Їхати чи не їхати на неформальний саміт СНД? Це питання Президент Віктор Ющенко вирішував майже до останнього моменту. Нагадаємо, що дводенний саміт, ініціатором якого був російський президент Володимир Путін, розпочався вчора. Причім спочатку передувало повідомлення про те, що український Президент поїде в Москву. Цю інформацію оприлюднила заступник прес-секретаря Президента Лариса Мудрак. Однак уже на вчорашньому брифінгу прес-секретар голови держави Ірина Геращенко спростувала це повідомлення. «Президент України, враховуючи політичну ситуацію в країні, ухвалив рішення, що в ці дні він повинен перебувати в Україні», — сказала вона. За її словами, В.Ющенко направить президенту Росії Володимиру Путіну офіційного листа, в якому пояснить, чому він не приїде на саміт. Крім цього, додала І.Геращенко, у листі український лідер також запевнить свого російського колегу в щирості відносин України до РФ, а також в тому, що Росія є стратегічним партнером України. Прес-секретар також повідомила, що в листі В.Ющенко знову запросить В.Путіна відвідати Україну з візитом.
В українському експертному середовищі думки розділились щодо доцільності участі Президента у неформальному саміті. Противники поїздки В.Ющенко в Москву вважають, що цього не можна робити, зважаючи на складну ситуацію в країні. Екс- міністр закордонних справ Анатолій Зленко сказав «Дню», що українському Президенту, не зважаючи на обставини, треба їхати на неформальний саміт в Москву. На його думку, необхідність такої поїздки обумовлена тим, Україна поки що залишається учасником СНД і як одна із країн учасниць має брати участь у цьому форумі. «Там може бути цікава інформація щодо розгляду питань на «вісімці» з проблем енергетичної безпеки. І для нас як країни транзитера, це становить значний інтерес», — аргументує свою позицію дипломат. Він вважає, що на саміті можна було б почути думку щодо питання, як Росія має забезпечити чи навіть гарантувати поставки газу.
Зовсім інший погляд на це питання має віце-президент фонду «Стратегія-1» Михайло Гончар. На думку експерта, Президент знаходиться у вразливому внутрішньополітичному становищі і в такому ослабленому вигляді для нього недоцільна участь у неформальному саміті СНД. Він може замість себе надіслати, наприклад, в.о. прем’єр-міністра Юрія Єханурова. І це буде цілком зрозуміло з огляду на складну внутрішньополітичну ситуацію в Україні, вважає М.Гончар. Водночас він зазначив, що цей неформальний саміт швидше схожий на виклик до Білокам’яної, а ніж на взаємопогоджену процедуру проведення подібного заходу. «З огляду на внутрішні обставини Віктору Ющенко не обов’язково треба все кидати і мчатися до Москви», — підкреслив М.Гончар.
Тим часом все схоже на те, що неформальний саміт в Москві може стати провальним. І це після тріумфу Росії як господаря проведення саміту «вісімки» у Санкт-Петербурзі, який відбувся тиждень тому. Адже з кожною годиною збільшується кількість глав держав, які з різних причин відмовилися брати участь у саміті. Як відомо, із самого початку не прийняв запрошення відвідати Москву президент Туркменистану Сапармурат Ніязов. Туркменська сторона пояснила це проблемами з робочим графіком. Однак спостерігачі пов’язують відсутність Ніязова невдалими переговорами про ціни на туркменський газ для Росії і України. (Крім того, треба врахувати, що й раніше Туркменбаші не сильно «балував» заходи СНД своїми візитами. Ашгабат постійно підкреслював свою відмежованість, нейтралітет від будь-яких інтеграційних процесів на пострадянському просторі).
Вчора, окрім В.Ющенка, від поїздки до Москви відмовилися ще два президенти. Спочатку про скасування візиту президента Грузії Михаїла Саакашвілі в Москву повідомила державна канцелярія грузинського президента. Оглядачі вважають, що справжня причина скасування візиту полягає в тому, що грузинській стороні не вдалося узгодити зустріч М.Саакашвілі з головою РФ В.Путіним. Як відомо, грузинський президент наполягав саме на такому форматі зустрічі, оскільки сподівався, що це допоможе вирішити конфлікт в Абхазіі і Південній Осетії. Потім Інтерфакс повідомив, що президент Вірменії Роберт Кочарян з огляду на стан здоров’я не зможе взяти участь у саміті.
Дійсно, зважаючи на такі обставини, навряд чи саміт може бути успішним. Хіба що за винятком розважальної частини: кінних перегонів, які традиційно стали відбуватися під час таких зустрічей «без краваток». Не зрозуміло, чи буде при такому кворумі ефективним обговорення ініціатив президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва щодо реформування Співдружності. Як стало відомо, мова йде про визначення спільної політики в сфері міграції, енергетики і транспорту. Експерт М.Гончар вважає, що такі пропозиції не обов’язково мають розглядатися в багатосторонньому форматі. І до того ж, спершу пропозиції щодо реформування мають бути відповідним документальним чином надіслані до всіх учасників, а потім стати предметом обговорення на зустрічі, наголошує він.