Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Журналісти виступають за «територію без Калашнікова»

Політичний «трилер із елементами мелодрами»
14 липня, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Нинішня політична ситуація, про подробиці розвитку якої більшість українців дізнається переважно завдяки телевізійним новинам, укотре примушує замислитися над тим, наскільки рівень інформаційного шуму відповідає рівню інформованості суспільства про те, що ж реально відбувається в політикумі. «День» звернувся до експертів із запитанням:

? «ЯК ВИ ОЦІНЮЄТЕ ВИСВІТЛЕННЯ ВІТЧИЗНЯНИМИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ НИНІШНЬОЇ ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ (НАСАМПЕРЕД, ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ «ЕПОПЕЇ»: А) З ПОГЛЯДУ ВИДОВИЩНОСТІ; Б) ІЗ ПОГЛЯДУ ЗМІСТОВНОСТІ?»

Володимир ФЕСЕНКО , Центр прикладних політичних досліджень «Пента»:

— Вітчизняні телеканали повинні висловити особливу вдячність народним депутатам за те, що ті в розпал літа («мертвий сезон» для мас-медіа) влаштували захоплюючу виставу (в жанрі реаліті-шоу) під назвою «парламентська криза». Це найсправжнісінька мильна опера, в якій є все — підступність і любов, зрада та розлучення, явні негідники та благородні (начебто) герої. Фішка серіалу — гладіаторські бої депутатів. У якій ще країні світу побачиш публічну бійку мільйонерів. А яка тактична витонченість — рейди в тил противника, обстріл конкурентів яйцями та проектами парламентських постанов, захоплення трофеїв (мегафони, клавіатури комп’ютерів, ґудзики з ширінок депутатів із протилежного табору), напади з тилу та згори (епічна картина — депутат Стоян, залізши на плечі своїх товаришів, б’є депутата Турчинова по лисині регламентом Верховної Ради). У цього трилера з елементами мелодрами — мільйони шанувальників, які нетерпляче чекають кожної нової серії. Треба віддати належне провідним телеканалам — видовищність парламентського серіалу вони забезпечують. Можу припустити підвищення рейтингу «5 каналу», який організував телемарафон із прямими трансляціями з Ради.

Що стосується змістовної сторони «парламентської епопеї», то не все так однозначно. Позитивний момент — у формальній політкоректності парламентських репортажів у більшості телеканалів (принаймні, провідних). Ситуацію, як правило, коментують представники обох конфліктуючих сторін. Однак у новинах і репортажах домінує «картинка» та поверхневий подієвий опис. Практично відсутній аналіз підоснови подій, а найголовніше — їх наслідків. Наприклад, деякі канали одразу ж почали розкручувати тему дострокових виборів, начебто вони стали вже здійсненим фактом. У мене є підозра, що не обійшлося без «стимулювання» цієї теми. А от аналізу можливих наслідків цих виборів, зокрема й негативних, на телебаченні дуже мало. Хоча я не претендую на узагальнення, оскільки не дивлюся новин на всіх каналах. Ще один позитивний момент — вияв корпоративної журналістської солідарності у висвітленні епізоду з нападом прихильників регіоналів (на чолі з нардепом!) на журналістів СТБ. Із хуліганством, хамством і нахабством депутатів (і політичних активістів загалом) треба боротися методами публічності. Країна повинна знати своїх антигероїв. Бажано б знати й позицію фракції Партії регіонів із цього приводу. (Учора, за інформацією Інтерфакс-України, Партія регіонів принесла вибачення знімальній групі СТБ у зв’язку з інцидентом за участю представників партії і телеканалу. — Ред. ). Тож у парламентському телесеріалі з’явилася нова (і повчальна) сюжетна лінія.

Олексій МАЦУКА, директор Донецького інституту інформації:

— Спершу скажу про донецькі ЗМІ — тут місцеві засоби інформації створюють «колючий дріт» із публікацій на тему нинішньої політичної ситуації. Таким чином, ми вже сьогодні отримуємо живопліт диктатури зі сторінок місцевих газет й особливо регіональних телеканалів і радіостанцій, які дозволяють собі недопустимі речі з погляду об’єктивної професійної журналістики.

Що стосується всеукраїнських каналів і висвітлення ними політичної ситуації в Україні — малозмістовно й абсолютно невидовищно. Людям набридає однакова картинка щодня по телевізору. Більшість телеканалів взагалі не подають альтернативного погляду. Все знімається напряму й скрізь помітна ангажованість. Водночас можу виділити репортажі ICTV. На мою думку, тут найбільш вдало висвітлюють парламентські події. А загалом, політизація ЗМІ сьогодні дуже б’є по глядацькому інтересу.

Та ситуація, що сьогодні склалася в Раді, дає право стверджувати: історія нас вчить, що ніхто не виносить із неї уроків.

Артем БІДЕНКО, політолог, компанія RuBi Consulting:

— Вітчизняні телеканали, на жаль чи на щастя, ще в повній мірі не вийшли зі стадії дитинства: їх приваблюють видовища, технічна сторона справи, картинка як така (згадаймо, як радіють телевізійники, отримуючи кращі технічні умови, ніж у конкурентів). Аналітична сторона сюжету, інформативність поки що залишається додатком до гарної картинки. По суті, стосується це більшості телеканалів, і тільки ті новини, які мають бізнес- спрямування, вже потрохи заглядають за межі візуальних технологій.

Звичайно, це не тільки біда українських електронних ЗМІ, але й української політики, яка досі має ознаки «візантійщини», тобто все відбувається приховано, під килимом. Публічні виступи зазвичай популістичні й ні про що. Тому логічно, що телевізійники, не маючи часу на ретельний аналіз, і не маючи надійних джерел, які могли б чітко давати свій аналіз, вимушені працювати у напрямі красивої картинки. Думаю, що це ознака перехідного періоду, який ми разом із усією Україною успішно пройдемо, і зовсім скоро дивитимемося новини на рівні якщо не CNN, то як мінімум РБК.

Газета: 
Рубрика: