Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нелегке життя в кредит

22 вересня, 2006 - 00:00
ВЛАСНЕ ЖИТЛО ДЛЯ БАГАТЬОХ МОЛОДИХ СІМЕЙ — НЕЗДІЙСНЕННА МРІЯ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Хоча житло в Україні дуже дороге, кількість бажаючих отримати власну квартиру в Україні не зменшується. Особливо це стосується молоді. За даними спеціалізованої фінансової установи «Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», нині у нас на квартирному обліку стоїть близько 100 тисяч молодих сімей віком до 35 років. В дійсності їх набагато більше, адже велика кількість молоді фактично проживає та працює в іншій області, а також мати власну квартиру хоче багато одиноких громадян. Починаючи з 1998 року — року свого заснування, позичальники Фонду знали кращі та гірші часи. Кращі були на початку діяльності Фонду і впровадження в життя першої програми — пільгового молодіжного кредитування. Тоді молодіжні кредити на житло ще не набули популярності, тож хто швидше схопився, той отримав порівняно дешеву квартиру. Дуже вдалим був 2005 рік — на той час припав бум другого виду кредитування — банківських кредитів з частковою компенсацією Фонду. А сутужний час для позичальників настав наприкінці 2005, коли Фонд перестав компенсувати відсотки по кредитах, а динаміка росту цін на житло стала лякати. Втім, напруження з компенсацією почало дещо спадати в останні місяці цього року.

КРЕДИТ ПЕРШИЙ: ПІЛЬГОВЕ КРЕДИТУВАННЯ НА 30 РОКІВ

Кияни Алла та Юрій Зінькевичі вже 3,5 роки живуть у новозбудованому будинку на вул. Академіка Вільямса. Двокімнатну квартиру вони отримали за програмою довготермінового пільгового кредитування. Її особливість в тому, що сім’я (одинока людина чи неповна сім’я), яка хоче отримати кредит, мусить стояти на кварт обліку за місцем реєстрації. Під час купівлі квартири для них обов’язковим є перший внесок — 6% від вартості квартири. Решту суми та 3% річних сім’я зобов’язується сплатити за тридцять років (родина може виплатити весь кредит і раніше). Якщо в подружжя народжується дитина, то держава погашає 3% річних, якщо дві — 25%, три — 50% від вартості квартири. Якщо сім’я проживає в сільській місцевості, то держава погашає ще 25% боргу.

Сім’ї Зінькевичів пощастило, адже Юрій став на квартирний облік ще вісім років тому, до одруження. У 2000 році він підписав кредитну угоду з Фондом і подарував дружині Аллі та новонародженому сину царський подарунок.

— В пологовий будинок я йшла від свекрухи, а повернулася у власний дім вартістю 80 тисяч гривень. Нам пощастило — на той час у Києві були саме такі ціни на квартири. Будинок нам здали у задовільному стані — з лінолеумом, сантехнікою, електричною плитою, — розповідає пані Алла. — З народженням дитини з нас зняли 3% річних і наразі за нашу квартиру ми щоквартально виплачуємо 680 гривень. Ця сума — незмінна. Ще простіше сплачувати кредит багатодітним сім’ям, яких теж є достатньо у нашому будинку.

З травня поточного року Фонд запровадив комп’ютерно-рейтингову систему відбору позичальників і відразу потрапив під шквал критики. «Чергу» — список позичальників по всіх областях — можна побачити на відкритому сайті фонду.

— Раніше ми чули багато нарікань на зловживання при відборі позичальників. Тож така система повинна унеможливити «ручний режим», — переконаний Голова правління спеціалізованої фінансової установи «Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Валерій Омельчук. — Тепер для того, щоб погодити в центральному апараті рішення про надання кредиту конкретній сім’ї, керівник регіонального управління фонду надає виписку з рейтингу. Кредит може отримати тільки та сім’я, яка в рейтингу стоїть першою.

Система рейтингового оцінювання — це коли за певні заслуги (приміром, молодим вченим, спортсменам, багатодітним сім’ям, а також тим позичальникам, кому ближче до 35) нараховується більше балів. Більше балів — більше шансів отримати квартиру. Когось із молоді це ображає, комусь — до вподоби, але у Фонді вважають, що ця система ще потребує вдосконалення. Так, нещодавно «Дню» скаржився позичальник з Тернополя, що його, батька трьох дітей, відсунув на «енне» місце кандидат наук із, за його словами, купленим дипломом та спортсмен...

По Україні щорічно близько тисячі сімей отримує такий пільговий довгостроковий кредит. За цією програмою будівництво ведеться в Київській, Хмельницькій, Луганській, Рівненській та інших областях, нещодавно для будівництва житла молодим сім’ям відвели ділянку й у Києві. Великою перевагою такого кредиту є те, що вартість будівництва житла близька до нормативної вартості будівництва житла не за ринковими цінами, а за тарифами Держбуду. Для кожного регіону їх установлюють окремо. Приміром, у Дніпропетровській області 1м.кв. житла коштує 2820 гривень, у Києві — 3216 гривень (ринкова ціна — від 5200 гривень).

