Президент Болгарії відклав перемогу до другого туру
Нинішньому голові Болгарії Георгію ПИРВАНОВУ, незважаючи на велику перевагу, не вдалося перемогти в першому турі президентських виборів, які відбулися минулої неділі. За результатами голосування, 49-річний лідер, заслугами якого вважають вступ країни до НАТО та ЄС, набрав майже 64%, у той час як його найближчий конкурент — лідер націоналістичної партії «Атака» — Вільний Сідєлов лише 21,5%. Однак через низьку явку виборців цього результату не вистачило, щоб Пирванова оголосити переможцем. Оглядачі зазначають, що рекордно низька явка виборців пояснюється невдоволенням із приводу економічних і соціальних реформ, які проводить уряд. Якщо до запланованого на 29 листопада другого туру голосування не трапиться ніяких несподіванок і Пирванов не втратить переваги, то він стане першим президентом, який буде обраний на другий термін.
Панамський канал модернізують
Громадяни Панами підтримали модернізацію каналу, що з’єднує Тихий й Атлантичний океани. За попередніми даними, на підтримку проекту, що передбачає подвоїти пропускну спроможність Панамського каналу, висловилися більше 78% голосуючих. Модернізація, яка включає будівництво третього комплексу шлюзів, триватиме сім років й коштуватиме більше $5 млрд. Автори проекту розраховують, що в результаті модернізації вже до 2020 року прибутки Панами від експлуатації каналу виростуть у 6 разів і перевищать $6 млрд. на рік. Через Панамський канал кожного дня проходять 40 суден, а за рік — 14 тис. Щорічно через нього проходять 3 млрд. тонн товарів: машини, на яких їздять європейці, одяг, який носять американці. Але з кожним роком судна всі збільшуються в розмірі, й найбільші вже не можуть увійти в Панамський канал. Тому компанія, яка управляє ним, і уряд Панами вирішили перебудувати канал і на кожному з його кінців зробити нові шлюзи, які дозволять підіймати й опускати наймасивніші судна.
Угорщина згадує 1956 рік
Учора в столиці Угорщини відбулися святкові заходи, присвячені 50-річчю повстання 1956 року проти радянського панування. На церемонію до Будапешту приїхали глави 18 європейських країни, в тому числі Президент України Віктор Ющенка й два прем’єр-міністри, королі Іспанії й Норвегії, а також голова Європейської комісії й НАТО. У парламенті Угорщини була підписана «Будапештська декларація свободи», а на Площі героїв у центрі столиці відкрили пам’ятник загиблим у ході розгрому народних виступів. Повстання почалося 23 жовтня 1956 року, коли на вулиці вийшли студенти з вимогами розширення політичних свобод. Надалі до них приєдналися приблизно 200 тис. осіб. 4 листопада радянські війська ліквідували опір. Урочистості пройшли на тлі антиурядових виступів, що поширюються, які розпочалися після того, як стало відомо, що угорський прем’єр Ференц Дюрчань обманював суспільство щодо стану економіки країни. Ще основна опозиційна партія ФІДЕС заявила, що бойкотуватиме офіційні заходи в зв’язку з річницею повстання, під час яких виступатиме глава уряду.
ЄС готовий примирити Москву й Тбілісі
Європейський Союз готовий сприяти врегулюванню російсько-грузинських відносин, сказала член Єврокомісії з питань зовнішніх зв’язків та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вайднер. «Ми готові зробити все можливе для створення довіри між Росією та Грузією», — сказала вона, виступаючи в МДІМВ. За її словами, ЄС дуже стурбований посиленням напруженості в російсько-грузинських відносинах. Вона підкреслила: «Ми неодноразово закликали обидві сторони виявити стриманість». Крім того, додала Ферреро-Вайднер, ЄС також готовий більш активно співробітничати в сфері врегулювання конфлікту в Придністров’ї та Абхазії.