Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

22 листопада, 2006 - 00:00

Кишинів «умовно» підтримує вступ Росії до СОТ

Молдова підтримує вступ Росії до СОТ при умові врегулювання ряду проблем у двосторонніх економічних відносинах. Про це заявив прем’єр-міністр Молдови Василь Тарлєв, зазначивши при цьому, що двом країнам потрібно вирішити проблеми, які не вписуються в правила гри СОТ. За його словами, йдеться про введену минулого року заборону на імпорт у Росію продукції сільського господарства з Молдови, а також про заборону на поставки в Росію молдавських вин. Сьогодні теоретично перешкодити вступу Росії до СОТ можуть Молдова й Грузія, яка відкликала нещодавно свій підпис під двосторонньою угодою. Тбілісі не проти вступу Росії до Світової організації торгівлі, але при цьому він наполягає на тому, щоб спочатку Москва виконала обіцянки щодо торгових угод, які вона дала Грузії 2004 року.

Ірак і Сирія помирилися

Сирія й Ірак поновлюють дипломатичні відносини після більш ніж 20-річної перерви. Про це в Багдаді оголосили міністр закордонних справ Іраку Хошияр Зебарі та його сирійський колега Валід Муаллім. Дипломатичні відносини між Багдадом і Дамаском були припинені 1982 року під час правління Саддама Хусейна — після початку ірано- іракської війни. При владі в Іраку й Сирії знаходяться представники напрямків баасистського руху, які суперничають між собою. Валід Муаллім є найбільш високопоставленим сирійським чиновником, який побував в Іраку з 2003 року — моменту вторгнення в країну коаліційних сил на чолі зi США. Сьогодні міжнародне співтовариство намагається залучити Іран та Сирію до стабілізації ситуації в Іраку.

Киргизстан «за програмою» піклується про держмову

Президент Киргизстану Курманбек Бакієв доручив уряду й національній комісії з державної мови розробити програму розвитку державної (киргизької) мови. Президент підписав указ «Про вдосконалення діяльності національної комісії з державної мови при президенті», яким затвердив новий склад комісії. Уряду Киргизстану спільно з національною комісією доручили в двомісячний термін розробити програму подальшого розвитку державної мови й внести її на розгляд президента. Згідно з новою редакцією конституції Киргизстану державною мовою республіки є киргизька мова, при цьому російська мова має статус офіційної.

Обрадор створює паралельний уряд

Кандидат у президенти Мексики Андрес Обрадор, який заперечує свій програш на липневих виборах, провів неофіційну інавгураційну церемонію на центральній площі Мехіко. Під час «інавгурації» Обрадор заявив про створення паралельного уряду. І також пообіцяв зробити все, щоб завадити роботі адміністрації президента Феліпе Кальдерона — кандидата від правих сил, який, за офіційними даними, випередив представника лівих менш ніж на один відсоток голосів. Обрадор вважає, що насправді на виборах переміг він, а результати мексиканської виборчої комісії були фальсифіковані. «Я присягаю оберігати й дотримуватися конституції як законний президент, — сказав Обрадор десяткам тисяч своїх прихильників, які зібралися в центрі столиці Мексики. — Нехай ці неофашистськi реакціонери не думають, що вони мають шанс для маневру. Ми триматимемо їх на короткому повідку». Експерти вважають, що «інавгурація» Обрадора навряд чи матиме які-небудь юридичні наслідки, однак може стати початком нових демонстрацій. Після виборів прихильники лівих сил протягом кількох днів блокували Мехіко, однак відтоді акції протесту значно вщухли.

Євроультиматум для Туреччини

Європейський Союз висунув Туреччині ультиматум, в якому вимагає протягом наступного тижня відкрити морські порти й аеропорти країни для кораблів і літаків з Кіпру, який є членом ЄС. Як повідомляє «Німецька хвиля», якщо це не буде зроблено, то переговори про вступ Туреччини до Євросоюзу не зможуть продовжуватися так, як планувалося. Матті Ванганен, міністр закордонних справ Фінляндії, яка головує зараз у ЄС, попередив Анкару, що на виконання вимог залишається не так уже й багато часу. Замість того турецький уряд укотре заявив, що не збирається змінювати свою політику щодо Кіпру доти, доки не буде знята ізоляція з його турецької частини на півночі.

ЦРУ сумнівається в ядерній зброї Ірану

Центральне розвідувальне управління США не виявило неспростовних доказів того, що Іран розробляє ядерну зброю. Можливо, як зазначають оглядачі, ця заява істотно суперечить позиції Вашингтона, який вважає, що Тегеран виношує плани створення ядерної зброї. Доповідь ЦРУ не дозволяє однозначно оцінювати, наскільки далеко Іран просунувся в створенні ядерної бомби. США вимагають від Ірану припинити всі роботи зі збагачення урану. У Вашингтоні підозрюють, що Тегеран збирається використати цю технологію для виробництва атомної бомби. Іран, у свою чергу, заявляє, що метою його ядерної програми є можливість самостійно виробляти паливо для атомних електростанцій.

Газета: 
Рубрика: