Домовленості провідних політичних сил, досягнуті в результаті роботи круглого столу, внесення Президентом України на затвердження Верховної Ради кандидатури прем’єр-міністра від парламентської коаліції ми розглядаємо як єдино можливий неконфронтаційний спосіб розв’язанням політичної кризи, що загрожувала з часом перетворитися на масштабне громадське протистояння. Однак про остаточне подолання системної кризи державної влади говорити зарано.
Ми поділяємо стурбованість українського суспільства тим, що для досягнення компромісного рішення шляхом реалізації чітких вимог Конституції і дотримання загальноприйнятого у демократичних країнах порядку формування органів державної влади потрібно було стільки часу і зусиль. Зловживання конституційними повноваженнями, що закладає небезпечні традиції ручного керування і тотальної непередбачуваності політичного процесу в Україні, може стати причиною вразливості та хиткості правлячої коаліції. Адже вона сформована партіями, які тривалий час були непримиренними ідейними опонентами.
У сучасному світі, що динамічно розвивається, невизначеність державного курсу дорівнює невизначеності національного майбутнього. Тому досягнення політичної стабільності і вирішення стратегічних проблем соціально-економічного розвитку України залежить від того, як швидко українське суспільство отримає найважливіші відповіді:
Чи стане підписаний Універсал національної єдності моральним імперативом взаємодії гілок влади і політичних сил?
Яким чином враховуватимуться складні і різноспрямовані інтереси суспільства, які не можна вмістити в жодний Універсал?
Хто і на яких засадах визначатиме стратегічний вектор розвитку України з урахуванням того, що визначення засад зовнішньої і внутрішньої політики держави за Конституцією є виключно прерогативою парламенту?
На чому базуватиметься конкурентоспроможність держави?
Якими діями, а не гаслами буде консолідоване суспільство?
Які зовнішньополітичні пріоритети забезпечуватимуть реалізацію національних інтересів?
Впевнені, що відповісти на ці питання можливо лише у ході широкої загальнонаціональної дискусії. В умовах, коли коаліційні торги спричинили девальвацію авторитету політичних сил, а державна політика ризикує бути остаточно позбавленою морально-правового стрижня, влада як ніколи потребує дієвої громадської та неупередженої фахової оцінки.
«Український форум» постійно виступатиме з незалежних позицій стосовно ключових рішень і дій всіх інститутів державної влади, поєднуватиме ініціативи і думки провідних вчених, громадських діячів, політиків у єдиний громадський порядок денний. Суспільство має нарешті стати активним суб’єктом у визначенні долі держави. Іншого способу рухатися вперед для України наразі не існує!
Засновники «Українського форуму» Анатолій ЗЛЕНКО, Геннадій КНИШОВ, Георгій КРЮЧКОВ, Андрій КУРКОВ, Віктор МУСIЯКА, Володимир СЕМИНОЖЕНКО, Валентин СИМОНЕНКО, Михайло СИРОТА, Сергій ТАРУТА, Петро ТОЛОЧКО, Олександр ЧАЛИЙ