Девіз про «не чужих» дітей в останні роки набуває дедалі більшої популярності в органах виконавчої влади та соціальних службах. Слова словами, та законопроекти й постанови далеко не завжди реалізуються повною мірою. У результаті — українське суспільство співчуває малюкам, які потрапили в біду, але допомогти не може. Зачепити людей за живе і підтримати дітей із важкими хворобами, зокрема — пацієнтів онкогематологічних відділень, покликаний новий проект національної телекомпанії України «Дорога додому».
Новий соціальний проект — благодійний, покликаний привернути увагу населення до проблем дитячої онкології. Це тільки частина великого проекту «Україна рятує своїх дітей», започаткованого у травні цього року. На меті благодійників — надання хворим на лейкемію дітям вчасної і результативної медичної допомоги. Це насамперед, а крім цього — розширення можливостей лікування в Україні, а не за кордоном, і надання інформації про те, де і як можна пройти відповідну діагностику. У подальших планах також збір благодійних коштів орієнтовно у сумі 1 мільйон євро для придбання медичного обладнання та медикаментів.
Хворі на лейкемію діти потребують спеціальної уваги лікарів. За словами завідувача Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку «Охматдиту» Світлани Донської, за рік в Україні підтверджується від 400 до 500 діагнозів лейкемії або лейкоми. Усі вони проходять тривале лікування у обласних спеціалізованих лікарнях, а з особливо складними випадками потрапляють до столичного відділення. Ситуація із виліковуваністю лейкемії трохи краща, ніж із іншими онкологічними захворюваннями: якщо в інституті онкології виліковують у середньому чотирьох дітей з десяти, то від лейкемії протягом дворічного лікувального курсу виліковуються семеро малюків. Зазвичай навіть після одужання дитина не може одразу повернутися до нормального життя: їй протипоказані фізичні навантаження, прописаний строгий режим і сувора дієта. І, звичайно, тривала відновлювальна терапія за чималі гроші.
«Ми виліковуємо 70% дітей, тоді як у Європі цей показник сягає 90 %, — говорить Світлана Донська. — Стовідсоткового видужання немає у жодній країні світу — це онкологія. Якби ми могли лікувати, як скрізь, 90 % дітей — ми могли б називатися цивілізованою країною». Спільними зусиллями підняти гематологічну медицину на світовий рівень закликає і громадська організація «Клуб успішних людей» — тут вважають, що допомогти дітям не складно, якщо об’єднати зусилля. «Ми не повинні допустити, щоб наші діти помирали через те, що десь не вистачило грошей, — говорить представник клубу Євген Баранов. За словами Світлани Донської, найгостріша проблема гематологічних відділень в Україні — катастрофічний брак медичних кадрів. «Медсестри працюють за двох або й за трьох, і отримують за це 380 гривень зарплати, — говорить пані Донська. — Звичайно, скоро вони «втікають». На другому місці — нестача ліків, якими відділення забезпечене на 50—70% від потреби, і обладнання, хоч яке хороше — а вже відпрацювало по 10—15 років і «дихає на ладан»...
Висвітлювати усі ці проблеми і коректно показувати хворих дітей досить складно. Тому на Першому національному довго обговорювали формат проекту і знайшли нове рішення: це буде не звичне для українського телепростору ток-шоу, а розгорнутий репортаж, багатий конкретним матеріалом і фактами. «Так ми примусимо людей співпереживати, — пояснює режисер «Дороги додому» Вадим Єрмолаєнко. — Треба показати людям, звідки приходить і куди йде кожна копійка, перерахована на кошт цих дітей. Якщо знадобиться, ми зніматимемо купи металолому на задніх дворах заводів — щоб люди побачили, що навіть з цього можна отримати гроші». Нова програма виходитиме тричі на місяць у запису і висвітлюватиме різні аспекти проблеми дитячої лейкемії в Україні та дії, спрямовані на допомогу хворим дітям. Ще раз на місяць планується проводити ток-шоу в прямому ефірі за участю представників міністерств, благодійних організацій і медичних центрів.
Програма, яка вийде у ефір сьогодні о 21.30, має назву «Екскурсія». Окремі кадри телекомпанія показала журналістам на презентації проекту цього тижня. Разом зі знімальною групою українці зможуть пройтися коридорами гематологічного відділення «Охматдиту» і на власні очі побачити, у якому стані діти і як важко дається їм і лікарям спеціалізована терапія та операції. Напевно, так і треба: коли ви побачите цих дітей, уже не зможете від них відвернутися.