Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

20 грудня, 2006 - 00:00

Звернення до політичних лідерів Європи

Глави церков європейських держав звернулися до лідерів Європейського Союзу із закликом враховувати духовну спадщину християнства як «важливе джерело натхнення та збагачення Європи» і розглядати релігію як «живий і конструктивний чинник публічного життя». «Ми хочемо розділити з вами, політичні лідери Європи, неспокій і надії щодо майбутнього Європи та нашої ролі в ньому. Незмінною залишається наша переконаність у тому, що процес європейської інтеграції, заснований на спільних цінностях і спільному баченні, повинен тривати». Церкви позначили Європу як «континент, єдиний у різноманітності культурних і релігійних традицій. Ця різноманітність залишається характеристикою ідентичності континенту і повинна поважатися». Церковні лідери підтвердили своє зобов’язання захищати базові європейські цінності від будь-яких посягань, протистояти «всякій спробі зловживати релігією в політичних цілях» і заявили про готовність брати участь у побудові майбутнього єдиної Європи. Відкритий лист було підписано за підсумками конференції «Цінності. Релігія. Ідентичність» у Брюсселі, організованої комісією «Церква і суспільство». У ній взяли участь представники 60 церковних організацій із 28 держав Європи. Це свого роду внесок церков у процес розробки «Берлінської декларації», яку глави держав і урядів країн ЄС підпишуть 25 березня 2007 року. (КАІ)

Глава Православної церкви відвідав Ватикан

Глава Елладської православної церкви архієпископ Афінський і всієї Еллади Христодул здійснив візит до Ватикану, де зустрівся з Папою Римським Бенедиктом XVI. Незадовго до своєї поїздки до Ватикану владика Христодул сказав: «Ми, римо- католики й православні, не нехтуючи нашими догматичними та теологічними розбіжностями, можемо співіснувати у світі, який потребує релігійної злагоди, а також — у однодумності та єдності з багатьох питань». Цей візит було заплановано ще за життя понтифіка Івана Павла II, але було скасовано через те, що більшість членів cиноду Грецької православної церкви виступили проти цієї поїздки. Зараз за візит до Ватикану виступила більшість членів cиноду. Результатом зустрічі стало підписання спільної екуменічної декларації. Вона містить 12 пунктів, які підтверджують необхідність діалогу між католиками та православними: «Наше завдання полягає в тому, щоб відновити повну єдність. Ми сподіваємося, що двосторонній богословський діалог сформулює пропозиції, прийнятні для обох сторін». У декларації також віддано данину вдячності науковому прогресу, є заклики захищати права людини й визнати християнське коріння Європи. Обидва духовні лідери закликали католиків і православних разом протистояти зростаючій секуляризації, релятивізму та нігілізму, а також численним загрозам вірі. «Наш обов’язок — захищати християнське коріння континенту, всіма силами працювати в ім’я збереження гідності людської особи, прагнучи уникнути ототожнення культур». Полишаючи Ватикан, предстоятель Елладської православної церкви просив Римського Папу про повернення до Греції архітектурного фрагмента стародавнього храму Парфенон, який перебуває в одному з музеїв Ватикану. Бенедикт XVI пообіцяв розібратися (останнім часом Греція веде міжнародну кампанію з повернення мармурових фрагментів Парфенону на батьківщину. Найбільша їх частина перебуває у Великій Британії: майже весь фриз, статуї та рельєфи Парфенону, вивезено з Греції на початку XIX сторіччя. Але Британська сторона навідріз відмовляється повертати ці знамениті експонати). (РІА «Новости», Патриархия.ru, Agnuz).

Про міфічну зустріч Римського Папи та Московського патріарха

Минулого тижня глава уряду Ватикану кардинал Тарчизіо Бертоне в бесіді з журналістами висловив надію, що зустріч між Папою Римським Бенедиктом ХVI і Патріархом Московським та всія Русі Алексієм II може відбутися «в розумно короткі терміни». Зустріч із журналістами було викликано поширенням у ЗМІ чуток про те, що Папа і Патріарх повинні зустрітися на початку наступного року в Австрії. Кардинал Бертоне сказав: «Ми бажали б, щоб зустріч відбулася в розумно короткі терміни. Але початок січня як дата зустрічі не є правдоподібною». Кардинал уточнив, що ні з ким із представників РПЦ можливість такої зустрічі він поки що не обговорював. Повідомляється також, що кардинал нібито попросив представника Московського патріархату передати Московському патріарху привітання Папи Римського Бенедикта ХVI. (1997 року РПЦ і Римсько-католицька церква вже обговорювали можливість зустрічі між Папою Іваном Павлом II і Патріархом Алексієм II в Австрії під час сесії Європейської міжцерковної асамблеї в місті Граці.) Але через невирішені питання, пов’язані з конфліктом греко-католиків і православних у Західній Україні, ця зустріч не відбулася. (ЕNI)

Віфлеєм перед Різдвом

Напередодні Різдва мер Віфлеєма Віктор Батарсе піддав критиці дії уряду Ізраїлю за те, що Віфлеєм виявився відрізаним від Єрусалима так званою стіною безпеки: «Цього року місце народження Ісуса переживає одну з найтемніших сторінок своєї історії; мер порівняв Віфлеєм із «великою в’язницею» і перерахував ті збитки, які зазнало місто внаслідок будівництва ізраїльтянами стіни. Це обмежило доступ до приміських фермерських угідь і створило транспортні перешкоди для жителів Віфлеєма, які працюють у Єрусалимі. За словами мера, сьогодні Віфлеєм, який у передріздвяні дні традиційно заполонений прочанами та туристами, здається таким тихим і безлюдним через навислу над ним тінь стіни... Потік туристів і прочан значно скоротився, їхній приїзд утруднено заходами безпеки, запровадженими Ізраїлем на блокпосту при в’їзді до міста. До того ж, як повідомляє Cathnews, уряд досі не виконав обіцянки перерахувати до бюджету Віфлеєма 50 тис. доларів на святкове прикрашання міських вулиць. (Зазначимо, що подібна «передсвяткова» картина Віфлеєма напередодні Різдва спостерігається не перший рік.) (Бі-Бі-Сі)

Проща солідарності

Напередодні Різдва чотири лідери різних британських церков здійснили прощу на Святу Землю. Як повідомляє агенція ENI, мета поїздки — продемонструвати християнську солідарність із віруючими Святої Землі, чиє становище стає все більш важким за умов безперервного палестино-ізраїльського конфлікту. Архієпископ Кентерберійський Ровен Вільямс (глава Церкви Англії), архієпископ Вестмінстерський кардинал Кормак Мерфі-О’Коннор (Римсько-католицька церква), модератор вільних церков преподобний Девід Коффі та єпископ Натан Ованнісян (Вірменська апостольська церква) відвідали священне місце Різдва Христового й брали участь в екуменічному богослужінні. (Патриархия.ru)

Пастирське служіння серед циган

У Папській раді з пасторської діяльності серед мігрантів і мандрівників відбулося обговорення документа про пастирську роботу серед циган. Кардинал Ренато Рафаеле Мартіно говорив про необхідність визнання цінності культури циган, охорони їхньої гідності та поваги до їхньої ідентичності та прав. Необхідно допомогти циганам у пошуках Бога, просвітити їх ученням Христовим, що сприятиме встановленню з циганами добрих стосунків. Сьогодні ж у циганах бачать чужаків, жебраків, що спричиняє дискримінацію, не гідну віруючих християн, покликаних любити ближнього, як самого себе. Було повідомлено певну статистику, що стосується циган, — їхня загальна чисельність у Європі, Америці та в деяких країнах Азії становить 36 мільйонів. (Радіо Ватикану)

Русини вимагають змінити адміністратора римо-католика

Нещодавно делегація русинів на чолі з главою Всесвітнього конгресу русинів Робертом Магочієм зустрілася з апостольським нунцієм архієпископом П’єтро Самбе. Мова йшла про політику щодо русинів, яку проводить, зокрема, Мукачівська греко-католицька єпархія в Україні. Вона офіційно закликає до використання державної (української) мови на шкоду вживанню церковнослов’янської та розмовної русинської, проти чого виступає так званий Всесвітній конгрес. Делегати незадоволені також тим, що на Мукачівську єпархію було призначено апостольським адміністратором римо-католика (єпископ Мілан Шашик). (RISU)

Підготувала Клара ГУДЗИК «День»
Газета: 
Рубрика: