Президент Польщі Лех Качиньський виступив за відновлення смертної кари в країні. Він закликав країни — члени ЄС наслідувати його приклад і повернути це покарання в кримінальні кодекси країн Євроспільноти. Про це польський лідер заявив у виступі по національному радіо. «Країни, які відмовляються від крайнього заходу покарання, нагороджують злочинця неймовірною перевагою перед жертвою — перевагою життя над смертю. Я переконаний, що з часом Європа перегляне свої погляди на цю тему», — цитує польське радіо слова президента Польщі.
Як відомо, більшість західноєвропейських країн відмовились від вищої міри покарання ще в 1960-х роках. Україна також приєдналася до Конвенції про заборону смертної кари, що є однією з вимог Ради Європи, членом якої зi середини 90-х років є наша країна. Днями Молдова взяла на себе зобов’язання не застосовувати в судових вердиктах смертної кари. Вимога незастосування смертної кари є однією з передумов вступу будь- якої країни до Європейського Союзу. 57-річний польський президент Лех Качиньський ніколи не приховував, що негативно ставиться до деяких принципів ЄС. Перебуваючи на посаді мера Варшави, Л.Качиньський забороняв демонстрації гомосексуалістів і заохочував виступи проти сексуальних меншин, що змусило багатьох польських геїв емігрувати. Президент Польщі переконаний, що прийде час, коли Європа подякує за його ідеї та рішення, і закликає євроспільноту переглянути політику щодо скасування смертної кари. «Нам потрібно обговорити це питання в Європі. Я думаю, що з часом Європа змінить свою точку зору в цьому питанні», — наголосив він. «Європейська цивілізація має дороги, які ведуть нас у майбутнє, але також вона має глухі манівці, і це один із них», — стверджує польський лідер. Це не перший випадок, коли Л.Качиньський захищає відновлення смертної кари. Це була одна з ініціатив консервативної партії «Право і справедливість», яка прийшла до влади після парламентських і президентських виборів минулого року. Л.Качиньський заснував партію разом зі своїм братом-близнюком Ярославом, який нещодавно став прем’єр-міністром. Консервативні погляди цієї партії викликають стурбованість серед деяких партнерів Польщі по ЄС.
Польський депутат Збігнєв Гижинський вважає, що смертна кара потрібна в деяких випадках. І якби це вдалося реалізувати, то певним чином можна було б говорити про відновлення справедливості, вважає він. За його словами, мова поки що може йти про відновлення вищої міри покарання лише в Польщі. З.Гижинський сказав, що більшість польського населення підтримує таку крайню міру. Водночас він визнав, що цю ідею не просто втілити в життя. Це пояснюється тим, що Польща свого часу ратифікувала міжнародну конвенцію, яка забороняє використання смертної кари. Поки що немає проекту подібного закону. Депутат парламенту не виключає, що найближчим часом такий документ може бути підготовлений, оскільки для цього є необхідна підтримка серед депутатів сейму. З.Гижинський зазначає, що насамперед мова має йти про підготовку відповідного протоколу змін до Конвенції.
Не поділяє думку про відновлення смертної кари в Польщі і Європі голова делегації Європарламенту по зв’зках з Україною Марек Сівець, колишній секретар бюро національної безпеки Польщі. За його словами, більшість поляків вважає таку міру покарання неефективною. На думку євродепутата, заява польського президента прозвучала для того, щоб побачити реакцію людей. Сам же М.Сівець вважає, що відновлення смертної кари неможливе. За його словами, для цього немає відповідної атмосфери, і, більше того, ніхто в Європі не веде дискусії з цього питання.
Натомість, євродепутат зауважив, що подібні ініціативи Польщі викликають інтерес з боку євроспільноти і заодно багато питань щодо відносин між Варшавою і Брюсселем. «Наразі немає потреби порушувати питання про відновлення смертної кари», — наголосив він. М.Сівець вважає також не зовсім зрозумілим те, як можуть поєднуватися із закликами про відновлення смертної кари релігійні переконання президента та інших членів партії «Право і справедливість» . Адже для всіх віруючих основна заповідь говорить «Не убий».
М.Сівець висловив думку, що деякі польські політики грають з виборцями, які виступають за відновлення смертної кари, але таких меншість. Тому євродепутат не виключає, що ця тема може бути порушена на виборах до місцевих органів влади, які відбудуться восени. «Але серйозного вирішення цієї проблеми на користь відновлення смертної кари не бачу», підкреслив М.Сівець.