Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Дніпропетровщині пограбовано музей Федора Решетнікова

6 вересня, 2006 - 00:00

У селі Сурсько-Литовське під Дніпропетровськом пограбовано меморіальний музей народного художника СРСР Федора Решетнікова — автора відомої картини «Знову двійка». До місцевої школи, де розташовано музей, грабіжники проникли просто — розбивши шибку. Їх здобиччю стали сім оригінальних полотен iз двадцяти, що були в приміщенні музею. Правоохоронні органи розшукують зловмисників — правда, поки без особливого успіху.

Як повідомила кореспондента «Дня» директор музею, колишня вчителька, а нині пенсіонерка, Ольга Іванова, зникнення картин вона виявила через кілька днів після того, як в урочистій обстановці музей відкрили після ремонту. Місцева влада, за її словами, витратила на це більше 80 тисяч гривень. Було багато народу, і, як вважає О. Іванова, не виключено, що серед тих, що були присутні, виявилися ті, хто накинув оком на картини. «Я хворіла кілька днів, — розказує директор музею, — а коли прийшла і відкрила двері, то побачила біля стіни порожні рами від картин. Негідники забрали найкращі полотна — в основному натюрморти і пейзажі, які сам Ф. Решетніков у 80-ті роки подарував шкільному музею на своїй батьківщині».

До ремонту, за словами О. Іванової, на вікнах музейного приміщення стояли старі, але масивні й суцільні грати. При реконструкції їх вирішили замінити на двохстулкові, більш сучасні та, як виявилося зовсім ненадійні — зловмисники без особливих зусиль відкрили на них замок після того, як розбили шибки. «Службовий собака, — говорить директор, — взяв слід і привів до будинку одного з працівників школи, проте він все геть заперечує і заявляє, що пес просто помилився». Літня вчителька говорить, що пограбування музею для неї стало страшним ударом — його створенню, разом з покійним чоловіком — колишнім директором школи, вона присвятила 43 роки свого життя.

«Одного разу на уроці російської мови, — розказує О. Іванова, — я запропонувала своїм учням описати почуття персонажів картини «Знову двійка», ілюстрації якої тоді були в багатьох підручниках. Яким же було моє здивування, коли я в енциклопедії прочитала, що віце-президент Академії мистецтв СРСР Федір Решетніков — наш земляк, уродженець села Сурсько-Литовське». Разом з учнями подружжя Іванових написало маститому живописцю листа до Москви, і він відповів. Зав'язалося листування, Ф. Решетніков двічі навідувався на свою малу батьківщину і подарував шкільному музею два десятки полотен. Згодом тут з'явилася й експозиція з оригінальними документами і речами, яка розказує про життя художника, його участь в полярних експедиціях, в тому числі й на пароплаві «Челюскін». Частина речей і картин, розказує О. Іванова, живописець заповів музею після своєї смерті. Нинішнім літом в Сурсько-Литовському відзначили 100-річний ювілей художника Ф. Решетнікова і до цієї події приурочили реконструкцію музею і його урочисте відкриття, яке, судячи з усього, і привернуло увагу викрадачів картин. «Гірко про це говорити, — резюмує О. Іванова, — але народному музею вперше за всю його більш ніж сорокарічну історію завдано втрати, яку практично немає чим заповнити».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: