» за відсутність зв’язаності висунених у ній пропозицій. До критиків приєднався і прем’єр-міністр Франції Доміник де Вільпен. Назвавши програму кандидата від соціалістів «безвідповідальною», прем’єр запропонував, від гріха подалі, прописати порядок ліквідації державного боргу в конституції. «Більшість пропозицій Сеголен Руаяль просто нереальні, оскільки, пропонуючи ті або інші речі, вона нічого не говорить про те, яким чином вони фінансуватимуться», — заявив французький прем’єр.