КРЕДИТ ДРУГИЙ: В УПРЯЖЦІ БАНКІВСЬКІЙ

Людмила Живолуп ледь встигла втиснутися у рамки вікового цензу: через кілька місяців після підписання банківського кредиту на купівлю квартири їй виповнилося 36 років. Фонд працює з понад 20 банками, і коли сім’я чи молода людина (до 35 років включно) бере у банку кредит на житло, Фонд погашає одну облікову ставку Національного банку України. Нині вона становить 8,5%. Якщо в сім’ї двоє і більше дітей — Фонд погашає 1,5 облікових ставки (а якщо сім’я стоїть на квартобліку — ще одну). Саме це підштовхнуло до дії пані Людмилу: вона виховує двох дітей 12 та 14 років.

— Я спочатку вагалася — лякало слово «кредит», але іншого виходу не було. Відтак в с. Чубинське Бориспільського району я підшукала в господаря однокімнатну квартиру за 30 тисяч доларів і рік тому підписала з банком «Аваль» кредит на 20 років під 12% річних. Я продала квартиру в Харкові і сплатила банку перший внесок — 30% від вартості квартири. Тепер щомісяця я сплачую банку 1200 гривень, з яких понад половину компенсує Фонд. Ця сума є меншою навіть за ту, яку я сплачувала, коли жила з дітьми в найманій комунальній київській квартирі.

За вісім років діяльності Фонду по всій Україні кредити отримали 25 тисяч молодих сімей, з яких 17 тисяч — з частковою компенсацією банківської ставки. Хоча цей вид кредитування діє в Україні лише 2,5 року, він швидко набув популярності. Адже якщо позичальник може сплатити банку перший внесок у розмірі 20—30% від вартості квартири та надасть довідку, що отримує достатню зарплату, аби сплачувати кредит, та ще знайде собі поручителя — проблем з купівлею квартири бути нібито не повинно.

СКІЛЬКИ МОЛОДІ ДАСТЬ КАБМІН?

Але з кінця 2005 року Фонд припинив заключати кредитні угоди з позичальниками про компенсацію банківської ставки, а тим сім’ям, які вже взяли банківський кредит, компенсацію почали затримувати до півроку. Тобто, якщо Людмила Живолуп сплачує банку 1200 гривень і не отримує компенсації — половину грошей від цієї суми то їй з двома дітьми доводиться не солодко. Нині Фонд їй не виплатив компенсації за три місяці, але Людмила Іванівна сподівається, що незабаром фонд погасить решту заборгованості. Каже, що тенденція є...

Відповідальність за затримку компенсації Голова правління спеціалізованої фінансової установи «Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» Валерій Омельчук покладає на недосконалий Державний бюджет на 2006 рік. За його словами, замість запропонованих для програми часткової компенсації 122,5 мільйона гривень Міністерство фінансів виділило всього 30 мільйонів. Він сподівається, що при перегляді державного бюджету на 2006 рік кошти на ці потреби знайдуться.

Від його перегляду та затвердження бюджету на 2007 рік залежить і те, чи відновиться кредитування за програмою часткової компенсації:

— Фонд відновить підписання нових угод по частковій компенсації з того моменту, коли в державному бюджеті для цього будуть передбачені відповідні асигнування. Нині ми лише виконуємо взяті на себе зобов’язання. Відповідні пропозиції за підтримки Міністерства молоді, сім’ї та спорту ми подали до Мінфіну (мова йде про бюджет на 2006 рік) та до проекту державного бюджету на 2007 рік.

Валерій Омельчук нагадав Кабінету Міністрів позаминулорічну обіцянку тодішнього віце-прем’єр-міністра та міністра фінансів України Миколи Азарова — виділити на програми молодіжного житлового кредитування у 2005 році 500 мільйонів гривень. Таку ж суму вже запропонували внести до державного бюджету на наступний рік. Що стосується 2006 року, то аби розрахуватися з позичальниками, які не отримують компенсацію, вже до кінця року Фонду потрібно 60 мільйонів гривень. Скільки дасть Міністерство фінансів — не відомо.

Паралельно слід зауважити, що програма часткової компенсації банківської ставки може мати ще один великий недолік: не так давно Міністерство фінансів України запропонувало сплачувати позичальникам часткову компенсацію лише перших п’ять років. А потім сім’ям доведеться покладатися лише на власні сили. Чи затвердять ці зміни до законодавства — покаже час. Проте теперішні ціни на квартири, навіть без цього «подарунку» від влади, позбавляють оптимізму не одну сім’ю. Але все ж вкотре будемо сподіватися на здоровий глузд чиновників.

Оксана ВІЛЬЧИНСЬКА
Газета: 
Рубрика: