Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

21 грудня, 2006 - 00:00

Дніпропетровські роми ремонтують дороги самі

У Амур-Нижньодніпровському районі — одній з околиць Дніпропетровська, де компактно проживає циганська община, цими днями вирує «народне будівництво». Місцеві роми, втомившись ходити із заявами по бюрократичних інстанціях, вирішили самі відремонтувати дорогу, яка веде до їхніх осель. Весною й восени вона зазвичай потопає у бруді та калюжах, а взимку, як відомо, асфальт не вкладають. Однак нинішнього року через суху й теплу погоду для дорожнього будівництва склалися вельми сприятливі умови. Тому цигани, зібравшись всім табором постановили: не чекати милості від посадовців, а самим взятися за лопати.

Ентузіасти, не покладаючи рук, працюють на дорожніх роботах бригадами по сорок чоловік й у дві зміни. Жінки та підлітки працюють нарівно з чоловіками. За справу взялися настільки дружно, що ремонт сподіваються завершити вже до нового року. До якості дорожнього покриття — вимоги особливі, адже асфальт кладуть із розрахунком не на один рік і не за бюджетні кошти, а за свої «кровні».

Однак будівництво дороги — це не єдине, чим вирізнилася циганська община Дніпропетровська. Кілька років тому роми впорядкували парк, який місцеві жителі називають Парком живих і мертвих. Під час війни на цьому місці фашистські окупанти розстрілювали підпільників й євреїв, а в останні роки воно перетворилося на справжнісінькій смітник. З ініціативи Раїси Кузнецової — керівника циганського ансамблю, покинутий парк був розчищений і відновлений, а на його території встановлені скульптури, виготовлені руками народних умільців. Циганська творчість подобається далеко не кожному й недоброзичливці пишуть скарги до міськради та прокуратури. Проте більшість мешканців навколишніх вулиць визнають, що жити тут стало набагато затишніше і чистіше. Крім того, циганська община обіцяє найближчим часом відремонтувати розбиті ліхтарі й відновити освітлення на вулицях, які з настанням темряви поринають в цілковитий морок. При цьому роми зауважують, що всі витрати, як і у випадку з капітальним ремонтом дороги, вони беруть на себе, повідомляє Вадим РИЖКОВ , «День».

Виставка для сміливих

У Львівському палаці мистецтв (вул. Коперніка,17) експонується виставка для любителів гострих відчуттів: у цокольному приміщенні розмістилося одразу три експозиції Санкт-Петербурзького музею воскових фігур «За межею дійсності». Львів’яни можуть ознайомитися з серією виставок. Тут і анатомічний театр в найкращих традиціях Кунсткамери Петра Першого, злі жарти природи над людьми та для особливо «кровожерних» — «середньовічні знаряддя тортур»... Переважно воскові експонати досить кумедні, тут можна сфотографуватися поруч з найвищою людиною в світі Радуаном (ріст — 237 см., вага — 150 кг.), або карликом — туніською принцесою Паолін (ріст — 62 см., вага — 4 кг.).

Запорізькі школярі вивчають новий предмет

У понад 550 школах області вивчають новий предмет «Екологія рідного краю». Як повідомили в прес-службі Запорізької облдержадміністрації, навчальний матеріал розділено на три рівні: для вивчення у класах з 1 по 4; 5 по 9-й; та з 10 по 11 класи. Програма курсу насичена екологічними матеріалами, прикладами, проблемами, питаннями та завданнями Запорізького регіону. Вона базується на сучасних досягненнях екологічної науки, а також спрямована на формування у школярів бажання практично вирішувати екологічні проблеми рідного краю. Впровадження цього проекту, зокрема, передбачає: створення сучасної системи екологічної освіти та виховання в Запорізькій області; формування в учнів екологічного світогляду, екологічної культури та дбайливого ставлення до природи. Аналогів подібному предмету немає ні в Україні, ні в Європі, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО , Запоріжжя

