«Найвищий обов’язок історика полягає в тому, щоб говорити правду про свою Вітчизну», — цитує на початку зустрічі Миколу Костомарова Юрій Іванович Шаповал. Доктор історичних наук, працівник інституту етнонаціональних та політичних досліджень НАН України, автор багатьох ґрунтовних робіт і публікацій, зокрема в «Днi», погодився зустрітися з учасниками літньої школи практичної журналістики газети «День». Метою полілогу були, перш за все, розв’язання питань, пов’язаних із національною ментальністю, єдністю, свідомістю. Постали дві обширні теми: «Яким є стан українського народу?» і «Чи зможе він нарешті об’єднатися через десять років після проголошення незалежної держави?».
Оскільки за іронією долі зустріч проходила у день, коли Л. Д. Кучма вступив на посаду президента України 19 липня 1999 року, Юрій Шаповал зробив невеличкий акцент на проблемах нашого політикуму, провів паралель між витоками української культурної спадщини та сучасними політичними перипетіями. За словами Юрія Шаповала, простежується довгий ланцюг історичних фактів, які закономірно впливають на теперішній розвиток країни. Професор зазначив: «Я переконаний, що державою повинні керувати не бідні люди, це вирішує одномоментно дуже багато проблем. Я вбачаю вихід із такої ситуації в тому, що вже є на Заході — це способи і важелі тиску суспільства на правлячі кола. У країнах це норма життя, це те, що вчені називають громадянським суспільством. У нашій же державі ще панують і не вмерли візантійські традиції.» Він впевнений: «Щоб жити в нормальному суспільстві, ми повинні формувати громадянське суспільство. Україна сама для себе створює ідеологічні рамки. Коли засоби тиску на владу будуть діяти в нашій країні, влада почує голос народу».
В якому історичному періоді потрібно шукати початки українських національних проблем? Чим мотивується потреба в націоналізмі? Як історія трактує події на Майдані, починаючи з 2004 року? З якими проблемами зіткнулися національна ідея та громадська свідомість? Відповіді на ці та інші запитання читайте у найближчих номерах «Дня».
Студенти з університетів Черкас, Львова, Запоріжжя, Дніпропетровська, Києва та Острога брали участь в зустрічі з Ю.Шаповалом.