Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вотум недовіри

Українці розійшлися в поглядах і готові йти на Майдан
28 липня, 2006 - 00:00
НАВІТЬ БЕЗМОВНИХ «СПОСТЕРІГАЧІВ» МАЙДАНУ КОЖНА З ПОЛІТИЧНИХ СИЛ НАМАГАЄТЬСЯ «ЗАЛУЧИТИ» НА СВОЮ СТОРОНУ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Парламентарії та урядовці не тільки не дають спокійно спати народу, а й додають роботи соціологам. Згідно з даними останніх досліджень, що проводилися минулого тижня Інститутом соціальної та політичної психології АПН України, наші громадяни знову поділилися на табори недовіри до різних лідерів.

Байдужим до політичних баталій не залишився ніхто: за діяльністю й бездіяльністю Верховної Ради з різними ступенями уваги спостерігають понад 90% українців. Очевидно, події у парламенті не викликають у виборців ентузіазму: з кожним днем рівень довіри до політиків падає.

«Ми не виявили жодного політичного діяча, якому українці довіряли б більше, ніж на 50%, — заявив учора завідувач лабораторії соціально-психологічних технологій iнституту Павло Фролов. — Це значить, що у випадку дострокових президентських виборів ніхто із кандидатів не переміг би у першому турі». І справді: уперше після президентських виборів перевалив за 50% рейтинг недовіри до Віктора Ющенка, як загалом падають рейтинги «помаранчевих». Показники ж «біло-блакитного» табору потроху зростають. Серед політиків, яким народ схильний довіряти найбільше — В. Янукович (42%) та Ю. Тимошенко (38%). Зберігається позитивне ставлення до Ю. Луценка та В. Литвина (близько 30% кожен). Не останню роль у такому розподілі прихильностей зіграв розпад «помаранчевої» коаліції. Відповідальність за це кожен п’ятий українець покладає саме на О. Мороза, кожен шостий — на Президента або Юлію Тимошенко.

Невпинно падає і рейтинг головного соціаліста Олександра Мороза. Його призначення на посаду голови Верховної Ради значно сколихнуло душі українців. Загалом схвалюють це призначення 41% українців, і приблизно стільки ж — 39% — незадоволені прийнятим рішенням. Втім, радість новий спікер приніс лише 9% респондентів; майже четвертина українців здивувалася, 17% — розчарувалися, 24% обурилися або стривожилися. Зітхнути з полегшенням вдалося 18% опитаних. Серед найпопулярніших характеристик О. Мороза опитані найбільше схиляються до «зрадника» та «хитрого лиса української політики» — майже половина електорату. «Борцем за інтереси народу», «майстром компромісу» та «мудрим політиком» головного соціаліста назвали відповідно 10, 15 і 19 відсотків громадян. Так само неоднозначно Україна розділилася в поглядах і на прем’єрство Віктора Януковича: якщо зважити на статистичну похибку, то, як і на президентських виборах, близько 40% українців радіють цій перспективі, і ще стільки ж — сприймають її негативно.

Останні політичні ігри з блокуванням трибун і закликами до проведення дострокових виборів українці оцінюють вкрай скептично. Блокування роботи Верховної Ради підтримують тільки 7% опитаних, а за нові вибори висловилися тільки 14% громадян. Розпустити парламент хоч тепер згодні 30% українців, а не підтримують таких кардинальних дій понад 46%. Решта ще вагається або й зовсім байдужа до політичної кризи. Якби дострокові вибори відбулися зараз, найбільше голосів здобули б Партія регіонів (32%) та Блок Юлії Тимошенко (22%). Нашоукраїнці та комуністи також здолали б прохідний бар’єр, але із зовсім незначними показниками: 6 і 3,7 відсотка.

Статистика також показала, що майже всі українці визнають кінець «казки Майдану». Утім, народ готовий піти на Майдан іще раз: 38% дієздатних громадян України готові вийти на площу, якщо ситуація навколо Верховної Ради загострюватиметься й надалі. Втім, цього разу демонстрантам недалеко до серйозної бійки: стати на бік В. Януковича готові 20% населення і трохи менше — на бік Юлії Володимирівни — неповних 18%, а в західних та центральних регіонах — майже кожен третій українець.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: