Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українці незабаром зможуть їздити в ЄС «спрощено»

22 липня, 2006 - 00:00
СПРОЩЕНИЙ ВІЗОВИЙ РЕЖИМ, МОЖЛИВО, ЗМЕНШИТЬ ЧЕРГИ БІЛЯ КОНСУЛЬСТВ КРАЇН ЄС / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

Четвертий раунд переговорів Україна-ЄС про спрощення візового режиму та реадмісії на рівні експертів пройшов успішно — сторони близькі до завершення переговорного процесу, а європейська сторона на рівні експертів погодилася з тим, що остаточною метою в плані поїздок громадян України в ЄС буде скасування візового режиму.

Про це в Брюсселі в інтерв’ю Інтерфакс-Україна після закінчення переговорів заявив заступник міністра закордонних справ України Микола Маймескул, який очолював українську делегацію. З його слів, угоду про спрощення візового режиму «практично завершено технічно». «Тепер його потрібно лише почистити, щоб найближчими тижнями воно було готове й до парафування й до підписання», — сказав заступник міністра. М. Маймескул повідомив, що в ході переговорів вдалося значно розширити категорію українських громадян, які отримають можливість для поїздок до країн ЄС в спрощеному порядку. «Ця категорія дуже велика. Ми домовилися про те, що для багатьох громадян України будуть багаторазові п’ятирічні візи, для низки категорій — річні візи, а для тих категорій, які дійсно потребують цього, я в першу чергу називаю студентів, журналістів, вчених, спортсменів, дітей, інвалідів, пенсіонерів, — у них буде можливість отримувати візи безкоштовно», — відзначив український дипломат.

Говорячи про переговори стосовно угоди про реадмісію, що була найскладнішою для сторін, М. Маймескул заявив, що було зроблено «дуже серйозний прогрес». «Ця угода дуже складна для виконання, й сьогодні у нас була дуже серйозна розмова з цього приводу. Підписавши цю угоду, Україна мала б виконувати її в повному обсязі, але у нас є низка проблем, що заважає серйозно підготуватися до такого виконання. Тому ми поставили питання про те, щоб Україні було надано фінансову, технічну, матеріальну, організаційну допомогу. Я маю сказати, що ми знайшли повне розуміння наших європейських партнерів», — сказав він.

Заступник міністра пояснив, що йдеться про допомогу в розвитку українсько-російського кордону, удосконалення кордону на заході України, розвиток пунктів утримання нелегальних мігрантів з третіх країн. «Давайте не забувати, що ми дуже серйозна транзитна країна, й нам потрібно думати про те, що це — серйозні витрати з державного бюджету. Тут ми знайшли повне розуміння, й тепер нам треба працювати над пріоритетними потребами України в цьому плані», — підкреслив український дипломат, додавши, що таку допомогу буде передбачено окремою програмою ЄС.

«Ми, практично, завершили підготовку й цієї угоди. Якщо ви пам’ятаєте, 27 лютого (дата попереднього раунду переговорів. — Ред. ) я вам сказав, що у нас є низка проблем. Сьогодні я хочу сказати, що у нас є вже дуже серйозний прогрес і відносно цієї угоди. Я розраховую, що в найближчий місяць-два ми знімемо відкриті питання й зможемо вийти на повний пакет відносно його підписання», — заявив заступник міністра, уточнивши, що на початку вересня експерти зберуться знову й зможуть узгодити «два-три питання, що залишилися».

У зв’язку з цим М. Маймескул не виключив, що угоди може бути підписано вже у жовтні нинішнього року в рамках запланованого на цей місяць саміту Україна — ЄС. Заступник міністра також підтвердив, що існуючі на сьогодні з Україною двосторонні угоди про спрощення візового режиму з новими членами ЄС — Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Чехією та прибалтійськими країнами, — діятимуть до моменту вступу цих країн в зону Шенгенського договору. «Низка країн нам це підтвердила — документи діятимуть до моменту вступу цих країн в шенгенську систему», — підкреслив він.

Коментуючи на прохання агентства поширену певними ЗМІ інформацію про те, що ніби ЄС виключив з проекту нової поглибленої угоди Україна — ЄС, робота над яким вже ведеться, пункт про перспективу скасування візового режиму між Україною та Євросоюзом, М. Маймескул сказав: «Я вперше чую, що щось там відміняється, оскільки ми сьогодні перебуваємо в процесі підготовки до переговорів. Але ви мені нагадали дуже хороший позитивний момент: ЄС на експертному рівні сьогодні погодився з тим, що угода про візове спрощення буде лише першим кроком у напрямі до безвізового режиму для громадян України. Й, більш того, в угоді цей момент ми зафіксували чітко — довгостроковою метою в плані умов поїздок наших громадян є безвізові поїздки».

Катерина МАЦЕГОРА
Газета: 
Рубрика: