Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Євангеліє» від Караманова

Сьогодні в Києві вперше буде повністю виконано твір, який видатний композитор написав 46 років тому
13 грудня, 2006 - 00:00

Симфонічне Євангеліє «Звершилося» написав один із найвидатніших композиторів сучасності Алемдар Караманов. Уперше цю симфонію, що складається з десяти частин, буде виконано повністю. На жаль, сам Алемдар Сабітович хворий і не зміг приїхати до Києва на прем’єру, про яку мріяв усе життя. «День» попросив розповісти про композитора відомого в Криму музичного діяча, директора Сімферопольської музшколи, керівника Фонду ім. Караманова в Криму Ірину Силінг.

Вона зустріла мене у своєму кабінеті й відразу високо підняла в руках чотири величезні книги з нотами, партитуру симфонічного циклу «Звершилося».

— Потримайте цю працю в руках, — попросила І. Силінг. Я взяв чотири величезні важкі партитури і відчув їхню вагу. А в тому, з яким трепетом люди зі світу музики ставилися до цих нот Караманова, втілювалася священність і складність цього твору.

— Фахівці в галузі музики вважають, що ця праця рівноцінна піраміді Хеопса, Ейфелевій вежі, роману «Війна і мир» Толстого, — розповідає І. Силінг. — Алемдар Караманов — це Лев Толстой у музиці, а можливо, навіть і більше. Композитор говорив, що цей твір продиктовано йому Богом, недаремно симфонічний цикл називають «Симфонічним Євангелієм від Караманова», його й написано за чотирма Євангеліями. «Звершилося» — написане 46 років тому! У ньому композитор витримав усі класичні канони і цей твір фактично відкриває ХХI сторіччя в музиці.

2002 року в Криму ми намагалися виконати цю симфонію, але прем’єра так і не відбулася. Ми вважаємо, що, очевидно, час не настав і Бог не дав нам це зробити. Відомий і талановитий диригент Олексій Гуляницький тоді урізав симфонію наполовину. Там 180 хвилин звучання, її виконують 400 музикантів, це найскладніша музична архітектура, грандіозне полотно. Хоча ми широко розрекламували концерт, але він не відбувся. Досі «Звершилося» виконувалося лише частинами…

— Яка доля інших творів Алемдара Караманова?

— Цей рік можна назвати справді «Роком Караманова в Україні». У квітні в Києві було виконано його «Реквієм», у червні ораторія «Stabat Mater». А ось цикл із шести симфоній «Бисть», написаний за «Апокаліпсисом» в 1976—1981 роках, досі публіка так і не чула повністю. У Санкт-Петербурзі виконано було лише невеликий фрагмент. Ми сподіваємося, що цикл незабаром повністю виконають в Україні. Симфонія «Аз Ісус» — музичне втілення пришестя Христа на Землю, відображення перемоги Бога над Дияволом, торжество вільного духу, це музичне вираження страждань людства. Вона виконувалася 1995 року в Берліні.

— Чи є записи музики Караманова, чому досі в нас він не такий популярний, як у Європі?

— В Європі записи Карманова широко розповсюджено, в нас невеликими тиражами видано лише частину його творів. Ось зараз лише буде записано «Звершилося». Ми повинні зробити все, щоб ці музичні твори виконувалися в Криму, на його батьківщині, і сам Алемдар Сабітович, який через свій вік уже навряд чи зможе поїхати далеко з Сімферополя, зміг би їх почути. Але за це повинна взятися людина, яка любить не себе в музиці, а геніальну музику Караманова.

Закінчення на стор. «С У С П I Л Ь С Т В О»

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: