Мікросхема «на нервах»
Підключити людину до механічного пристрою стало набагато простіше: біохіміки з’єднали нервову тканину з електродами. І тепер мають намір уживити техногібрид у живий організм. Щоправда, для цього їм треба буде ще детально розібратися в механізмі дії своєї розробки.
Вчені з медичної школи Пенсільванського університету створили основу майбутніх кіборгів. Як повідомляє офіційний сайт університету, група професора Дугласа Сміта запропонувала абсолютно нову технологію для зрощення нервової системи людини з протезами.
Сміт і його колеги виступили з ідеєю створення трансплантуючої живої нервової тканини, вже зрощеної з електродами. Таким чином, в організм пацієнта імплантуються не електроди, які приживаються з імовірністю далекою від 100%, а живі нейрони, гарантовано зрощені з неживою плоттю електродів, пише gazeta.ru.
Пенсільванська група для розробки своїх ідей використовує створений нею спосіб вирощування аксонів, при якому їх розтягують між двома пластинами до необхідної довжини. В останніх дослідах замість однієї пластини використали мікрочіп. Відповідно, другі, вільні закінчення аксонів, можуть використовуватися для імплантації в організм людини.
Нині група Сміта зайнята вивченням створеної ними гібридної нервово-електронної тканини. Для початку вчений планує використати її для відновлення моторних функцій у травмованих піддослідних тварин.
Праця американців опублікована в журналі Neurosurgery. Доки в Пенсільванії готують технологічну основу для кіборга, у Чикаго перший кіборг уже з’явився. Точніше, з’явилася. Американка Клаудіа Мітчелл втратила руку внаслідок аварії. Замість звичайного пластикового протеза 26-річна пані Мітчелл стала володаркою першого в світі біонічного протеза, яким вона може керувати силою своєї думки. «Я можу зігнути руку в лікті, підняти й опустити її, стиснути й розкрити долоню», — розповідає жінка.
Імплантація протеза, проведена в Інституті реабілітації Чикаго, тривала п’ять годин. Для управління протезом використовуються залишки нервових волокон, що збереглися в плечі, які управляли колись рукою. Електричні імпульси, що приходять на них, обробляються комп’ютером і перетворюються в команди для сервомоторів, і рухи протеза такі точні, що жінка тепер може навіть почистити банан.
Заради справедливості потрібно відмітити, що насправді подібний протез є не першим, а другим. Чотири роки тому прототип нинішнього протеза імплантували американцю Джессі Саллівану, але попередня модель виявилася далеко не такою досконалою.
Плаття-невидимка
Перше в світі плаття, яке зникає через кілька годин після того, як його надінуть, пошите у Великій Британії. Це плід співпраці дизайнера Хелен Сторі й професора хімії Тоні Райєна. Авторів надихала виключно ідея екології. Плаття виготовлене з прозорого полімеру на основі полівінілового спирту. Цей полімер досить широко застосовується, наприклад, під час виготовлення пакетиків для прального порошку, пише gazeta.ru.
Плаття, яке досить міцне, щоб витримати кілька годин носіння на бурхливій вечірці, згодом перетворюється в щось, що можна переробити в пластикові пляшки. Демонстрація винаходу відбудеться восени на виставці в британському місті Шеффілд. Після того, як вісім манекенниць продемонструють уквітчані плаття, одяг уже без манекенниць завантажать у гігантський акваріум, де на очах здивованої публіки він почне розчинятися. Це буде справжня вистава, оскільки квіти спочатку будуть змінювати колір, а потім стануть переміщуватися по акваріуму, як живі істоти. Все це для того, щоб привернути увагу до того, що сучасна цивілізація виробляє дуже багато сміття. Кожна людина за своє життя викидає на смітник 20 тонн пакувальних матеріалів.