Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Музика, яка лікує

6 грудня, 2006 - 00:00
ЄВГЕНІЯ БАСАЛАЄВА / ФОТО З АРХІВУ

Євгенiя Басалаєва презентувала компакт-диск «Золоті сторінки світової класики».

На ньому звучать твори Й. С. Баха (арія з увертюри ремажор, адажіо з концерту до мінор для двох клавірів і оркестру, органна прелюдія й фуга ля мінор, токата і фуга ре мінор), М. Равеля «Павана» і три п’єси з сюїти «Картинки з виставки» М. Мусоргського: «Старий замок», «Баба-Яга» і «Богатирські ворота в стольному місті Києві». Знайома музика, виконана на фортепіано (Євгенiя Басалаєва) і органі (солістка Домського собору в Ризі Євгенія Лісіцина), — унікальним дуетом, єдиним в Європі, звучить по особливому довірливо і камерно. Виявляється, не тільки фортепіано Шопена й Шумана, але й могутній орган Баха може бути зворушливим і уразливим, а головне, сучасним і актуальним (усі музичні перекладання для дуету зробила органістка Є. Лісіцина).

Чи потрібно робити обробки, перекладання, транскрипції популярної класичної музики? Чи потрібно взагалі модернізувати класику? Ці запитання завжди будуть стояти перед діячами мистецтва. А відповідь на них дають ті, кому адресоване мистецтво, його споживачі — слухачі. Безумовно, компакт-диск знайде свого слухача й гідне місце в фонотеках меломанів, бо енергія, та, що витікає з нього, добра, утихомирююча, діє на слухача, як голос психотерапевта...

До речі, Євгенія Басалаєва у своєму новому проекті «Діалоги культур» має намір співробітничати з представництвами Португалії, Франції, Швейцарії і навіть запросити до Києва відомого степіста (чечіточник) із США. Її бурхлива організаторська енергія не гасне, а рік від року набирає сили. І все ж Басалаєва залишається музикантом, жінкою, яка вміє збирати навколо себе неординарних особистостей і вміє довести спонсорам, що підтримувати зараз треба саме класичну музику.

Людмила КУЧЕРЕНКО
Газета: 
Рубрика: