Переговори СОТ про світову торгівлю провалилися
Провалилася чергова спроба вивести з глухого кута переговори в рамках Світової організації торгівлі про лібералізацію міжнародної торгівлі, розпочаті в Досі майже 5 років тому. Генеральний директор СОТ Паскаль Ламі прийняв ухвалу про те, що немає сенсу провадити подальші переговори. Висловлюються побоювання, що на поновлення переговорів можуть бути потрібні місяці. Згідно з повідомленнями, на зустрічі шести країн-членів СОТ, які є лідерами світової торгівлі, представник США відмовилася піти на компроміс із європейськими представниками з питання про субсидії сільському господарству. У число провідних членів СОТ — цієї так званої G6 — входять Євросоюз, США, Бразилія, Австралія, Індія та Японія. Країни, які розвиваються, хочуть, щоб ЄС і США скоротили субсидії своїм фермерам і зняли митні бар’єри — насамперед на сільгосппродукцію. Сільгоспвиробники з бідних країн заявляють, що це ставить бар’єр на шляху їхніх товарів на західні ринки. Своєю чергою Вашингтон і Брюссель хочуть отримати більший доступ на ринки товарів промислового виробництва. Тим часом, комісар Європейського союзу з питань торгівлі Пітер Мандельсон звинуватив у провалі переговорів Сполучені Штати. За його словами, висунені США умови скорочення сільськогосподарських субсидій «неприйнятні» для країн, що розвиваються. Однак у США, навпаки, звинувачують Європу і стверджують, що вона не здійснює достатнiх зусиль для того, щоб прийти до угоди в питанні скорочення сільськогосподарських тарифів.
Конкурс на заміщення посади генсека ООН
Міністр закордонних справ Південної Кореї Пан Гі Мун, ймовірно, отримав певну перевагу внаслідок попереднього опитування на популярність серед чотирьох кандидатів країн Азії на пост генерального секретаря ООН. Повноваження нинішнього глави ООН Кофі Аннана, що репрезентує Африку (Гану), закінчуються 31 грудня. Постійні представники 15 країн — членів Ради Безпеки ООН — провели таємне «індикативне голосування» в штаб-квартирі міжнародного співтовариства в Нью-Йорку з уже висунутих чотирьох кандидатур, що вважається лише початком процесу добору наступника К. Аннана. Дату остаточного голосування поки що не визначено. З дипломатичних джерел стало відомо, що представник Південної Кореї отримав найбільшу підтримку, а на другому місці виявився індійський письменник, працівник ООН Шаші Тароор. Далі йдуть заступник прем’єр-міністра Таїланду Суракіарт Сатіратай, а також фахівець у галузі роззброєння, радник уряду Шрі-Ланки Джаянта Дханапала. В ООН існує неписане правило чергування географічного принципу, за яким генеральні секретарі цієї організації змінюють один одного. Вважається, що новим главою організації має стати представник Азії. Главу ООН обирає Генеральна Асамблея, але за рекомендацією Ради Безпеки.
«Хрест Вікторії» куплено за рекордну суму
«Хрест Вікторії», вищу нагороду Австралії за відвагу, продано на аукціоні за рекордну суму в 1 млн. австралійських доларів ($750 тис.), повідомляє місцева преса. Цієї нагороди було посмертно удостоєно ветерана Галліпольської битви Першої світової війни, австралійського капітана Альфреда Джона Шоута. Рекордну суму заплатив австралійський медіамагнат Керрі Стокс. Він має намір виставити свою покупку на загальний огляд у Канберрі. Попередній рекорд вартості військових нагород становив 248 тис. фунтів стерлінгів ($457,8 тис.), і його було встановлено на лондонському аукціоні «Крісті» минулого року.