Мексиканець Мануель Урібе Гарза — найтовстіша людина в світі. Він схожий на гору жиру з маленькою голівкою-вершиною. Ще б пак, його вага 550 кілограмів! Щоправда, ця цифра — результат приблизних підрахунків, оскільки зважити його неможливо, пишуть izvestia.ru. В останні роки Мануель проводить увесь свій час у ліжку, а щоб поміняти позу або сісти, змушений користуватися системою блоків. Він страждає якоюсь рідкісною формою ожиріння, рівень холестерину й цукру в крові (перевищення їх норми — це основні показники надмірної ваги) у нього в порядку.
До 22 років Мануель не відчував особливих проблем зі своїм організмом, хоча й тоді важив близько 130 кг. Потім із невідомих причин почав товстіти, доки не перетворився на півтонни жиру. Дружина не стерпіла цього й подала на розлучення. Чому Мануеля не лікували мексиканські лікарі до того, неясно. Тепер же його взявся прооперувати італійський хірург Джанкарло Де Бернардініс — фахівець із гастропластики.
— Мануель намагається дотримуватися дієти, але в його становищі це вже марно, — заявив лікар, оглянувши унікального пацієнта. — Врятувати його може лише операція з накладення шлунково-кишкового анастомозу (скорочення кишечника). Це дозволить різко скоротити всмоктування живильних речовин із їжі.
Для операції Мануеля вирішено перевезти спецавіарейсом у місто Модену, де працює Де Бернардініс. Лікар вважає, що стан пацієнта гіршає, але поки що він не готовий до перельоту — ризик дуже великий. Для нього потрібна буде також спеціальна операційна (точніше, величезний операційний стіл) і особливі інструменти.
БІЗНЕС НА ЛЮДСЬКОМУ ЖИРІ
В історії з найтовстішим мексиканцем багато неясного, але багато й зрозумілого. Чому, наприклад, його не оперували тамтешні лікарі, що здавалося б цілком логічним? Скоріше за все тому, що операції ці платні й вельми дорогі. Чому, виникає друге запитання, взявся оперувати італійський хірург, але для цього він не захотів приїхати до Мексики зі своєю бригадою, що було б цілком логічно і безпечно для пацієнта, а запропонував везти його до Італії через півсвіту? А тому, що, знову ж, скоріше за все, оперувати його будуть із метою забійної всесвітньої реклами, можливо, навіть безкоштовно.
Річ у тім, що подібні операції, як і взагалі лікування ожиріння, — не менший бізнес, ніж уся пластична хірургія і взагалі вдосконалення людської зовнішності. А де великий бізнес, туди стікаються й великі бізнесмени від медицини. Вирішуючи провести таку операцію, будьте обережні та пильні, не нарвіться на чистий бізнес, без особливої медицини.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ ОЖИРІННЯ?
У товстунів із перенапруженням працюють усі системи організму, починаючи з серця, судин, легень і закінчуючи ендокринними залозами.
Зайва вага — це підвищений ризик серцево-судинних, гормональних, онкологічних, суглобових, шкіряних і безлічі інших хвороб, а також діабету. Спробуйте поносити з собою весь день відро з водою і робити всі звичні справи, не випускаючи його з рук. А деякі люди носять із собою і два, і три відра! Деякі фахівці вважають, що кожні 5 кг ваги понад індивідуальну норму — це один недожитий рік життя. А зниження ваги до норми справляє на серцево-судинну систему набагато більший ефект, ніж найсучасніші ліки. Причому худнути ніколи не пізно.
Епідемія ожиріння захопила людство в ХХ сторіччі, коли люди стали менше рухатися й більше їсти калорійної, абсолютно непотрібної їжі. Чемпіони щодо товстунів — США з їхніми 67% населення, яке має зайву вагу, а також Кіпр, Мальта, Греція, Чехія, Фінляндія, Німеччина, які їх успішно наздоганяють.
Росія (40% населення із зайвою вагою) і всі колишні республіки СРСР, а також колишні соціалістичні країни також стрімко наздоганяють лідерів. Вважається, що причини цього — в засвоєнні «західних» стандартів життя. Це швидка автомобілізація та комп’ютеризація, багато сидячих видів роботи, системи «швидкої їжі» і велика кількість напівфабрикатів, пасивні види відпочинку як споживання розваг, а не участі в них. Мимоволі задумаєшся, чи така вже хороша цивілізація, щоб за неї варто було боротися.
Особливо тривожно, що гладшають наші діти, хоча винні в цьому дорослі: неправильне вигодовування груддю немовлят, неправильне харчування дітей вдома і в школі, захоплення ласощами, в тому числі й солодкими газованими водами, а також «сміттєвою їжею» — чіпсами, сухариками, різними булочками, гамбургерами й подібним.
ТАЄМНА ЗБРОЯ САМОГУБЦІВ
Жир відкладається на тілі нерівномірно. Найбільші моральні страждання він приносить, як правило, там, де псує фігуру і обличчя, — на стегнах, сідницях, спині, шиї, щоках. Невеликим черевцем багато хто, схоже, навіть пишається. Причому не лише чоловіки, але й жінки, судячи з великої кількості дам, які охоче виставляють свої пупки на загальний огляд.
Однак найбільш небезпечним для здоров’я лікарі якраз вважають жир вісцеральний, тобто той, що відкладається всередині черевної порожнини. Його не завжди видно, а тим часом він огортає всі життєво важливі внутрішні органи, утруднюючи їхню роботу, а нерідко й порушуючи функції. Тому останнім часом вважається, що головним показником надмірності ваги має бути навіть не індекс маси тіла, як вважалося раніше, а обсяг талії. У жінок він не повинен перевищувати 80 см, а у чоловіків — 90. Решту — геть!
ЩО ТАКЕ ГАСТРОПЛАСТИКА?
Найбільш популярний і навіть модний спосіб боротьби із зайвою вагою — різні дієти. Але в останні 15—20 років до нього додалися спеціальні ліки та хірургічні втручання. Існують десятки видів операцій на шлунку та кишечнику, які дозволяють боротися з найважчими формами ожиріння.
Шлунково-кишковий анастомоз — «укорочення» кишечника за рахунок з’єднання шлунка й більш «далеких» відділів кишечника. «Вимикають» із роботи різні його відділи — одну 12-палу кишку, або її разом із частиною худої кишки, або навіть іще далі. У результаті скорочується шлях проходження їжі і так звана мальабсорбція, тобто всмоктування поживних речовин.
Проблеми: нерідко виникають ускладнення у вигляді хронічної діареї, болів у животі, нетравлення і подібне.
Гастропластика (горизонтальна і вертикальна) — різні операції, при яких створюється «маленький» шлунок. Від великого за допомогою шва чи спеціальних скріпок відділяється маленький, обсягом 150—200 мл. Він вміщає дуже мало їжі, швидко виникає почуття насичення (або блювота), і людина їсть набагато менше. Іноді «маленький» шлунок поєднують із анастомозом.
Проблеми: Важко утриматися від звичних обсягів їжі, тому часто доводиться стрімголов бігти до туалету. Часом розходяться скріпки або навіть шви.
Бандажування — на шлунок накладають спеціальний бандаж, який перетягує його, як пояс — талію. Натягнення бандажа регулюється спеціальним пристроєм-портом. Він наповнений водою, підшитий під шкіру та сполучений трубочкою з бандажем. Воду можна підкачати в бандаж, а можна повернути назад у порт, цим самим регулюючи обсяг шлунка. Бандаж можна носити довічно.
Проблеми: доводиться завжди пам’ятати про керування бандажем, навіть у найбільш інтимних ситуаціях. Часом досить твердий порт може потрапити під руку тому, кого так хочеться зачарувати своєю стрункістю.
Балонування — улюблена операція голлівудських персонажів, які потім усім розповідають, що сидять на «чарівній» дієті. У шлунок опускається кулька на зразок повітряної, тільки наповнюється вона рідиною. Вона створює відчуття виповненості й не пускає всередину багато їжі. При бажанні рідину можна відкачати й просто вийняти порожній балон через стравохід — цю процедуру можна проробляти скільки завгодно разів.
Проблеми: шлунок, невдячний, має здатність розтягуватися. Тому згодом можна знову почати жерти все підряд, та ще з балоном усередині...
Але важливо пам’ятати, що такі операції створювалися не для модниць і модників, а для важкохворих людей, для яких схуднення — питання життя і смерті в прямому значенні цього слова. Багато кому вони допомагають знизити вагу до 15—40% від первинної. Потім їм, бідним, доводиться перенести ще декілька пластичних операцій, щоб прибрати надлишки розтягнутої шкіри, вирізати або відкачати «твердий» жир і подібне. Не позаздриш! Уже краще не гладшати!