Важливий моральний аспект

Мабуть, єдиною втіхою для медиків Житомирщини у ситуації із наступом ВІЛ/СНІДу є те, що епідеміологічна ситуація з однією з найнебезпечніших хвороб відносно стабільна — область як і раніше займає 19 місце в Україні за темпами розповсюдження інфекції. Головний лікар обласного центру профілактики і боротьби із СНІДом Юрій Галінський повідомив днями у Житомирському прес- клубі реформ, що на даний час в області 1258 офіційно хворих на СНІД, позитивний результат на ВІЛ у 3475 чоловік, за останні 11 років від цієї хвороби померло 126 осіб, і 88% ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД — це люди віком від 18 до 49 років. (Додамо у цьому зв’язку, що на 1 листопада 2003 року на Житомирщині було 657 осіб, яким встановлено діагноз «ВІЛ-інфекція», тобто у кілька разів менше — В.К. ). В Житомирській області, як і в інших регіонах України, небезпечна недуга вийшла за межі міст і розповсюджується в сільській місцевості. Причиною цього, на думку фахівців і представників ВІЛ-сервісних недержавних громадських організацій, є, в першу чергу, недостатній рівень санітарної культури населення. Ю.Галінський впевнений також, що на законодавчому рівні слід допустити документальну фіксацію прізвищ, імен та адрес осіб, які звертаються на умовах анонімності до пунктів тестування на наявність ВІЛ, оскільки після позитивних результатів аналізів частина з них не приходить до офіційних медичних установ, а тому не можливо ні лікувати їх, ні запобігти інфікуванню від них інших людей. Особливо це стосується повій (серед 50 недавно обстежених було дев’ятьВІЛ-інфікованих). Але ж є охочі до їхніх послуг. Тому важливий і моральний аспект, підкреслив директор обласного центру соціальної реабілітації наркозалежної молоді «Твоя перемога» Геннадій Мостовий. Оскільки, вважає він, сучасне українське суспільство не засуджує зраду у подружньому житті, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

Правоохоронці «відзначилися»

Понад 30 кримінальних справ, здійснених працівниками міліції та митниками, було зареєстровано правоохоронцями Донецької областi з початку поточного року. При цьому, особливо «відзначилися» п’ять працівників карного розшуку міліції, які були зобов’язані боротися з незаконним обігом наркотичних речовин, а фактично самі займалися їх збутом. Такі дані озвучив на своїй прес-конференції прокурор області Віталій Мурза. За його словами, щодо вказаних працівників вже заведено справи, які передано до суду, а двоє з них уже навіть отримали звинувачувальні вироки. Однак, як зазначив прокурор, незважаючи на таке радикальне розв’язання цієї проблеми, криміногенна ситуація в області залишається напруженою, і органи міліції продовжують приховувати злочини від обліку. Так, за останніми даними, лише прокурорські перевірки виявили 1635 незареєстрованих злочинів, серед яких найчастіше зустрічалися випадки тяжких тілесних ушкоджень (36 фактів), розбійних нападів (43 факти) і грабежів (79 фактів). У цих випадках уже порушено карні справи, з яких у суд направлено 339. Окрім того, за даними В. Мурзи, за допущені порушення до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1233 працівника міліції, а до карної — одна посадова особа, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , «День».

Київрада не збирається відміняти нові тарифи

Київрада не підтримала пропозицію опозиції про відміну розпорядження Київміськадміністрації про підвищення тарифів на житлокомунпослуги. За дану пропозицію у вівторок проголосували 43 члени фракцій БЮТ, «Наша Україна» і блоку Віталія Кличко. Разом з тим, Київрада ухвалила рішення про те, що питання про внесення змін до даного розпорядження буде розглянуто на пленарному засіданні ради комітеті 28 грудня. За це рішення проголосували 67 депутатів, передає Інтерфакс-Україна. Розділ робочої групи Київради по перевірці обґрунтованості підвищення тарифів на житлокомунпослуги Олександр Клюс повідомив, що комісія має намір завершити роботу в найближчий день. «Ми вийдемо на реальну вартість комунальних послуг», — сказав він.

Газета: 
Рубрика: