Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Передріздвяний аукціон

«Коронація слова» представила видані романи переможців конкурсу
23 грудня, 2006 - 00:00
ІНІЦІАТОРИ ПРОЕКТУ — ГАРНА ПАРА ТЕТЯНА ТА ЮРІЙ ЛОГУШІ, ЯКІ ЩОРАЗУ НАПОВНЮЮТЬ «КОРОНАЦІЮ СЛОВА» НОВОЮ ФАНТАЗІЄЮ / АВТОРИ ВИДАНИХ РОМАНІВ РОЗРІЗАЮТЬ СВЯТКОВИЙ ТОРТ: (ЗЛIВА НАПРАВО) ІГОР БУЗЬКО, МАРІЯ РИМАР, АНДРІЙ КОКОТЮХА Й ЯРОСЛАВА ЛИТВИН

Сьомий рік поспіль Всеукраїнський конкурс романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова», що є спільним проектом ЗАТ «Крафт Фудз Україна» (шоколад «Корона») і телеканала «1+1», підтримує розвиток української літератури. За цей час було опубліковано понад 60 романів. Цьогоріч вийшла і перша збірка кіносценаріїв фіналістів 2000—2004- их років. А 21 грудня в столичному Палаці мистецтв «Український дім» відбулася презентація виданих романів призерів «Коронації слова-2005— 2006». Зокрема, «Темна вода» (перша премія) і «Зоопарк, або Діти до 16-ти років» (друга премія) Андрія Кокотюхи і лаурети — «Формула» Ігора Бузька, «Білий слон» Марії Римар та «Ігри» Ярослави Литвин. Твори накладами три тисячі кожен (на сьогодні це вважається добрим тиражем для прози) надрукували літературна агенція «Зелений пес», видавництва «Нора друк» і «Факт». «Коли я пригадую, які наші презентації виглядали кілька років тому, розумію, що поступ, нехай дещо повільний, та все ж відбувається, — говорить голова правління «Крафт Фудз Україна» Юрій Логуш. — З’являються нові письменники, видаються книжки, зростають тиражі. А щонайважливіше, починаємо усвідомлювати, що книжка — все-таки бізнес. Бо як казатимемо, що це не бізнес, а мистецтво, і чекатимемо, поки держава допоможе, то українська література занепаде».

Це було стильне дійство, проведене у формі, сказати б, передріздвяного аукціону (режисер-постановник — Андрій Приходько, художник — Борис Фірцак, ведучий — Сергій Архипчук). Атмосфера легка і невимушена. У повітрі витало передчуття Різдва. Це, може, через ангелів на ходулях?.. І коли вийшов Тарас Чубай, так і хотілося, щоб він заспівав свою відому пісню «Миколай бородатий»... На аукціоні продавалися авторські рукописи з автографами, а до них як бонус — кумедні імпровізовані ілюстрації на великих ватманах Віталія Капранова, Миколи Жулинського, Юрія Логуша, Євгена Нищука... Першим лотом був рукопис «Темна вода» Андрія Кокотюхи. Коли ціна із стартової у 15 гривень виросла до 150, автор жартома наголосив, що автограф Пола Маккартні коштує кілька мільйонів доларів... У відповідь прозвучало — 350! Врешті-решт, «Темна вода» була продана за 450 гривень. «Що скаже художник Леонід Гупальчук?», «200 — автор словників Ірина Олійник», «Полтава з Нью-Йорка далі не торгується?.. (Юрій Логуш — член Полтавського земляцтва і громадянин США. — Ред. ) — чулося у залі. Всі п’ять авторських рукописів щойно виданих романів були продані в середньому за 350—500 гривень.

«Нині специфіка українського ринку така, що читач орієнтується на ім’я, — підсумовує директор літературної агенції «Піраміда» Орест Бакайчук. — Для того, щоб книжка продавалася, треба, щоб її потужно рекламували передусім на телеканалах. Наприклад, у Польщі, де я буваю, є щоденні літературні програми — на одну запрошують авторів, на іншу — видавців, а найбільшу популярність мають ті, де у студії з відомими людьми говорять про книжкові видання. І якщо про той чи інший твір прозвучало в ефірі, успіх йому гарантовано. В Україні, на превеликий жаль, немає жодного телевізійного каналу, який би мав літературні передачі. Тому передусім продається Юрій Андрухович, Марія Матіос, Оксана Забужко... А «Коронація...» робить авторові ім’я. Її переможці та лауреати знають, що обов’язково їхній доробок буде видано. Це й ж Андрій Кокотюха. Його вже мало не порівнюють з такими відомими авторами, як Ірен Роздобудько, яка, до речі, теж починала з цього конкурсу».

Зібрані з аукціону кошти, а це біля $500, будуть переказані на рахунок благодійної акції «Подаруй дитині книгу», яка проводиться у рамках Різдвяного книжкового ярмарку. За словами Олександри Коваль, президента Форуму видавців — головного організатора акції, за попередніми даними («Подаруй дитині книгу» стартувала у травні у Києві, а у вересні — у Львові), зібрано близько 40 тисяч книжок для сільських шкіл та дитячих притулків.

Надія ТИСЯЧНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: